שתף קטע נבחר

סערה ביפן: פשוט-עם הגיש לקיסר מכתב

מחוקק שהיה בעברו שחקן ניגש לקיסר אקיהיטו במהלך מסיבת גן והגיש לו מכתב כדי להסב את תשומת לבו למשבר הגרעיני בפוקושימה. במערכת הפוליטית ובציבור היפני מתחו ביקורת על שבירת הטאבו והמעשה הלא מנומס

מחוקק ביפן שרצה להסב את תשומת הלב למשבר הגרעיני בפוקושימה גרם לסערה ציבורית גדולה אחרי שעשה דבר שנחשב בגדר טאבו במדינה האסייתית: העביר מכתב לקיסר אקיהיטו.

 

עוד חדשות בעולם :

מגייסים מורדים לסוריה: "בואו למות עם חיוך"

בדרך להליכת חלל: הלפיד האולימפי שוגר

"פקיסטן בנתה נשק גרעיני עבור סעודיה"

טלפון שבור: ביידן בירך את האדם הלא נכון

 

 

המהומה החלה בשבוע שעבר במסיבת הגן השנתית שנערכה בארמון הקיסרי לרגל הסתיו. הקיסר אקיהיטו ורעייתו מיצ'יקו קיבלו את פני האורחים שהגיעו למסיבה ואז הגיע אליהם השחקן שהפך למחוקק, טארו יאמאמוטו, והגיש לקיסר מכתב - מחווה שנחשבת לא מנומסת ולא הולמת.

 

אשתו של הקיסר תועדה מושכת את ידו בזמן קבלת המכתב (צילום: AP) (צילום: AP)
אשתו של הקיסר תועדה מושכת את ידו בזמן קבלת המכתב(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הפעולה החריגה של המחוקק תועדה בווידאו ושודרה פעמים רבות בטלוויזיה היפנית. בתמונות ששודרו נראה הקיסר בן ה-79 לוקח את המכתב שנכתב בדיו על נייר מקופל. הקיסרית מיצ'יקו נראתה מושכת בעדינות את זרועו של בעלה והעוזר הבכיר שלהם לקח מהקיסר את המכתב ברגע שזה פנה לעברו.

 

מעשהו של יאמאמוטו ספג ביקורת מכל גווני הקשת הפוליטית ביפן ובכלל הביך את כלל היפנים בגלל מה שנתפש על ידם כהפרה בוטה של כללי הפרוטוקול.

 

פרשת המכתב הראתה שתפקידו של הקיסר נותר לסוגיה רגישה ביותר, כמעט 70 שנה אחרי שאביו של אקיהיטו, הקיסר הירוהיטו, הפריך בפומבי את הטענה שהקיסר הוא אל חי בעקבות תבוסתה של יפן במלחמת העולם השנייה והפך לסמל חשוב לחברה היפנית.

 

שמרנים רבים ביפן עדיין מתייחסים לקיסר ולמשפחתו כאלוהיים ("האנשים מעבר לעננים") ומאמינים שאסור לאדם פשוט אפילו לדבר איתם. לפני עשורים רבים, לאנשים הפשוטים ביפן אסור היה להביט ישירות לעבר הקיסר, אולם כיום הקיסר אקיהיטו נפגש עם אזרחים מן השורה, בהם כאלה שמתגוררים באזורים שנפגעו ברעידת האדמה והצונמאי בצפון המדינה לפני יותר משנתיים.

 

החוק ביפן לא אוסר זאת, אולם אזרחי המדינה לא אמורים לדבר בצורה חופשית עם הקיסר, לגעת בו או להגיש לו דבר מה ללא רשות. צילום הקיסר או בני משפחתו דרך הטלפון הנייד גם נחשב למעשה לא מנומס.

 

בבית התחתון של הפרלמנט היפני דנים אם להטיל צעדים משמעתיים על יאמאמוטו והחלטה תתקבל עוד השבוע. המחוקק בן ה-38 נבחר בחודש יולי לפרלמנט כמועמד עצמאי והוא כבר התנצל על "הטרדת הקיסר", אולם דחה את הקריאות לעברו להתפטר מתפקידו.

 

יאמאמוטו, פעיל נגד הגרעין, אמר שהוא רצה להסב את תשומת לב הקיסר למשבר המתמשך במתחם הגרעיני בפוקושימה ואת השלכותיו הבריאותיות על תושבי האזור ועובדי המקום שפועלים לנקותו מקרינה גרעינית. הקרינה החלה להתפשט אחרי שהכור בפוקושימה הותך שלוש פעמים בעקבות רעידת האדמה והצונאמי במרס 2011.

 

גם יאמאמוטו וגם ארמון הקיסר לא פרסמו את תוכן המכתב שהעביר המחוקק לקיסר אקיהיטו. אם יתברר שהמחוקק פנה לקיסר כדי לבקש את עזרתו, הוא ככל הנראה עבר את החוק שמחייב את אישור הממשלה לצעד שכזה. המחוקק היפני הכחיש כי השתמש בקיסר למטרות פוליטיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הקיסר מקבל את המכתב לידו
צילום: AP
מומלצים