שתף קטע נבחר

בגיל 90: נפטר היועמ"ש לשעבר, יוסף חריש

הלך לעולמו היועץ המשפטי לממשלה מ-1986 עד 1993, שהתעקש על השעיית דרעי מהממשלה ואפשר את גירוש פעילי חמאס ללבנון. חריש כיהן 28 שנה כשופט

הלך לעולמו בגיל 90 השופט יוסף חריש, לשעבר היועץ המשפטי לממשלה. חריש, שנולד בירושלים בשנת 1923, כיהן במשך 28 שנים כשופט בבית המשפט המחוזי בתל אביב, עד שמונה בשנת 1986 לכהונת היועץ המשפטי. הוא פרש לגמלאות עם הגיעו לגיל 70, בתום שבע שנות כהונה. הלווייתו תיערך ביום שישי בירושלים.

 

חריש מונה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה בעקבות פרשת קו 300 ועזיבת היועץ שקדם לו, יצחק זמיר. כהונתו, שנפתחה בפרשת החנינה השנויה במחלוקת לבכירי השב"כ, הסתיימה כשעמד על השעייתו של אריה דרעי מחברותו בממשלה, על רקע המשפט שנערך נגדו.

 

בין היתר עסק חריש גם בפרשת ויסות מניות הבנקים (קבע שאין מרמה בפעולת הבנקאים) ונתן חוות דעת בנוגע לגירוש פעילי חמאס ללבנון, שאפשרה את גירושם. בראיון ל"ידיעות אחרונות", עם סיום תפקידו, אמר על כך: "משסברתי שהממשלה נוהגת כראוי לפי הנסיבות הקשות מאוד ששררו אחרי רצח טולדנו, היה הכרח בצעד שהממשלה נקטה".

 

באותו ראיון אמר אז חריש: "אולי אני נופל בהרבה דברים מהיועצים המשפטיים שקדמו לי. בדבר אחד אינני נופל מהם, ולו בפסיק אחד - בעניין השמירה על שלטון החוק. לא ויתרתי לממשלת ישראל אפילו כמלוא הנימה בכל הנוגע לשלטון החוק. למן היום הראשון שבאתי למשרת היועץ המשפטי לממשלה, ועד היום האחרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
יוסף חריש
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים