שתף קטע נבחר

סודי ביותר: יחידת הסוכנים זכתה לצל"ש

ראש אמ"ן אלוף אביב כוכבי העניק את הציון לשבח לאל"מ ק' שמשמש כראש יחידת 504 המתמחה בהפעלת סוכנים בשטח אויב. "השינוי שביצעה היחידה מאפשר התמודדות עם אתגרים מתפתחים וקיימים באזורנו", אמר כוכבי

כבוד ליחידת הסוכנים של אגף המודיעין בצה"ל: ראש אמ"ן, אלוף אביב כוכבי, העניק היום (יום ג') ציון לשבח ליחידה 504 המפעילה סוכנים בשטח אויב.

 

עוד כתבות בערוץ החדשות:

ספר חדש: "אובמה אמר שנתניהו קוץ בתחת"

שכר חציוני, מתחת לממוצע: "ההורים עוזרים"

יום אחרי מרתון NY: מתה הרצה הכי מבוגרת

 

הציון לשבח הוענק ליחידה על "פעולה ראשונה מסוגה, יוצאת דופן שמבטאת יצירתיות, נועזות וחציית גבולות הדמיון". ההישג של היחידה הוא יוצא דופן כיוון שהוא מגיע דווקא בתקופה שבה יחידות טכנולוגיות המתקדמות לריגול ולביון הגיעו לשיאים בשנים האחרונות.

 

האלוף כוכבי העניק את הצל"ש למפקד היחידה, אלוף-משנה ק', ובירך אותו: "השינוי שביצעה היחידה בשנים האחרונות מאפשר התמודדות עם האתגרים המתפתחים והקיימים באזורנו. אירוע זה הוא ביטוי נוסף לעשייה החשאית פורצת הגבולות של אגף המודיעין".

 

היחידה המשיכה לפעול מאחורי הקלעים גם בשנים האחרונות, אך בלטה בעיקר בשנות ה-80 ובשנות ה-90 המוקדמות, שבהן צה"ל פעל ברצועת הביטחון בדרום לבנון.

 

התוצרים המודיעיניים הובילו לסיכולים ולמהלומות לארגוני טרור שונים, בהם ארגון אמל, פתח ובהמשך חיזבאללה. עם זאת, היחידה גם נקשרה למבוכה גדולה בפרשת מוסטפא דיראני. המחבל, שהיה אחד משוביו של הנווט הנעדר רון ארד, טען שחוקר מטעם היחידה, שכונה קפטן ג'ורג', עינה והשפיל אותו במהלך חקירותיו.

 

דיראני, ששוחרר במסגרת עסקת חילופי השבויים בשנת 2004, שבה הוחזרו לישראל אלחנן טננבוים וגופות של שלושה חיילים, תבע פיצויים מהמדינה בגין הפרשה.

 

בשנים האחרונות פותחו יכולות שהפכו לכר איסוף מרכזי שעליו נשענת מלאכת המודיעין הישראלית. המערכת מתבססת על שלושה אמצעים: האזנה (סיגינט) ואיסוף ועיבוד תמונות (וויזניט) מול השיטה הקלאסית של סוכנים אנושיים (יומינט).

 

יחידת 504 ממלאת חלק מרכזי במה שצה"ל מכנה "המערכת שבין המלחמות (מב"ם)". מדובר במאבק יום-יומי נגד התעצמות ארגוני הטרור, בהם חיזבאללה וחמאס, בנשק מתקדם על רקע התהפוכות במזרח התיכון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
ראש אמ"ן מעניק את הצל"ש לאל"מ ק'
צילום: דובר צה"ל
מומלצים