שתף קטע נבחר

צילום: AP ,AFP ,EPA, רויטרס

אין הסכם: הסתיים סבב השיחות עם איראן

השיחות על תוכנית הגרעין בין המעצמות לבין איראן שנמשכו שלושה ימים הסתיימו הלילה בז'נבה בלי הסכם. שרת החוץ האירופית קתרין אשטון אמרה ש"הושגה התקדמות משמעותית ביותר, אבל יש עוד חילוקי דעות". שר החוץ האיראני: "לא מאוכזב". צרפת הציגה קו בלתי מתפשר

המעצמות ואיראן לא הגיעו להסכם: סבב השיחות בין המעצמות לבין איראן שנמשך שלושה ימים הסתיים הלילה (יום א') בז'נבה שבשוויץ בלי הסכם. שרת החוץ האירופית קתרין אשטון אמרה ש"הושגה התקדמות משמעותית ביותר, אבל יש עוד חילוקי דעות". היא הודיעה שהשיחות יתחדשו ב-20 בחודש עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף. שר החוץ של צרפת, לורן פביוס, שהציג קו נוקשה במהלך המשא ומתן, מסר ש"נותרו עדיין שאלות שדורשות מענה". גם זריף ציין שיש עדיין חילוקי דעות, אך אמר שהוא מרוצה מסבב השיחות: "אני לא מאוכזב".

 

בשעה 1:30 בלילה הסתיימה הפגישה האחרונה שנמשכה כשעה וחצי. לאחריה כינסו אשטון וזריף מסיבת עיתונאים, ובה אמר זריף: "אני חושב שידענו שטבעי שכשנתחיל להתעסק בפרטים יהיו חילוקי דעות, ואכן כך היה. אני לא מאוכזב. הפגישה שהתארכה הייתה טובה, קיווינו לנחישות ולרצון טוב מכל הצדדים - וזה מה שקיבלנו. כולנו מכוונים לאותה מטרה וזה נותן לנו אנרגיה לסיבוב הבא. היו לנו שלושה ימים טובים מאוד ופוריים מאוד. מובן שיש חילוקי דעות, אבל זה מובן, אחרת לא היינו כאן כולנו".

 

השיחות בז'נבה  (צילום: AP) (צילום: AP)
השיחות בז'נבה (צילום: AP)
 

כחצי שעה אחרי זריף ואשטון יצא מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לעיתונאים והדגיש בפניהם את המחויבות האמריקנית לכך שהאיראנים לא ישיגו נשק גרעיני: "השיחות היו תהליך ארוך ומעניין, אבל בהחלט פורה. אני מודה למקביליי מהמדינות השונות ובמיוחד לקתרין אשטון, על המנהיגות שגילתה בתהליך שבו כולנו מוודאים שאיראן לא תשיג נשק גרעיני".

 

"הדיונים היו מאוד רציניים, אבל תרבותיים ביותר. הגענו לז'נבה במטרה ברורה, כפי שאובמה הבהיר מיומו הראשון, כדי לוודא שאיראן לא תשיג נשק גרעיני, כי אנחנו מחויבים לאי הפצת נשק גרעיני ומחויבים לבני בריתנו באזור", הוסיף קרי. "אני חייב להדגיש שחלון ההזדמנויות הדיפלומטי לא יישאר פתוח לנצח. אנחנו מאמינים שדיפלומטיה עוצמתית היא הנשק המשמעותי ביותר לנטרול כלי הנשק להשמדה המונית. זה נושא בעל השלכות כל כך משמעותיות שאסור שהוא ייפול בגלל הפוליטיקה. אנשים צריכים לחשוב על מה קורה בכל יום שבו אין הסכם: איראן ממשיכה לקדם את תוכנית הגרעין שלה ומוסיפה צנטריפוגות".

 

במהלך סוף השבוע התקיימו ישיבות קדחתניות בין הצדדים. סוכנות רויטרס דיווחה מפי מקורות דיפלומטיים שהסיבה לעובדה שהצדדים לא הגיעו להסכם עד כה נעוצה בעמדה הבלתי מתפשרת שהציגה צרפת אל מול שאר המעצמות. גם בישראל מאשרים כי צרפת הציגה עמדה נוקשה ואילו ארצות הברית - כדברי גורמים מדיניים בירושלים - "התקפלה". 

 

באיראן הגדירו את צרפת "נציגת ישראל"

שר החוץ הצרפתי אמר בתום סבב השיחות כי צרפת רצתה הסכם שיספק מענה לשאלות חשובות בתוכנית הגרעין האיראנית: "שיחות ז'נבה אפשרו לנו להתקדם, אבל לא הצלחנו להגיע להסכם משום שיש עדיין שאלות שדורשות מענה". הטלוויזיה הממלכתית של איראן מתחה ביקורת חריפה במהלך שבת על העמדה הצרפתית וכינתה אותה "נציגת ישראל בשיחות". כאשר נשאלו אשטון ושר החוץ האיראני בנוגע לעמדת צרפת, חמקה אשטון באלגנטיות: "לצרפת יש תפקיד חשוב ביותר בין המעצמות, אבל אנחנו לא ניכנס לפרטי הדיונים שבינינו. אנחנו מעריכים ומוקירים את מאמציהם של כל השרים שהגיעו היום, כולל את מאמציו של השר הצרפתי לורן פביוס".

באותן שעות: אובמה שיחק גולף עם כוכב ה-NBA לשעבר אלונזו מורנינג  (צילום: AFP ) (צילום: AFP )
באותן שעות: אובמה שיחק גולף עם כוכב ה-NBA לשעבר אלונזו מורנינג (צילום: AFP )

המחלוקת העיקרית כעת נסובה סביב כמה נושאים: סגירה מוחלטת של הכור האיראני שבאמצעותו יופק דלק גרעיני ברמה צבאית, מה יעלה בגורל מאגר האורניום האיראני שהועשר לרמה גבוהה עד כה וכן לגבי רצף ורמת ההקלה בסנקציות.

 

דיפלומט מערבי המקורב לשיחות מסר לרויטרס כי הצרפתים ניסו "לגנוב את ההצגה" מהמעצמות האחרות. לדבריו "האמריקנים, האיחוד האירופי והאיראנים עובדים יחד באינטנסיביות כבר כמה חודשים על ההצעה הזו, וזה בסך הכול ניסיון של שר החוץ הצרפתי פביוס לדחוף את עצמו ולהפוך לרלוונטי בשלב מאוחר זה של השיחות".

 

בישראל הציגו את הדברים מן הסתם בצורה שונה: "הצרפתים תקיפים מאוד נגד ההסכם, כפי ששר החוץ שלהם לורן פביוס התבטא. דווקא הבריטים מתיישרים עם האמריקנים. ייתכן מאוד שהעיכובים שחלים כרגע במשא ומתן ז'נבה הם תוצאה של חוסר שביעות הרצון הבולט שלנו ושל הצרפתים. כרגע זה נראה שכל צד מנסה לשפר עמדות".

 

ברקע הדברים נמשכת המתקפה הישראלית נגד ההסכם שעליו דנות המעצמות במטרה להביא לעצירת תוכנית הגרעין של איראן. גורם מדיני בכיר אמר אמש: "העסקה שנמצאת על השולחן מאז סוף השבוע היא רעה מאוד. האיראנים ממשיכים להעשיר אורניום ל-3.5 אחוז בכל האתרים ובלי הגבלה של צנטריפוגות. הם לא באמת משלמים מחיר משמעותי, ולהבנתנו הם מקבלים הקלה משמעותית בסנקציות".

שרת החוץ האירופית קתרין אשטון ושר החוץ האיראני מוחמד זריף (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שרת החוץ האירופית קתרין אשטון ושר החוץ האיראני מוחמד זריף(צילום: EPA)
 

על פי הגורם הישראלי, ההקלות בסנקציות כוללות ארבעה סעיפים עיקריים.

  1. הפשרת כספי דלקים עד שלושה מיליארד דולר. 
  2. הקלה בסנקציות על התעשייה הפטרוכימית והזהב. 
  3. הקלה בסנקציות על חלקי חילוף למטוסים. 
  4. הקלה בסנקציות על תעשיית הרכב.

 

"זה לא לעצור את פרויקט הגרעין, זה לתת לאיראנים אוויר לנשימה", הוסיף. "אם הסעיפים הללו אכן ייכללו בהסכם, הרי שאנחנו על הנתיב של התפרקות משטר הסנקציות. העמדה שלנו היא שכל עוד הם ממשיכים בפרויקט, אסור לעצור סנקציות אלא אפילו אף להחריף אותן. מה שמונח עכשיו על השולחן הוא הסכם רע מאוד למערב".

 

"התפוצצנו, הייתה שיחה לא קלה עם קרי"

המידע שהתקבל בישראל על אודות האפשרות להסכם השתנה דרמטית בימים האחרונים. עד יום רביעי סברו גורמים מדיניים שההקלות בסנקציות יכללו רק הפשרה של עד 3 מיליארד דולר המוקפאים בבנקים מערביים. "גם אז ישראל הביעה התנגדות מוחלטת", הדגיש הגורם. "בהנחה שכשברגע שאתה פותח חרך בדלת, הדלת עלולה להיפרץ וחברות בינלאומיות - למשל, מסין, איטליה, גרמניה - שכמהות לעשות עסקים עם איראן, אכן יתחילו בעסקים איתה, ובעצם תהיה דינמיקה שתוביל לקריסה של הסנקציות".

 

בסוף השבוע התבררו בארץ סעיפי ההקלות המלאים שנמצאים על שולחן הדיונים: "כאן בכלל התפוצצנו. מזכיר המדינה ג'ון קרי יצא מכאן אחרי שיחה לא קלה עם בנימין נתניהו". בישראל סבורים שהאיראנים לא רחוקים מהצומת שבו הם ייאלצו לוותר על פרויקט הגרעין כדי לשרוד כלכלית ולא להתמוטט ולכן לחצו להמשיך במשטר הסנקציות.

 

האמריקנים הונו אותנו?

"לא. אבל במהלך היומיים הללו, מיום רביעי ועד סוף השבוע, הם התקפלו. אולי מכיוון שהם מאוד רוצים להגיע להסכם ולגמור עם זה. האיראנים הגיעו למו"מ בזחילה, מתחננים להקלה כי אחרת המשטר שם ייפול, ומה שמדהים זה שנראה שהאמריקנים להוטים יותר מהם להגיע להסכם".

 

Read this article in English 

 


פורסם לראשונה 10/11/2013 00:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארה"ב "התקפלה"? ג'ון קרי בז'נבה
צילום: רויטרס
מומלצים