שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הצעה: ייאסר על תחקור נשים במקווה
  הצעת חוק חדשה מבקשת לאסור על בלניות להציג בפני הטובלות שאלות הנוגעות לחייהן הפרטיים. לדברי יוזמת ההצעה, ח"כ עליזה לביא, החקירות הנהוגות היום במקווה משפילות ומבזות את הטובלת ופוגעות בזכותה לפרטיות. "חייה האישיים של הטובלת אינם ענייניה של הבלנית"

  הסוף לשאלות המביכות במקווה? יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, ח"כ עליזה לביא ("יש עתיד") מבקשת לאסור בחוק על הבלניות במקוואות הטהרה הציבוריות לתחקר את הנשים המבקשות לטבול בעניינים הנוגעים לחייהן האישיים.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

   

   

  על פי ההצעה, שגובשה בשיתוף עם עמותת עתים, אישה תוכל להשתמש במקווה כמנהגה, מבלי שתישאל על הבדיקות הגופניות שערכה קודם לכן, על מועדי הווסת שלה, על שימוש באמצעי מניעה וכדומה. מי שתימנע ממנה הזכות לטבול בגלל סירובה להשיב לשאלות מעין אלה, תוכל לתבוע את המועצה הדתית האחראית על המקווה בגין הפרת חוק הגנת הפרטיות.

   

  חקירות במגבת

  "ברוב המקרים מדובר בהנחיות של הרב המקומי, שדורש מהבלנית לתחקר את הנשים הטובלות כתנאי לטבילתן", אמרה ח"כ לביא. "חקירות אלו, כאשר הן נעשות ללא הסכמה מפורשת ומודעת של האישה הטובלת, משפילות ומבזות אותה ופוגעות בזכותה לכבוד ולפרטיות.  

  ישנן נשים רבות אשר נפגעות מהשאלות והבדיקות האינטימיות, כאשר הן נערכות ללא הסכמתן המפורשת".

   

  לביא הוסיפה כי "בדיקות אלו נערכות בעת שהנשים עומדות בפני הבלנית, כשהן עטופות במגבת בלבד וחודרות לאוטונומיה הדתית של האישה הטובלת. חייה האישיים של הטובלת הם אינם עניינה של הבלנית".

   

  עוד נכתב בהצעה כי "ברוב המקוואות, כאשר נשים מבקשות לטבול ללא נוכחות הבלנית או להביא חברה שתמלא את מקום הבלנית - הדבר נבצר מהן" וכי "בענייני הלכות טומאה וטהרה והטבילה במקווה הטהרה, ישנם מנהגים רבים המשתנים מעדה לעדה ומאישה לאישה, (אך) לא תמיד ניתן לאישה לנהוג על פי מנהג אמותיה".

   

  ראש עמותת עתים, הרב ד"ר שאול פרבר, אמר: "הגיע הזמן שהלכות כבוד הבריות יכנסו לתודעה של הממסד הדתי. החוק יסייע לאלפי נשים שמעוניינות לטבול לעשות זאת ללא פגיעה בצנעת חייהן האישיים".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הרצל יוסף
  "שאלות הבלנית פוגעות בזכות הטובלת לפרטיות"
  צילום: הרצל יוסף
  חייה האישיים של הטובלת אינם עניינה של הבלנית. ח"כ עליזה לביא
  מומלצים