שתף קטע נבחר

מורסי אחרי מובארק: עוד נשיא בכלוב נאשמים

בשנתיים האחרונות עברה מצרים שורה של טלטלות והיום תגיע לשיא נוסף עם פתיחת משפטו של הנשיא המודח שנאשם ברצח מפגינים. כוחות הביטחון נערכים בכוחות גדולים ו"האחים המוסלמים" מבטיחים מיליונים ברחובות

עוד נשיא בכלוב הנאשמים: אם לא הספיקו למצרים שתי מהפכות ושורה של מהומות דמים בשנתיים האחרונות, הרי שהיום (ב') מגיעה המדינה הערבית לשיא נוסף עם פתיחת משפטו של הנשיא המודח מוחמד מורסי. משפטו של איש "האחים המוסלמים" עלול להצית בקלות את הרחוב המצרי המפולג ממילא בין תומכיו של מורסי לבין מתנגדיו, אנשי המשטר הישן והחוגים הליברליים-דמוקרטיים.

 

בבוקר: מורסי הגיע לפתיחת משפטו

 

עוד חדשות בעולם :

נמצאו 1,500 יצירות שגנבו הנאצים מיהודים

חייל צפה באשתו ההרה נדקרת בשיחת וידאו

מוסקבה: אש פרצה בתיאטרון רגע לפני ההצגה

השבוע: הרחוב הברזילאי הפך למסלול אופנה

  

אם יורשע עשוי לקבל עונש שנע בין מאסר ממושך לגזר דין מוות. מורסי (צילום: AP) (צילום: AP)
אם יורשע עשוי לקבל עונש שנע בין מאסר ממושך לגזר דין מוות. מורסי(צילום: AP)

בפנים חמוצות בבית המשפט. מורסי בקריקטורה של העיתון "אל-מסרי אל-יום" ()
בפנים חמוצות בבית המשפט. מורסי בקריקטורה של העיתון "אל-מסרי אל-יום"

מיקום המשפט שונה כדי להטעות את "האחים המוסלמים". מורסי

 

על ספסל הנאשמים ללא עורך דין. מורסי בקריקטורה של "אל-אהראם" ()
על ספסל הנאשמים ללא עורך דין. מורסי בקריקטורה של "אל-אהראם"

ברחבי מצרים ובקהיר בפרט נרשמת דריכות גדולה לקראת משפטו של מורסי, שלמרבה האירוניה מתנהל במקביל למשפטו של האיש שאותו החליף בתפקיד - הראיס הקודם חוסני מובארק.

 

מורסי יישב על ספסל הנאשמים ביחד עם 14 מעוזריו ואנשי "האחים המוסלמים" בגין רצח והסתה לרצח של מפגינים בשנה שעברה בארמון אל-איתחאדיה בקהיר. אולם ככל הנראה, אלה אינם האישומים היחידים שעמם יתמודד מורסי. הנשיא המודח עדיין נחקר בחשד לשיתוף פעולה עם תנועת חמאס כדי לבצע פעולות איבה, תקיפה של עמדות משטרה, קצינים וחיילים ופריצה לבית הסוהר ואדי א-נאטרון במהפכת 25 בינואר שהפילה את מובארק מהשלטון ואפשרה את בריחתם של מורסי ואסירים רבים נוספים. הוא גם נחקר בחשד לרצח בכוונה תחילה של אסירים, קצינים וחיילים ואף חטיפת קציני צבא וחיילים.

 

באישומים: רצח ושת"פ עם חמאס

מורסי בן ה-62 הודח ב-3 ביולי בהפיכה צבאית שאותה הוביל שר ההגנה ומפקד הצבא עבד אל-פתאח א-סיסי והוא הוחזק מאז במעצר בית במתקן צבאי.

מאז הדחתו מהשלטון לא נראה מורסי בפומבי, אך היום פרסם העיתון המצרי "אל-וואטן" תמונות ראשונות המתעדות, לכאורה, את איש "האחים המוסלמים" בבית הסוהר. על פי הערכות של כמה פרשנים במצרים, האישומים שעומדים נגד מורסי חמורים במיוחד ואפילו קשים יותר מאלה של מובארק ואם הוא יורשע הוא עשוי לקבל עונש שנע בין מאסר ממושך לגזר דין מוות.


