שתף קטע נבחר

"זה הסוף שלך". מאוימים בשירות המדינה

מטען הנפץ שכוון כלפי תובע שייצג את המדינה הזכיר לעמיתיו עד כמה הם מאוימים: "נתקלים בהתפרעויות. איומים וקללות נפוצים מאוד". עם זאת התחייבו: "לא ניכנע לטרור פלילי, אחרת הם ישתלטו על המרחב"

קללות ואיומים שהפכו לחלק מהשגרה, הנשיפה התמידית בעורף באולמות בית המשפט, החשש להיתקל בנאשמים וגורמים בסביבתם אחרי הדיון ואף מעקבים של ממש: לאחר פיצוץ מכוניתו של הפרקליט אמש, תובעים בשירות המדינה מתארים הבוקר (ו') שגרת עבודה מורכבת, ומסבירים: "לא צריך לפוצץ רכב, מספיק שיפוצצו אותך ביציאה מהדיון".  

 

עדכונים נוספים בחדשות ynet:

ימ"ר: עצרנו בכיר בעולם הפשע בראשון לציון

פרקליט המדינה על הנחת המטען: "פיגוע"

 

פרקליט המייצג את המדינה בהליכים פלילים סיפר על על תחושותיו לאחר הפיצוץ: "התחושה לא נעימה בכלל. אמרו שזה יכול להגיע, שזה עניין של זמן. אבל כששומעים שזה באמת קרה, עוברות בראש כל מיני סיטואציות ומצבים שהיית בהם והיו קרובים לאלימות של ממש", אמר. "החשש גדל כשדברים כאלה מגיעים לרוב בסדרות, ואז גם אנשים מקבלים רעיונות".

 

פיצוץ מכוניתו של הפרקליט אמש (צילום: ברוך קנטור) (צילום: ברוך קנטור)
פיצוץ מכוניתו של הפרקליט אמש(צילום: ברוך קנטור)

התובע הוסיף לגבי המקרה הנוכחי כי "ברור מאיפה זה בא. רבים מהנאשמים בפלילים מגיעים מסביבה קשה. הפעם הם פוצצו רכב, אבל במקרה אחר יכול לבוא אח או חבר של מורשע באונס או באלימות שנכלא לכמה שנים. הוא יכול לשלוף סכין ביציאה מבית המשפט", הזהיר. "פעמים רבות אנחנו נתקלים בהתפרעויות של משפחות, שאילולא האבטחה של בית משפט לא ברור להיכן הייתה מידרדרת. איומים וקללות נפוצים מאוד מסביבת הנאשמים.

  

"זה מלחיץ. אנחנו עומדים בפרונט, ולא צריך שיפוצצו לך את האוטו, מספיק שמפוצצים אותך מחוץ לבית משפט או יפנצ'רו את הגלגלים. אנחנו אנשים עם משפחות וילדים", סיכם הפרקליט אך הבהיר: "רובנו יודעים להתמודד. אנחנו לא עושים את התפקיד בשביל הכסף אלא מגיעים ממקום של שליחות ציבורית. זה מה שמוביל קדימה".  

 

"תדרוכי ביטחון לפרקליטים? זה לא נורמלי"

פרקליט נוסף הצטרף לדברים ואף הדגים את האווירה המאיימת בעזרת המקרה של העסקן החרדי יעקב ברגר - בשנה שעברה הוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות מרמרה בכספי עמותה. הוא נעצר ועל גופו נמצא פתק עם פרטים אישיים ומפורטים על התובעת בתיק, שאותם השיג באמצעות חוקר פרטי ששכר. "היו לו כל הפרטים שלה, ולך תדע מה הוא תכנן לעשות איתם. בעקבות זה הפרקליטים קיבלו תדרוכי ביטחון ושיחות תדרוך, זה לא נורמלי".  

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)
 

אבטחה בבית המשפט. בלעדיה - חשופים לאיומים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אבטחה בבית המשפט. בלעדיה - חשופים לאיומים(צילום: ירון ברנר)
 

הוא סיפר כי לאחרונה היה גם הוא חשוף לקללות ואיומים "מצד חבר'ה שהשתייכו לארגון מסוים שייבא סמים. ישבו שם משפחה וחברים, ונשפו בעורף. לעתים זה אפילו הנאשם עצמו, דג רקק שמאיים, 'זה הסוף שלך'. היו לא מעט פעמים שיצאתי מבית המשפט לא רגוע, או שחיכיתי שהנאשמים והמשפחה יעזבו ולפני שיצאתי החוצה".  

 

תובע פלילי נוסף הסביר כי "לפעמים הם לא מבינים שאם זה לא תובע אחד זה יהיה תובע אחר, ושהמדינה היא התובעת, זה לא עניין אישי". לדבריו, הפרקליט שמייצג את המדינה "מנהל הליך במשך חודשים ארוכים ולפעמים אפילו שנים מול אדם, אבל עבורו אתה לא שליח הצדק

אלא האשם שרוצה לשלוח אותו או את יקירו למאסר. זה שבמהלך כל המשפט מקטרג עליו וחוקר אותו ומקעקע את דבריו. נוצרת פעמים רבות איבה של ממש בנוגע אליך".  

 

הפרקליט סיפר כי שוחח עם חבריו לאחר פיצוץ המכונית אמש. "נזכרנו בסיטואציות שקרו, והגענו למסקנה שבלי המאבטחים בבית המשפט היינו מותקפים בלי ספק. קרו לי כמה מקרים שקיללו אותי וגם את השופטים אחרי גזרי דין והכרעות. הנהלים מאוד קשיחים ובמקרים כאלה אותו אדם מורחק מיד מבית המשפט, אבל אוטומטית תתעכב מעט כדי לא לפגוש אותו מחוץ לבית המשפט". כמו חבריו גם הוא הבהיר: "הפחד מדליק אורות אדומים, ייתכן שאזהר יותר, אבל לא אשנה את עבודתי או את דרכי בגלל טרור פלילי. אם אנחנו לא נעשה את המלאכה, אותם אנשים ישתלטו על המרחב כולו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מטען נפץ במכוניתו של הפרקליט
צילום: ירון ברנר
מומלצים