שתף קטע נבחר

גל פיטורים במשק? בז"ן תפטר 240 עובדים

כמה ימים אחרי הודעת הפיטורים ההמונית של טבע, בתי זיקוק נפט תפטר בקרוב גם היא כמה מאות עובדים. החברה ספגה בתקופה האחרונה הפסדים כבדים בשל העיכוב בהגעת הגז הטבעי וקשיים בעמידה בהתחייבויותיה. יו"ר ועד העובדים הופתע: "לא קיבלנו כל הודעה רשמית על פיטורים"

חברת בז"ן (בתי זיקוק נפט) תפטר כ-240 עובדים; כך פורסם הערב (א') לראשונה בחדשות ערוץ 10. בז"ן מצויה בשליטת החברה לישראל של משפחת עופר וחברת פטרוכימיים.

 

מאות עובדים יתבשרו בקרוב כי יישלחו הביתה על רקע הפסדים גבוהים שהצטברו במאזני החברה בשנים האחרונות. טרם גובשה רשימה שמית של מפוטרים ועוד לא ברור את מי היא תכלול. המפעל מעסיק סך הכל כ-1,500 עובדים.

 

בז"ן - כתבות נוספות בנושא: 

 

החברה נקלעה למצב קשה לאחרונה לאחר שהפסידה 167 מיליון דולר בשנת 2012 ו-87 מיליון שקל ב-2011. עיקר ההפסדים נגרמו בשל העיכוב של שלוש שנים בהגעת הגז הטבעי מהקידוחים הישראליים במי הים התיכון, שגרמו להפסדים של מאות מיליוני דולרים והכבידו על החברה בצורה משמעותית. מתחילת החודש איבדה החברה כרבע משוויה בבורסה של תל-אביב, ולאור ביצועיה ודיווחים אחרונים שהעבירה, נראה כי לא תעמוד בדרישות החברי החוב שלה.

 

ה"לבניות" המפורסמות של מפעל בז"ן במפרץ חיפה (צילום: אורן יהודה) (צילום: אורן יהודה)
ה"לבניות" המפורסמות של מפעל בז"ן במפרץ חיפה(צילום: אורן יהודה)

 

מההסתדרות, בה מאוגדים העובדים, נמסר כי "נכון לרגע זה אנו לומדים את התמונה ואת הנושא. הוועדים וההסתדרות ייפגשו מחר ונלמד את התמונה. אנחנו מודעים למצב של בז"ן, בכוונתנו לדאוג לזכויות העובדים ולהסכמים". 

 

העובדים: לא ידענו על הפיטורים 

יו"ר ועד עובדי בתי הזיקוק, ראובן שוורצברג, אמר ל-ynet כי העובדים כלל לא קיבלו כל הודעה רשמית על פיטורים. "ייתכן שבהנהלה מדברים על זה או רומזים על כך, אבל אין מו"מ ואין מספרים של עובדים. ההנהלה הודיעה שיש מצב כלכלי לא פשוט ושיש משבר אשראי בחברה, אבל אין מו"מ פורמלי ולא ידוע לנו כלום. לא יעלה על הדעת שניכנס למו"מ עם הנהלת החברה אחרי שעשינו תוכנית התייעלות בשנת 2013 ובלי שיהיה פתרון אור בקצה המנהרה. אנחנו עוד לא נמצאים שם בכלל".

 

לדבריו, "המשבר שהחברה נקלעה אליו נגרם בעקבות השקעות כבדות במתקן חדש בעלות של למעלה מחצי מיליון דולר ובגלל קליטת הגז הטבעי. המתקן כבר הותקן, הגז הטבעי נקלט ויש לנו את כל מנועי הצמיחה להתחרות עם כל בית זיקוק במזרח התיכון. מה שטפח על פנינו זה המצב הגאופוליטי - מחיר חבית נפט עלה משמעותית בעקבות המשבר עם איראן והמרווחים בין הנפט הגולמי לתזקיקים שאנחנו מייצרים נשחק.

 

"בתי הזיקוק ממשיכים גם היום לעבוד ולהרוויח אבל לא מספקים מספיק כסף לכסות את הוצאות המימון מול הבנקים. כיום בפועל, יש מו"מ בין הבעלים, הדירקטוריון, ההנהלה והבנקים. אנחנו מאמינים שכשהנפט יתייצב הכל יבוא על מקומו בשלום".

 

קבוצת בז"ן נחשבת לאחת מצרכניות האשראי הגדולות במשק הישראלי, כשבסוף הרבעון השני של 2013 הסתכם היקף החוב הפיננסי של הקבוצה ב-2.1 מיליארד דולר. אמנם מדובר בירידה של כ-325 מיליון שקל לעומת היקף החוב בסוף 2012, אך גם ביתרות הנזילות של הקבוצה נרשמה ירידה ואלו התכווצו במחצית הראשונה של 2013 ב-143 מיליון דולר, ל-126 מיליון דולר בלבד.

 

טבע: הפיטורים הגדולים בתולדות החברה

מדובר במכה קשה נוספת לשוק התעסוקה הישראלי, לאחר שרק בשבוע שעבר הודיעה חברת טבע, מהמעסיקות הגדולות במשק, כי תצמצם בכ-10% את כוח האדם שלה בעולם במהלך 2014, שמשמעותם פיטורים של כ-5,000 עובדים. בישראל צפויה החברה לפטר על פי ההערכות כ-800-700 עובדים.

  

כתבות נוספות בנושא הפיטורים בטבע :

 

הפיטורים בטבע, הגדולים בתולדותיה, הם חלק מתוכנית התייעלות שעליה הכריזה החברה לפני כשנה כיעד ל-2017 ושנועדה לחסוך לחברה 2-1.5 מיליארד דולר. ביום חמישי הקרוב ייפגשו ועדי העובדים בחברה עם אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, על מנת לתאם עמדות.

 

בהכנת הידיעה השתתף כתב כלכליסט, שי סלינס

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
מפעל בז"ן במפרץ חיפה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים