שתף קטע נבחר

14 חודשי מאסר על הדורס של טל שביט

בית המשפט לתעבורה בתל אביב גזר את עונשו של חיים ברעם שדרס למוות את עיתונאי הרכב טל שביט ליד מחלף מורשה. נוסף לחודשי המאסר הוא ישלם קנס של 20 אלף שקלים ועוד 30 אלף שקלים פיצוי למשפחה. השופט בביקורת חריפה על הדורס: "לא הודה, לא לקח אחריות"

14 חודשי מאסר, קנס של 20 אלף שקלים ועוד 30 אלף שקלים פיצוי למשפחה - זה העונש שנגזר על חיים ברעם שהורשע בגרימת מוות ברשלנות של העיתונאי טל שביט. כך הכריע השופט עופר נהרי מבית המשפט לתעבורה בתל אביב. השופט מתח ביקורת קשה על הדורס: "לא הודה כי טעה, לא לקח אחריות, אלא בחר לכפור ולנהל דיון הוכחות מבלי להותיר במהלך הדיון בבית המשפט אבן שלא נהפכה".

 

טל שביט ז"ל. נכנס למלכודת (צילום :תומר פדר) (צילום :תומר פדר)
טל שביט ז"ל. נכנס למלכודת(צילום :תומר פדר)
 

ברעם הורשע בתחילת חודש אוקטובר בגרימת מוות ברשלנות, שהובילה למותו של שביט שרכב על אופנועו. השופט פסק: "מצאתי היבטים מצטברים של רשלנות רבה מצד הנאשם. הרשלנות שהוכחה היא בדרגה גבוהה". בהכרעת הדין קבע השופט עופר נהרי כי בר עם יצר למעשה מלכודות לנוסעים בכביש. "הוא יצר בהתנהלותו מצב חריג ולמעשה נע כעיוור באלכסון על פני שני נתיבים בכביש בין עירוני, כאשר הוא מותיר לנהגים אחרים להתמודד עם הסכנה ועם המצוקה, תוצר התנהלותו".

 

עוד בחדשות ynet:

שביט בן ה-55, מייסד עיתונות הרכב הדו-גלגלית בישראל וכתב ynet, התנגש עם אופנועו בחודש מרס 2011 במכוניתו של ברעם. זה החל בנסיעה מהירה לאחר שעצר את רכבו על אי תנועה באזור מחלף מורשה. שביט שהיה בנסיעת מבחן נפגע באורח אנוש ומת מפצעיו. הוא הותיר אחריו שני ילדים. "בכבישי ישראל נהרגים יותר בני אדם מאשר במלחמות ישראל ובפעולות איבה. תפקידו של בית המשפט הוא לקחת חלק בצמצום התופעה המחרידה שגוזלת חיים ומחריבה עולמן של משפחות", אמר השופט נהרי בהתייחס לתאונות הדרכים בישראל.

 

הלוויתו של שביט. הנהג מתכוון לערער (צילום: ניר אלון) (צילום: ניר אלון)
הלוויתו של שביט. הנהג מתכוון לערער(צילום: ניר אלון)

רותם שביט, בתו של המנוח, סיפרה בטיעונים לעונש את שאירע באותו יום. "חזרתי מכנס משתחררים ונכנסתי לישון. אמא הדליקה את הואר בחדר והעירה אותי. ביקשתי שתכבה את האור ופתאום ראיתי אותה בוכה. נבהלתי מהמראה שלה, קפצתי על המיטה ואמרתי לה 'מה קרה' אבל מרוב בכי היא לא הצליחה לדבר. חשבתי שאולי פיטרו אותה, בחיים לא חשבתי שהיא תגיד לי שאבא נהרג. תמיד אתה אומר שזה לא יקרה לך, אבל לי זה קרה. איך מתמודדים עם זה, בלי פרידה אחרונה, בלי פעם אחרונה להגיד לו שאני אוהבת אותו, בלי חיבוק".