איימו להוציא מיליונים לרחובות. תומכי מורסי בקהיר (צילום: AP) (צילום: AP)
איימו להוציא מיליונים לרחובות. תומכי מורסי בקהיר(צילום: AP)

אחת השאלות המרכזיות שנותרו פתוחות לקראת פתיחת משפטו של מורסי היא אם הוא יהיה נוכח בדיון הראשון, שככל הנראה ייערך בבניין האקדמיה המשטרתית בקהיר שבו נשפט גם מובארק. לשם השוואה, מובארק נכח בדיוני בית המשפט והובא אליהם באלונקה ותחת אבטחה כבדה. "הברית לתמיכה בלגיטימציה", ארגון שמאגד בתוכו את הזרמים הפוליטיים במצרים שתומכים במורסי וב"אחים המוסלמים", הודיע לפני כמה ימים שהנשיא המודח לא מכיר בסמכות בית המשפט.

 

נאשם בלי עורכי דין?

מורסי עצמו צוטט באחרונה בעיתון הכווייתי "א-ראי" אומר שלא ביצע כל פשע שמצדיק את העמדתו לדין ושבמצרים לא תהיה כל יציבות אם הוא יורשע במשפטו. "'האחים המוסלמים' ישרפו את המדינה", הוא צוטט אומר.

 

"הברית לתמיכה בלגיטימציה" היא זו שדאגה להשיג למורסי צוות הגנה. אחרי מעורכי הדין שנמנים עם צוות ההגנה, עלי איסמאעיל, אמר לעיתון "אל-יום א-סאבע" כי הדיון הראשון במשפטו של מורסי יהיה פרוצדורלי בלבד. מורסי עצמו לא ייפה את כוחו של צוות ההגנה לייצג אותו בבית המשפט, ולפי איסמאעיל, חשוב מאוד שהנשיא המודח יגיע לבית המשפט אחרת השופט ייאלץ לדחות את המשפט.


לא מוכנים לוותר עד אשר יחזירו את איש "האחים המוסלמים" לשלטון (צילום: AP) (צילום: AP)
לא מוכנים לוותר עד אשר יחזירו את איש "האחים המוסלמים" לשלטון(צילום: AP)

מורסי בתמונה מהכלא? ()
מורסי בתמונה מהכלא?

שאלה נוספת שעדיין לא קיבלה מענה היא אם הדיון הראשון במשפטו של מורסי ישודר בשידור חי כמו זה של מובארק בזמנו. במצרים יש הטוענים כי שידור חי של המשפט ישפיע באופן שלילי על התנהלותו ורק יגדיל את הסיכוי לאנרכיה ואלימות ברחובות. הטלוויזיה המצרית הגישה בקשה לשדר את משפטו של הנשיא האיסלאמיסטי המודח, אך עד כה לא קיבלה תשובה רשמית. על פי הדיווחים במדינה הערבית, משרד הפנים המליץ שלא לשדר את משפט מורסי בשידור חי מחשש להשלכות שיהיו לו על הרחוב המצרי.

 

20 אלף שוטרים יאבטחו המשפט

יהיו אשר יהיו התשובות לשאלות, מנגנוני הביטחון במצרים לא לוקחים בכל מקרה שום סיכון בצל החשש מאלימות ועימותים שיפרצו בין תומכי מורסי לבין מתנגדיו וכוחות הביטחון. לא פחות מ-20 אלף שוטרים גויסו לאבטח את המשפט וכוחות רבים נוספים נמצאים בכוננות מוגברת. גם הצבא לא שוקט על השמרים וכוחות של חיל האוויר יעקבו מלמעלה על אזור הדיונים כדי לאתר ולעצור גורמים שירצו לפגוע בהליך המשפטי. עוד ישתתפו במבצע האבטחה הגדול - הכוחות המיוחדים ללוחמה בטרור, כוחות קומנדו וצנחנים.

