שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הבית הלבן: שוקלים הקלה בסנקציות

  המעצמות שוקלות להקל באופן מוגבל והפיך את הסנקציות המוטלות על איראן אם זו תראה התקדמות בטיפול בנושא הגרעין המדאיג את המערב. מוקדם יותר אמר נציג טהרן לשיחות כי הושגה הסכמה עם המעצמות על הקלה בעיצומים

  בדרך להסכם? הבית הלבן מאשר כי שש המעצמות שוקלות הקלה "מוגבלת והפיכה" בסנקציות המוטלות על איראן אם זו תראה התקדמות, כזו שניתן לאשר אותה, בטיפול בחששות מדינות המערב מתוכנית הגרעין שלה. 

   

  עוד חדשות בעולם:

  ארה"ב: נאסור שימוש בשומן טראנס מלאכותי

  אוקראינה: ראש חזיר הושלך לעבר בית כנסת

   

  דובר הבית הלבן ג'יי קרני הדגיש בתדרוך כי בשלב ראשון "תיעצר ההתקדמות של איראן לקראת נשק גרעיני, ואף הסגה חלקית. איראן תגביר את השקיפות, כדי שלא תוכל להשתמש בחסות השיחות לקידום התוכנית שלה. שלב זה יעצור את תוכנית הגרעין מלהתקדם לראשונה זה עשור. בתמורה לצעדים מעשיים וניתנים למעקב, המעצמות שוקלות הקלה זמנית וממוקדת בלחץ הכלכלי מבלי לפגוע במבנה הסנקציות. הסנקציות העיקריות יימשכו עד להסכם סופי וכולל". קרני לא פירט מהן ההקלות הכלכליות המוצעות, אך הבהיר ש"אם איראן לא תעמוד בהתחייבות שלה, ההקלות יבוטלו ויוטלו סנקציות חדשות".

  נציגת ארה"ב לשיחות, וונדי שרמן (צילום: AP) (צילום: AP)
  נציגת ארה"ב לשיחות, וונדי שרמן (צילום: AP)
  השיחות בין איראן למעצמות היום בז'נבה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  השיחות בין איראן למעצמות היום בז'נבה (צילום: AFP)

  קרני הדגיש בדבריו כי ארה"ב וישראל שותפים לאותה מטרה - למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אין פער בין המדינות מהשגת נשק גרעיני מטהרן. כל האופציות נשארו על השולחן. יש לנו היסטוריה של אי אמון והרבה ספקנות כלפיהם. כל התקדמות צריכה להיות ברת בדיקה ושקופה.

   

  מוקדם יותר אמר נציג איראן לשיחות בז'נבה עבאס אראגצ'י כי הושגה הסכמה עם שש המעצמות לכך שארצו תעצור חלק מהפעילות הגרעינית שלה בתמורה להקלה בסנקציות הכלכליות המוטלות עליה. דבריו האופטימיים של אראגצ'י, שדווחו בטלוויזיה האיראנית הממלכתית, מעלים כי שיחות המשא ומתן בז'נבה עברו מדיונים נרחבים לצעדים ספיציפים בדרך להגבלת יכולתה של טהרן לייצר נשק גרעיני. בתמורה, איראן תקבל הקלה בעיצומים שפגעו קשות בכלכלה שלה.

   

  "היום, הן (המעצמות) אמרו כי הם מקבלים את מסגרת התוכנית שהוצעה על ידי איראן", אמר המתווך מטהרן. למרות שמוקדם יותר כינה את השיחות "מאוד מסובכות", אראגצ'י אמר כי הוא מצפה להסכם על הפרטים כבר

  מחר, ביום האחרון לסיום הסבב הנוכחי. שר החוץ האיראני מוחמד זריף אמר היום כי "נעשתה התקדמות, אך עדיין ישנם קשיים". לדבריו, "אנו דנים ביותר ויותר פרטים. אני מקווה שנוכל להתקדם".

