שתף קטע נבחר

מחאת המיניקות: לא ניתן שיחביאו אותנו

בעקבות מספר מקרים של הדרת נשים מיניקות, כהגדרתן, מהמרחב הציבורי הקימו שתי אמהות קבוצת מחאה שמטרתה לחוקק חוק שיאסור למנוע מנשים להיניק בכל מקום בו הן חפצות. הדרך: "משמרות הנקה", שיוצבו בכל רחבי הארץ, וחלוקת תגי "תומך הנקה" לעסקים שיעמדו בקריטריונים. מאות נשים כבר הצטרפו

"פשוט נמאס לנו": כך אומרת תמר נאמן-גולן, אחת ממקימות קבוצת המחאה "ה(ע)נקה בציבור", ששמה לה למטרה להפסיק את הדרת הנשים המיניקות, כפי שהן מגדירות זאת, מהמרחב הציבורי. מהיום (א') ולמשך שלושת הימים הקרובים הן קוראות לכל מי שתומכת (ותומך) במאבקן להחליף את תמונת הפרופיל שלו לתמונת הנקה. בעוד כחודש הן מתכוונות לקחת את המאבק צעד אחד קדימה - ולהקים "משמרות הנקה" ברחבי הארץ.

 

כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים

 

"לפני כשבוע התפרסם ב-ynet סיפורה של חני שטרן, שגורשה מקניון סירקין בפתח תקווה לאחר שהיניקה את בנה", מסבירה נאמן-גולן. "אני מנהלת את קבוצת מאמאטבע, שהיא קבוצת נשים להורות באוריאנטציה טבעית, ובשיחה שעלתה סביב הנושא התרעמו הנשים על המודעות הירודה להנקה בציבור ואיך שנשים מודרות מהחברה כשהן מיניקות. משם זה התגלגל ליוזמה של איוונה סלע לפתוח את דף אירוע המחאה - אליו הצטרפו כבר מאות נשים".

 

עוד על הנקה בערוץ הורים :

הסקר הגדול: חדרי הנקה בקניונים - איזה הכי שווה?

את בטוחה שיש לך מספיק חלב? 5 מלכודות הנקה

בדקנו: סינרי ההנקה הטובים ביותר לאמהות טריות

 

"בחודשים האחרונים אנו שומעות על מקרים רבים בהם מתנכלים לנשים שבחרו להיניק", כתבה בעמוד המחאה איוונה פפו-סלע, שהיא אמנם עוד לא אמא אבל כבר התגייסה למענן של המיניקות. "בסופר, בבית קפה,

בקופת חולים, ואפילו בחניון של קניון, רחמנא ליצלן, בפינה נסתרת ועם כיסוי - זאת כשאין שום חוק האוסר על הנקה, אבל בהחלט יש חוקים וחוקי עזר שאוסרים על התנכלות ועל הלבנת פני אדם ברבים. הטבע נתן לנו את אחת המתנות היפות שיכולנו לקבל, היכולת ללדת והיכולת להזין את ילדינו ללא עזרים מלאכותיים. השדיים קיימים בשביל להכיל ולספק חלב למי שצריכ/ה אותו. יש הרבה בעלי אינטרסים שירצו למנוע מאמהות להניק - אז בואו ביחד נאמר: הפסיקו התנכלות פומבית לאירוע פרטי!".

 

לדברי נאמן-גולן, המקרה של שטרן היה רק אחד מיני רבים שקרו בתקופה האחרונה, ושמצביעים על הלך הרוח הציבורי בכל הנוגע לנשים מיניקות. "אחת לזמן מה צף ועולה סיפור כזה או אחר על עוד אישה שהושפלה בציבור בגלל שהיא עושה את הדבר הכי טבעי לו נוצרו השדיים: מזינה את התינוק שלה. הסיפורים שעולים הם מקרי הקיצון, אבל כל אישה מיניקה 'זוכה' לביקורות ונסיונות הדרה מהמרחב הציבורי - ופשוט נמאס לנו".

 

כאמור, המחאה החלה בכך שבשבוע הקרוב מחליפות כל התומכות במחאה את תמונות הפרופיל שלנו לתמונות הנקה. "בעוד מספר שבועות, ב-24.12, אנחנו מתכננות להקים משמרות הנקה בכל מיני נקודות בארץ בכדי להביע את התמיכה בהנקה בציבור".

 

אך חברות קבוצת המחאה לא מתכוונות לעצור שם. "אנחנו פונות לחברות כנסת על מנת לנסות לחוקק חוק המגן על נשים מיניקות בציבור מפני בריונות, חוק הדומה לזה שיש בבריטניה או בניו יורק. במקביל הקמנו דף קהילה שהמטרה היא לחלק בעזרתו תגי 'תומך הנקה' לעסקים, ולאו דווקא כאלו שיש בהם חדר או פינת הנקה אלא כי העובדים בהם יהיו פרו הנקה ויכירו בזכות האישה להיניק את תינוקה בכל מקום בו היא מעוניינת".
 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הנקה. "מתנכלים לנשים שבחרו להיניק בציבור"
צילום: shutterstock
צילום: שחר ויצמן
תמר נאמן-גולן. להכיר בזכות האישה להיניק בכל מקום בו היא מעוניינת
צילום: שחר ויצמן
מומלצים