 

הבת רותם סיפרה כי בכל יום היא ובני משפחתה מחכים שאביה יחזור הביתה. "כל פעם אני חולמת עליו נכנס הביתה והוא נראה ממש טוב, כאילו שבחיים לא קרה לו כלום אבל הרבה מאוד קרה. בשנתיים וחצי האחרונות נאלצתי להתמודד בלי האבא המדהים שלי. תמיד הוא היה אוסף אותי מהשיעור ואני הייתי אומרת לו 'למה על האופנוע, זה הורס לי את השיער'. אני רואה את האח שלי מתמודד בשנים הקריטיות בלי אבא, אם לעצות על דייט או לשיחת גברים".

 

בעוד חודש אמורה רותם שביט להינשא. "תמיד חששתי מהיום הזה שבו אתחתן, אסתכל לימיני והוא לא יהיה שם להוביל אותי לחופה ולהגיד לי כמה הוא גאה בי. היום הזה מגיע בעוד חודשיים (הטיעונים לעונש ניתנו באוקטובר) ואני לא יודעת איך אתמודד עם זה".

  

בהכרעת הדין הרחיב השופט והביע את דעתו כי ברעם נהג ברשלנות ברף הגבוה: "ברעם לא הבחין בשום שלב באופנוע ואף לא במכונית מתקרבת של עדי ראייה. הערך החברתי שנפגע מביצוע העבירה הוא כאמור ערך שמירת החיים וקדושת החיים. מידת הפגיעה בערך החברתי האמור הייתה טוטאלית לנפגע המנוח ובמידה קשה מאוד לנאשם".

 

לדבריו, אין ספק שהטרגדיה היא גם לברעם, עם זאת, הוא אינו משווה את הטרגדיה של ברעם לקטיעת החיים, לאובדן אב לילדים, בן להורים, אח ובעל. "לא ניתן להחזיר את גלגל ההתרחשות אחורנית, אין נחמה למשפחת המנוח וענישה מכבידה ככל שתהיה לא תשיב את המנוח". לדבריו, ברעם לא התכוון לקחת חיים אולם הוא התרשל וכי הפיצוי שנפסק למשפחה הוא "סמלי, חברתי ומצפוני במהותו".

 

ורד שביט, אחותו של טל, אמרה ל-ynet כי כעת, אחרי גזר הדין, יש צורך לטהר את שם אחיה ולתקן את העוול שנעשה לו אחרי התאונה. "מה שהיה חשוב למשפחה לכל כל אורך הדרך זה נושא ההרשעה", אמרה. "מבחינתנו, מהרגע שהנהג הורשע באופן חד משמעי זה מה שהיה משמעותי. גם מבחינת הדוח השקרי שעמותת אור ירוק הוציאה אחרי מותו של טל והכרעת הדין שמפריכה באופן חד משמעי את הדוח השקרי הזה. מבחינתנו זה היה הכי משמעותי".

 

במשפחת שביט ביקשו כי רישיונו של ברעם יישלל לצמיתות, והתאכזבו מכך שלא הביע חרטה

על האירוע או ביקש סליחה. "אנחנו חושבים שמישהו שהפגין כזו חוסר אחריות וכזאת רשלנות באופן כל כך מובהק מאז ועד היום לא הבין מה הוא עשה", היא אומרת. "הוא לא לקח אחריות על מה שעשה. לא מביע חרטה. אז מן הראוי שאדם כזה לא יחזור לנהוג. ואפילו ערער על שלילת הרישיון עד תום ההליכים וערעורו נדחה.לכן זה מה שביקשנו".

 

"היום התאכזבנו, אם כי לא הופתענו, לשמוע שהנהג ממשיך את הקו שבו התנהל עד עכשיו ושהוא מתכון לערער. קיווינו שהיום זה יסתיים ונוכל לשים את החלק הזה מאחורינו. שהיום תהיה הפעם האחרונה שנצטרך לראות אותו", סיכמה שביט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים