שתף קטע נבחר

חברות אמת: איזבל תרמה כליה - והצילה את עירית

חברות של 16 שנה הוכיחה את עצמה: כשאיזבל שילר שמעה שמצבה של חברתה של עירית מידרדר ובקרוב תזדקק לטיפולי דיאליזה, היא לא היססה והציעה לתרום לה כליה. הניתוח בבית החולים בילינסון עבר בהצלחה, וכעת מתאוששות השתיים זו לצד זו באותו החדר

כשאיזבל שילר בת ה-55 שמעה מחברתה עירית חג'בי, בת 49, שהיא זקוקה לתרומת כליה בדחיפות - היא לא חשבה פעמיים, והחליטה להציל את חברתה הטובה ולמנוע ממנה גורל דומה לאחיותיה החורגות, שאבדו את אמן בגלל אותה מחלה.

 

לפני ימים אחדים תרמה שילר לחג'בי את אחת מכליותיה, בהשתלה שנערכה בבית החולים בילינסון. בחדר אחד הוציא ד"ר יבגני סולמונוב את הכליה מגופה של שילר, ובחדר השני הכינו במקביל את חג'בי להשתלה על ידי ד"ר אביתר נשר.

 

 

חותמים על אדי - מצילים חיים:

  

שילר, תושבת קיבוץ מענית שהגיעה לישראל כמתנדבת מאנגליה והתחתנה עם בן הקיבוץ, הכירה את חג'בי ממושב חרב לאת שבעמק חפר לפני 16 שנה, בעבודתן המשותפת במועצת הלול. מאז המעבדה נסגרה, אך השתיים המשיכו לשמור על קשר הדוק שכלל פגישות של כל בני המשפחה.

 

לפני כשנה סיפרה כאמור חג'בי לשילר שמצבה הידרדר ושהיא צריכה להתחיל לחפש כליה להשתלה. לאחר שהתברר שבני משפחתה אינם מתאימים לתרומה, התנדבו מיד שילר ובעלה משה לתרום את הכליה. משה נפסל בשל מחלה, ושילר החלה בתהליך התרומה, כולל בדיקות ואישור של ועדה בלתי תלויה.

 

"היה חשוב לי לעשות את זה", אומרת שילר. "הבריאות שלי טובה וידעתי שאין סיכון בתרומת כליה. הזדהיתי עם המצב שלה כי אשתו הראשונה של אבא שלי מתה מהמחלה ויש לי שתי אחיות חורגות ששכלו את אמן בגיל צעיר, והרגשתי שזה טוב מאוד לתת למחלה הזאת מכה בחזרה".

 

חג'בי, שסבלה מעייפות קשה בשל המחלה, אסירת תודה לחברתה הטובה. "אנחנו מודים לה מהבוקר עד הערב. היא הצילה אותי", "היא אומרת. מאז ההשתלה הן מאושפזות באותו החדר ומתאוששות יחד. "עברנו עכשיו חוויה ביחד ואין ספק שזה אפילו מחזק את החברות", קובעת שילר.

 

המקרה של חג'בי הסתיים בטוב עוד לפני שנזקקה לטיפולי דיאליזה, אך היא מבקשת מהציבור להיות מודע יותר לאפשרות התרומה. "בגלל המחסור מתרומות מהמת, צריך לעודד כמה שיותר אנשים שיתרמו כדי להציל עוד אנשים".

 

לקריאה הזו מצטרף גם ד"ר נשר, רופא בכיר במערך ההשתלות בבילינסון וכאמור מי שביצע את ההשתלה. "שכשחברים תורמים איבר זה הדבר הכי נפלא שיכול להיות", הוא אומר. "בהשתלה מן החי אנחנו יודעים שהכליה טובה יותר ושהיא תחזיק מעמד יותר שנים לעומת השתלה מהמת. במקרה הזה לקחנו אישה שהייתה במרחק של כמה שבועות בלבד מדיאליזה, וכעבור שלושה ימים בלבד התפקוד שלה נורמלי לגמרי".

 

שילר אמורה להשתחרר היום (ד') מבית החולים, ואילו חג'בי תשוחרר לביתה עד סוף השבוע. 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
החברים התנדבו מיד לתרום. מימין: איזבל שילר, ד"ר נשר ועירית חג'בי
צילום: יריב כץ
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים