שתף קטע נבחר

עופר עיני הודיע: אני פורש ב-1 בפברואר

יו"ר ההסתדרות הודיע כי יפרוש אחרי שמונה שנים בתפקיד עקב "תחושת מיצוי ורצון לצאת לדרך חדשה". אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בארגון, צפוי להיות ממלא מקומו. לפיד בתגובה: שר אוצר ויו"ר הסתדרות הם כמעט בהגדרה יריבים, אבל עופר הפך להיות חבר

האיש החזק במשק בהודעה דרמטית: יו"ר ההסתדרות עופר עיני הודיע היום (ג') על החלטתו לסיים את תפקידו כיו"ר ארגון העובדים החל מ-1 בפברואר 2014. לדבריו, יעזוב עקב "תחושת מיצוי ורצון לצאת לדרך חדשה".

 

עופר עיני. שמונה שנים בתפקיד (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
עופר עיני. שמונה שנים בתפקיד(צילום: ירון ברנר)

 

"בפברואר 2014 ימלאו שמונה שנים לכהונתי בתפקיד יו"ר ההסתדרות. אני חש תחושת מיצוי ורצון לצאת לדרך חדשה", אמר עיני. "בתקופה זו הגיעה ההסתדרות לשיאים חסרי תקדים בכל הקשור להשפעתה על המשק, החברה הישראלית ועל ציבור העובדים והגמלאים והיא זוכה לאהדה רבה בקרב הציבור כולו".

 

עופר עיני - כתבות נוספות בנושא:

 

יו"ר ההסתדרות הוסיף כי "בשנות כהונתי הצליחה ההסתדרות להוביל למהלכים היסטוריים ביחסי העבודה בישראל וביניהם - פנסיית חובה לכלל ציבור העובדים; הסכמים קיבוציים לטובת עובדי הקבלן; הגדלת שכר המינימום ומבחינתי - נקודת השיא מתרחשת בימים אלו כאשר מאות מקומות עבודה חדשים מתאגדים במסגרת ההסתדרות".

 

שר האוצר יאיר לפיד אמר בתגובה להודעתו של עיני כי "שר אוצר ויו"ר הסתדרות הם כמעט בהגדרה יריבים, ועופר עיני זה מקרה קלאסי של מישהו שאתה רב איתו כל כך הרבה עד שהוא הופך להיות חבר שלך (...) יש לי הרגשה שעוד יקרו הרבה דברים טובים לעופר עיני במדינה הזאת, ואנחנו לא יודעים מה המהלך שיעשה".  

 

יו"ר מפלגת העבודה ויו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', התייחסה להודעת פרישתו של עיני ואמרה כי שנות כהונתו של עיני היו שנים חשובות שבאו אחרי תקופה ארוכה של היחלשות העובדים. "נגד כוחות גדולים, חל חיזוק במעמדם של רבים מהעובדים", ציינה. 

 

ימליץ על ניסנקורן להחליפו 

בישיבת הנהגת ההסתדרות שתתקיים היום בשעה 12:00 יודיע עיני על כוונתו להמליץ בפני בית נבחרי ההסתדרות (בינ"ה) על מועמדותו של אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי, ליו"ר ההסתדרות הבא, וזאת בהתאם לחוקת ההסתדרות.

 

מההסתדרות נמסר כי בשנים האחרונות כיהן ניסנקורן בהצלחה רבה כיו"ר האגף לאיגוד מקצועי והוא זוכה לאמון ולאהדה רבה בקרב האגודים, המרחבים, ועדי העובדים וציבור העובדים. במסגרת תפקידו הוביל ניסנקורן את מרבית המשאים ומתנים שניהלה ההסתדרות מול הממשלה והסקטור העסקי והוכיח כי הינו ראוי להוביל את ההסתדרות בשנים הבאות.

 

תקופה סוערת בהסתדרות 

למרות דבריו אודות השיאים אליהם הגיעה ההסתדרות, עיני עוזב את תפקידו בתקופה סוערת, בה מספר חברות הודיעו על גל פיטורים בהיקף רחב של מאות עובדים, בהן בז"ן וחברת טבע. עיני התערב במהלך הפיטורים עליו הודיעה טבע וסיכם עם המנכ"ל לשעבר, ג'רמי לוין, כי הם יוקפאו עד לסיום המו"מ עם ההסתדרות.

 

בניגוד לעבר, הממשלה הנוכחית אינה ששה בלשון המעטה לשתף פעולה עם ההסתדרות בשורה של נושאים המאיימים על כוחו של ארגון העובדים. נורת אזהרה ראשונה התקבלה כבר באפריל האחרון, חודש אחרי כינונה של הממשלה הנוכחית, כאשר היא אישרה את פתיחת נתיבי הטיסה לתחרות ("שמיים פתוחים"). זאת בניגוד לעמדתם של ועדי העובדים בחברות התעופה, ולהפתעתו של עיני, שעד אז היה רגיל כי מנהלים איתו משא ומתן על שינויים מבניים שכאלו.

 

לאחר מכן הגיע ניסיון למנוע מהעובדים מהמגזר הציבורי את אפשרות השביתה שעיני הצליח לבטל, אך במקביל החלה המדינה לתכנן הקמה של שני נמלי ים פרטיים ומנהלת מאבק עקרוני מול עיני בנושא על עצם היכולת של ההסתדרות למנוע שינויים מבניים.

 

בהכנת הכתבה השתתפו אטילה שומפלבי וכתב "כלכליסט" מיקי פלד

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
עיני. "ההסתדרות הגיעה לשיאים חדשים"
צילום: עופר עמרם
מומלצים