שתף קטע נבחר

עדן נרצח כמה שבועות לאחר שהתגייס

"הוא היה מורעל על הצבא", סיפר אחד מחבריו של טוראי עדן אטיאס מנצרת עילית, החייל שנדקר למוות באוטובוס בתחנה המרכזית בעפולה. חבר אחר הוסיף כי ניסה ליצור עמו קשר לאחר ששמע על הפיגוע, אבל ללא הצלחה. "הייתי בהלם כששמעתי שהוא מת", סיפר. המשטרה: לא היו התרעות

טוראי עדן אטיאס, בן 19 מנצרת-עילית, שנדקר הבוקר (יום ד') למוות באוטובוס בתחנה המרכזית בעפולה, התגייס לצה"ל רק לפני שבועיים. חבריו סיפרו ל-ynet כי ניסו ליצור איתו קשר בטלפון וברשתות החברתיות, אך ללא הצלחה. ככל הנראה החייל נדקר למוות בזמן שישן באוטובוס, שעשה את דרכו מנצרת עילית לתל-אביב. החייל עשה את דרכו מביתו לבסיסו. המחבל, פלסטיני בן 16 מאזור ג'נין, נעצר והועבר לחקירת כוחות הביטחון. שני בני דודיו של המחבל כלואים בישראל. אחד מהם, שאדי ג'וואדרה, נשפט לשלושה מאסרי עולם על רצח שני הישראלים כרטיסו רדיקוב ועמוס מנטין, וכן בגין ניסיונות לרצח. בן הדוד השני, מחמד, נשפט ל-12 שנות מאסר על ניסיונות לרצח. ממידע שהגיע למשטרה המחבל הפלסטיני נכנס הבוקר לשטח ישראל.

 

 

 

 

זמן קצר לאחר הפיגוע, כשהרופאים בבית החולים העמק בעפולה נאבקו על חייו של עדן אטיאס, הגיעה

 אמו למקום. היא הייתה מבוהלת, נסערת ובוכייה - כך תיארו אנשי בית החולים. היא נפגשה עם עובדת סוציאלית ולאחר שהושלם תהליך הזיהוי על-ידי הצבא נמסרה לה ההודעה המרה על מות בנה. 

 

אטיאס למד במגמת שוחרות בבית הספר "שרת" בנצרת עילית, מסלול שבו התלמידים לומדים כהכנה לשירות בחיל החימוש בצה"ל ואף לובשים מדים בחלק מתקופת הלימודים.

 

אחיו הצעיר של החייל לומד בבית הספר בכיתה י''א. כשהגיעה הבשורה הקשה על הירצחו של אטיאס פרצה בבית הספר סערת רגשות והתלמידים התקשו לעכל את רוע הגזירה. למקום הוזעקו מנהל מחלקת החינוך בעירייה, בוריס ברודסקי, וכן פסיכולוגים שנכנסו לכיתות, הרגיעו את התלמידים ואפשרו להם להביע את כאבם על חברם שנרצח.

 

בבית הספר אמרו כי אטיאס היה "תלמיד טוב, ילד טוב וחייכן שאהב לעזור לכולם ואפשר היה לסמוך עליו".

 

סיגל ברגר, מנהלת בית הספר אורט "שרת", ספדה לעדן. לדבריה, "עדן למד אצלנו 6 שנים. הוא היה בחור מאוד מוכשר, צנוע ונעים הליכות, גם לחברים וגם לצוות המורים. הוא ממש חיכה בקוצר רוח להתגייס לצבא בכדי לעמוד במטרה שהוא הציב לעצמו בלימודיו בבית הספר".

אמו של עדן יוצאת מבית החולים (צילום: מוחמד שינאווי ) (צילום: מוחמד שינאווי )
אמו של עדן יוצאת מבית החולים(צילום: מוחמד שינאווי )

בית משפחת הנרצח בנצרת עילית (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
בית משפחת הנרצח בנצרת עילית(צילום: אבישג שאר-ישוב)

המנהלת סיפרה על תחביבו של אטיאס בתחום המוסיקלי: "הוא כתב שירים למגירה והחלום שלו היה יום אחד להקליט את זה. אני מאמינה שהוא ביטא את רגשותיו הפנימיים בשירים. הוא היה מלח הארץ".

