שתף קטע נבחר

גבר שהיה אישה צריך להניח תפילין?

נוצה על הכובע או עניבה זרחנית מסייעות לשליחי חב"ד לזהות את עצמם בתמונה ההמונית השנתית, חולצה שממנה משתלשלות ציציות היא אחת מפריטי קולקציה חדשה שעוצבה בהשראת נשות הכותל והרב עובדיה ממשיך להוציא ספרי הלכה גם אחרי מותו. כל מה שקורה במגזר - ב"נייעס"

1.

בניו-יורק ננעל השבוע הכינוס השנתי של שליחי חב"ד מכל העולם. למעלה מחמשת אלפים איש הגיעו לשכונת קראון-הייטס בברוקלין, מרכז החסידות, כדי להטעין מחדש את המצבר הרוחני שלהם. משם שלח אותם הרבי מלובביץ' לכל נקודה על פני הגלובוס שבה נמצאים יהודים, ומשם מתפעל אותם "המרכז לענייני חינוך" של תנועת חב"ד העולמית.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

כבר 30 שנה מתחדשת כך השליחות, בימים שלפני ראש חודש כסלו. רגע השיא של הכינוס הוא צילום תמונה קבוצתית ענקית של אלפי השלוחים, על רקע בית מדרשו המפורסם של האדמו"ר, כשהם יושבים על הטריבונות ומפזמים את "ניגוני חב"ד".

 

 

למתבונן מחוץ ייראו כולם כמעט אותו דבר - כולל תלבושת אחידה – אבל המוח היהודי לא נח לרגע: חלק מהחסידים מבליטים עצמם באמצעותה של עניבה זוהרת או בסיועה של נוצה על המגבעת, כדי שמכריהם יזהו אותם (ואולי גם הם את עצמם) מבין האלפים.

 

ואם אתם חוששים להגיע לבית חב"ד במזרח הרחוק ולא לקבל שירות? אל דאגה. נשות השלוחים – גם הן שלוחות בעצמן - נשארו בבית, כדי להמשיך את המפעל האדיר, וימשיכו לספק אוכל כשר וחברה ישראלית (או לפחות יהודית) לכל אורח. רק את התפילין תצטרכו להניח לבד.

 

2.

נשות הכותל חגגו השבוע 25 שנות פעילות – ומבחינתן גם ניצחון: מאות חברות הארגון ותומכיהן מילאו את האתר הקדוש לתפילת ראש חודש, לקראת פשרה היסטורית שבמסגרתה יוקצה להן מקום חלופי-אך-מרכזי לקיום מנהגן – צמוד לאותו קיר תמך מערבי של הר הבית.

 

ואיך חוגגים? מתברר שהדרך להקמת הרחבה הפלורליסטית-שוויונית עוברת במסלול הדוגמנות, שם מוצגת קולקציית בגדים חדשה שעוצבה על ידי מותג האופנה "קום איל פו" בהשראת נשות הכותל. חולצה שממנה משתלשלות מעין ציציות, היא אחת מפריטי הקולקציה.

 

ומה אומרים החרדים? הם רואים את הסכמתן ההיסטורית של הנשים לוותר על הרחבה הקיימת ניצחון דווקא שלהם, וגם אם לא – מוצאים במה להתנחם: בזכות אותו מאבק, ישראל סוף סוף סגלה לעצמה אורחות של מדינה יהודית, שבה מהדורות החדשות נפתחות במילים "היום ראש חודש כסלו".

 

3.

 לא רק כוכבי הביטלס ממשיכים לשחרר חומרים לאחר מותם – גם הרב עובדיה. חודש בדיוק לאחר פטירתו, הופיע חיבור הלכתי חדש של מרן - כרך נוסף (ואחרון – לפחות מפרי עטו) בסדרת "חזון עובדיה", אותו סיים הרב המנוח לכתוב בימיו האחרונים.

 

"באמצע כתיבת חיבור זה נתבקש (הרב) לישיבה של מעלה", נכתב בדברי ההקדמה, וגם המילים האחרונות מצמררות את חסידיו: "כאן עמד קנה במקומו ונסתלק המחבר לבית עולמו ביום המר והנמהר ג' מר חשוון תשע"ד". הספר יצא לאור השבוע והגיע אל הדוכנים בדיוק במלאות שלושים למרן.

 

4.

הומואים דתיים - עכשיו הספר: עמותת "כמוך", שהיא מעין קבוצת תמיכה ל"בעלי נטיות הפוכות" אורתודוכסים,

מפיצה חיבור הלכתי של הרב עידן בן-אפרים, שזכה גם להסכמה מהרב עובדיה יוסף, ובו תשובות לשלל שאלות כבדות משקל בנושאים דוגמת יחס היהדות לניתוחים לשינוי מין.

 

האם אישה ש"הפכה" לגבר צריכה להניח תפילין? לא. היא אישה. גם גבר שעשה את הדרך בכיוון ההפוך ממשיך להתחייב במצווה, כי גבר נשאר גבר, אך יקיים אותה בביתו, בצנעה, ולא בפרהסיה של בית כנסת – כדי שהמחזה הלא-שגרתי לא יבלבל את המתפללים. ויש שבוודאי יוסיפו נימוק נוסף: מילא טרנסג'נדרית, אבל שלא ייראה חלילה כמו אחת מנשות הכותל... 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איך אני נוהג. הגרסה החרדית
מומלצים