   

  בכיר במחלקת המדינה האמריקנית אמר היום כי בכירים איראניים ואמריקניים קיימו היום דיון בילטרלי בשולי השיחות בז'נבה. לפי הבכיר, הדיון שארך שעה, הובל על ידי נציגת ארה"ב לשיחות, וונדי שרמן, ואראג'צי, והיה "רציני".

     

  מוקדם יותר היום אמר בכיר אמריקני כי שבועות ארוכים של דיונים בין איראן למעצמות הובילו להסכם ראשוני שעשוי להיחתם השבוע, ובמסגרתו תשהה איראן את תוכנית הגרעין למשך חצי שנה בתמורה להקלה בסנקציות. בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" אמר הבכיר כי ההסכם עשוי להוסיף זמן לשני הצדדים, שבמהלכו יגיעו לפתרון מקיף יותר בסוגיה. הבכיר הוסיף: "לראשונה איראן לא מנצלת את השיחות כדי להרוויח זמן".

   

  אמש אמר גורם רשמי בכיר בממשל האמריקני כי ארצות הברית רוצה שבמשא ומתן בין איראן למעצמות בז'נבה, תסכים טהרן ל"צעד ראשון" שיעצור את ההתקדמות האיראנית בתוכנית הגרעין וייתן את האות לצמצום חלקים בתוכנית הזו. הבכיר אמר כי ארה"ב נכונה להציע לאיראן הקלה של הסנקציות אם היא אכן תנקוט צעדים מתקבלים על הדעת בנוגע לתוכנית הגרעין שלה, אך הזהיר כי אם טהרן לא תפעל במהירות במסגרת המשא ומתן על הגרעין - הממשל האמריקני יתמוך בכוונה של הקונגרס להטיל סנקציות

   חדשות על הרפובליקה האיסלאמית.

   

  האמירה שסיפק הבכיר האמריקני, שביקש להישאר בעילום שם, היא איתות משמעותי ומעשי ראשון מצד ארה"ב, המרמז כי היא מצפה מאיראן לצעדים מיידים בנוגע לתוכנית הגרעין עוד בסבב השיחות הקרוב, כדי לוודא שהיא

  אינה מנצלת את המשא ומתן למשיכת זמן בדרך לפצצה. לפי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, הבכיר האמריקני אמר: "מה שאנחנו רואים הוא השלב הראשון, צעד ראשון, תחילה של הבנה שתמנע מתוכנית הגרעין של איראן להתקדם ושתצמצם אותה לראשונה זה עשרות שנים".

   

  תת מזכיר המדינה וונדי שרמן, שעומדת בראש המשלחת האמריקנית לשיחות בז'נבה, אמרה הבוקר לערוץ החדשות MSNBC ש"ההוראה שקיבלתי מהנשיא אובמה וממזכיר המדינה קרי היא שהצעד הראשון הוא לעצור את התקדמות תוכנית הגרעין. נקציב זמן, על השעון, ובתמורה נוכל לדון בכל הנושאים שאנחנו רוצים לדון בהם. תהיה הקלה ממוקדת ולא משמעותית בסנקציות, שניתן להחזיר אותן, אבל בסיס הסנקציות יישאר עד להסכם מלא".

   

  אתמול קראה ישראל שלא לקבל אף החלטה להקלת הסנקציות על איראן, בתגובה לדיווח מוקדם יותר לפיו ארצות הברית מעוניינת שטהרן תנקוט צעדים ראשוניים לעצירת תוכנית הגרעין בתמורה להקלה בעיצומים המוטלים עליה. גורם ישראלי אמר כי "בירושלים הבינו שהמעצמות יציעו לטהרן לעצור את העשרת האורניום לרמה של 20% ולהאט את העבודה במתקן המים הכבדים באראק".

   

  Read this article in English

   


  פורסם לראשונה 07/11/2013 17:44

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  השיחות בז'נבה
  צילום: AFP
  צילום: AFP
  עבאס אראגצ'י
  צילום: AFP
  מומלצים