 

גורם ביטחוני בכיר אמר לעיתון "אל-חיאת" כי תוכנית האבטחה מתייחסת לכל התרחישים האפשריים, בייחוד לאחר מידע שהתקבל ולפיו תומכיו של מורסי ינסו יחד עם גורמים חיצוניים להפוך את אזור בניין המשפט לזירת קרב כדי להכשיל את קיום המשפט ואף לנסות להבריח את הנאשמים. קהיר איננה היחידה שנמצאת בכוננות מיוחדת מחשש לפעולות טרור אלא כל המחוזות במצרים, בהם חצי האי סיני.


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הכוננות הביטחונית המיוחדת היא גם תוצאה של קריאת הזרמים האיסלאמיסטיים במצרים לציבור לצאת ולהפגין ברחובות החל משישי האחרון תחת הכותרת "שבוע המשפט של רצון העם". המטרה: למחות על קיום משפטו של הנשיא המודח מורסי. זרמים אלה קראו לציבור להישאר ברחובות במצרים ולהגיע בהמוניהם לאזור בית המשפט באקדמיה המשטרתית.

 

"תהיה חזק מורסי, מיליון שהידים מאחוריך"

בעקבות קריאת האיסלאמיסטים הפגינו בסוף השבוע אלפים מתומכי מורסי ברחובות קהיר נגד השלטון הזמני ונגד שר ההגנה א-סיסי, שלטענתם "נעץ סכין בגבו של מורסי" והדיח אותו בהפיכה צבאית. בין הקריאות שנשמעו בקרב המפגינים הרבים: "להוציא אותו (א-סיסי) להורג בכיכר העיר" ו"הישאר חזק אדוני הנשיא (מורסי). אנחנו מאחוריך עם מיליון שהידים".


יותר משנתיים של חוסר יציבות. מהומות בקהיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יותר משנתיים של חוסר יציבות. מהומות בקהיר(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

גם מורסי יישב בכלוב עם הסורגים? מובארק ובניו גמאל ועלא (צילום: AP) (צילום: AP)
גם מורסי יישב בכלוב עם הסורגים? מובארק ובניו גמאל ועלא(צילום: AP)
  

שר הפנים מוחמד איבראהים איים בסוף השבוע על המפגינים שלא יעזו לפרוץ לתוך בית המשפט. "מנגנוני הביטחון יטפלו בכל הפרה של החוק במלוא הכוח והנחישות", הבהיר הבכיר המצרי. משרד הפנים איים אף להשתמש באש חיה כדי להרתיע מפני תקיפות כלשהן ובמצרים כבר דווח על מעצרים שביצעו כוחות הביטחון לקראת פתיחת משפטו של מורסי.

 

מרבית הסמלים של תנועת "האחים המוסלמים" נמצאים מאחורי סורג ובריח - האחרון בהם שנעצר ונכלא, לאחר חודש של מנוסה מרשויות החוק, הוא עיסאם עריאן. בתנועה האיסלאמית רואים בהפגנות המחאה ההמוניות אמצעי כמעט אחרון שנותר בידיהם, אחרי שרוב בכיריהם הוכנסו לכלא תחת אישומים שונים.

 

מחמוד, סטודנט בן 20 מאוניברסיטת עין א-שמס בקהיר, מתכנן להפגין עם תומכי מורסי. בשיחה עם ynet הוא אמר: "זה יהיה משפט מגוחך ונתון להשפעה פוליטית. כל ההאשמות שמיוחסות למורסי הן בטלות". הוא הסביר כי "המסר שלנו הוא בפשטות שמורסי הוא הנשיא הלגיטימי וכי המשפט שלו פסול. המסר הוא גם שאנשיו נמצאים במיליונים ברחובות ואנחנו לא נפסיק להפגין עד שתחזור ההנהגה הלגיטימית".


פורסם לראשונה 03/11/2013 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
יגיע לבית המשפט? מורסי
צילום: AP
מומלצים