 

עידן, חברו של אטיאס, סיפר ל-ynet: "קשה לי מאוד לעכל את הבשורה הקשה הזאת. למרות שלא למדנו באותו בית הספר, התחברנו מיד דרך האהבה המשותפת שלנו למוזיקה וההתעסקות בה. לפני שנתיים הכרנו ומאז שמרנו על קשר. הוא היה מורעל להתגייס לצבא ודיבר על זה שהוא רוצה להיות מסתערב".

 

 

החשוד במושב האחורי בניידת (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
החשוד במושב האחורי בניידת(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 (צילום: אבישג שאר -ישוב) (צילום: אבישג שאר -ישוב)
(צילום: אבישג שאר -ישוב)

 (צילום: אבישג שאר -ישוב) (צילום: אבישג שאר -ישוב)
(צילום: אבישג שאר -ישוב)

 

שלומי, חבר נוסף, סיפר כי הוא מכיר את אטיאס שנרצח מבית הספר בנצרת עילית. "הוא היה שכבה אחת מתחת לחברה שלי בבית הספר", הוא סיפר, "זו עיר קטנה שכולם בה מכירים את כולם וכבר התחילו לדבר על זה שעדן נהרג. אני מכיר אותו מהעיר ועד כמה שידוע לי הוא משרת חודש בצבא. הרבה אנשים מכירים אותו בנצרת עילית. הוא היה ילד רגוע, שקט. הוא ילד חמוד, נעים וחבר'מן, היו לו הרבה חברים. כולם בעיר בהלם".

 

ת' בן 16 מעפולה, חבר נוסף, מכיר את אטיאס זה שלוש שנים, דרך העניין המשותף של שניהם במוזיקה. הוא סיפר שניסה ליצור קשר עם אטיאס לאחר ששמע על הפיגוע. "נכנסתי להיסטריה של החיים, הייתי מודאג", הוא סיפר, "רציתי לבדוק אם זה הוא וניסיתי להשיג אותו בטלפון, אבל לא היה מענה. חיפשתי אותו בוואטסאפ והיה כתוב שהוא לא התחבר כבר ארבע שעות. גם בפייסבוק חיפשתי אותו וגם שם היה כתוב שהוא לא מחובר כבר כמה שעות. חבר נוסף שלי שמכיר אותו התקשר אליי וממנו שמעתי שהוא נרצח. הייתי בהלם".

 

ת' סיפר עוד כי "היינו נפגשים אצלי באולפן כדי לעבוד ולדבר על מוזיקה, שהיתה עבורו תחביב גדול. הוא היה יוצר מוזיקה אלקטרונית. לפי מה שידוע לי, הוא היה באמצע הטירונות. לפני כן הוא חזר מחו"ל, הוא טייל עם חברים בבורגס לפני הצבא. הוא אהב לצאת עם חברים ולבלות. הפעם האחרונה שנפגשנו היתה בחודש שעבר, הוא רצה שנעשה מפגש מוזיקלי".

  

מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ניצב רוני עטיה, אמר כי "למשטרה לא היו

 התרעות ממוקדות על הפיגוע, אך יש התרעות כלליות כל הזמן. המחבל עלה לאוטובוס ולא ברור אם התכוון בשלב זה לדקור או שהיה בדרכו לעבודה. בסופו של דבר הוא דקר את החייל שישב לצדו".

 

במערכת הביטחון מעריכים כי מדובר במתכונת של "מפגע בודד" ולא חלק מתשתית או התארגנות טרור של אחד מארגוני הטרור הפלסטיניים. פיגוע במתכונת כזו הופך את משימת הסיכול או מתן ההתרעה לקשה עד בלתי אפשרית. במערכת הביטחון בודקים אם המחבל עבר דרך פרצות בגדר המערכת בגדה כפי שעושים מאות פלסטינים שב"חים מדי חודש.

 

בהכנת הידיעה השתתף איתי בלומנטל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים