שתף קטע נבחר

אל תעקור נטוע: לא לדחיית חודש הארגון

כל מי שביקר בלילות של חודש הארגון בסניפי "בני עקיבא", לא יכול היה שלא לחוש בעוצמות החיבור שיש לנוער עם האירוע המתרגש לבוא. דחיקתו לשולי הקיץ, כשרבים מהחניכים יוצאים לחופשות משפחתיות והתנועה מתמקדת במחנות, היא פתרון נפלא למי שלא באמת רוצה בקיומו של החודש

"רבי יעקב אומר: המהלך בדרך ושונה ומפסיק ממשנתו ואומר מה נאה אילן זה, מה נאה ניר זה - מעלה עליו הכתוב כאילו מתחייב בנפשו" (אבות. ג' ט'). למה מתחייב בנפשו?

 

 << הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

 

הרב צבי יהודה הכהן קוק הסביר כי המפסיק את הלימוד שלו כדי לומר "כמה נאה אילן זה", ככל הנראה אינו מבין את החיבור שבין התורה ובין יופיו של האילן. לכן, לשיטתו של הרב קוק, מי שמתייחס אל המבט באילן כאל הפסקה מלימוד - מתחייב בנפשו.

 

בפרפראזה לפסוק מפרקי אבות, ניתן לומר שמי שחושב שחודש הארגון הוא הפרעה בלימוד, בעיניי, טועה, כי הוא אינו מבין שחודש הארגון הוא נדבך מרכזי וחשוב בעיצוב זהותו הערכית של כל חבר בבני עקיבא.

 

חודש הארגון מהווה עוגן לשנת פעילות משמעותית, ומשמש כמנוף בפתיחת השנה לגיוס וארגון השבטים ולקביעת רף גבוה של פעילות. לכן, הרעיון לדחותו לסוף השנה, נובע מחוסר הבנה של הסיבות שלשמו הוא נוסד.

 

טעות לעולם חוזרת

כל מי שביקר בלילות האחרונים של חודש הארגון בסניפי בני עקיבא, לא יכול היה שלא לחוש בעוצמות ובחיבור שיש לנוער עם האירוע המתרגש לבוא. דחייתו, או, אם תרצו, דחיקתו, לשולי הקיץ, כשרבים מהחניכים יוצאים לחופשות משפחתיות והתנועה כולה מתמקדת במחנות הקיץ, היא פתרון נפלא למי שלא באמת רוצה שחודש כזה יתקיים.

 

כמו כן, בחודשים הראשונים של הקיץ, עסוקים מדריכי התנועה בבגרויות, בסמינריונים להדרכה או בעבודה לפרנסתם.

ועדיין לא דיברנו על מערכת החינוך המקיימת בתאריכים אלו ממש, טיולים שנתיים, מסעות לפולין, שבוע ישיבה, ואחרים.

 

בנוסף, בואו נודה על האמת, ולא נפריז: חודש הארגון הוא לא חודש, ובדרך כלל הוא מסתכם בשבועיים ואף בפחות. למעשה, רק מעט מאוד חניכים מפסידים ימי לימודים בשל מעורבותם בחודש הארגון.  

 

לצערי, הטיעונים של לא מעט מהמתנגדים לחודש הארגון, מזכירים את אלה של אנשי הפועל המזרחי, מסוף שנות ה-20 של המאה הקודמת, שהתנגדו בתוקף להקמתה של תנועת בני עקיבא כי סברו שתפריע לתהליך החינוכי של הנוער. נדמה לי שהמציאות, כמעט מאה שנים לאחר מכן, הוכיחה כי הם טעו.

 

  • הכותב הוא מזכ"ל תנועת "בני עקיבא"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים