שתף קטע נבחר

כבר לא פוחד? נסראללה פעמיים מחוץ לבונקר

מאז מלחמת לבנון השנייה יצא מזכ"ל חיזבאללה רק פעמים בודדות ממקום מסתורו כדי לנאום בפומבי, ובשאר דיבר דרך מסך. אבל ביממה האחרונה, דווקא כשהסונים והמורדים הסורים ישמחו לחסלו לא פחות מישראל, הוא הופיע בציבור פעמיים, ולא מיהר לברוח. יש מי שבטוחים שהם יודעים למה

בשנים האחרונות התרגלנו לראות את מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, נואם כמעט רק דרך מסכי ענק, ממעט להופיע באור יום, נוסע לעתים נדירות בלבד לבקר בדמשק או בטהרן. היו לו כל הסיבות לחשוש: המל"טים של ישראל - טוענים בלבנון - תמיד אורבים ממעל; יריבים סונים מבית לא חסרים למנהיג הארגון השיעי; ובשנתיים האחרונות הצטרפו אליהם גם המורדים נגד בשאר אסד בסוריה, שרואים בו שליחו של הקצב מדמשק במלחמת האזרחים.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

אבל דווקא עכשיו, כשמעמד ארגונו בתוך לבנון שנוי במחלוקת גדולה מאי פעם, נסראללה יוצא מהצללים: היום ואתמול, בתוך פחות מ-24 שעות, הוא הופיע ונאם בציבור פעמיים - בהשוואה לכמה פעמים בודדות בכל השנים שעברו מאז מלחמת לבנון השנייה ב-2006 ועד השבוע.

 

נסראללה והמאבטחים, היום בביירות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נסראללה והמאבטחים, היום בביירות(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הופעותיו של נסראללה נרשמו לרגל יום העשורא שאותו מציינים היום השיעים ברחבי העולם המוסלמי, זכר למות האימאם חוסיין. הראשונה שבהן הייתה אמש באירוע בפרבר הדרומי של ביירות, מעוז חיזבאללה. נסראללה נאם בפני אלפים מתומכיו, והתייחס בהרחבה לישראל: "אין ספק שישראל היא המאושרת ביותר ממה שקורה באזור שלנו בעולם הערבי והאיסלאמי - ישראל דוחפת לסכסוכים בעולם הערבי", אמר. במהלך הנאום צעק הקהל הגדול "אנחנו לשירותך נסראללה".

 

את ההופעה הנדירה של נסראללה בציבור אמש עוד אפשר היה להבין - הוא צריך לתת זריקת עידוד קטנה לתומכיו על רקע הטענות בלבנון כי בשל לחימת חיזבאללה לצד אסד בסוריה, ארץ הארזים עצמה עלולה להיגרר למלחמת אזרחים משלה בין סונים, שיעים ועלווים. אבל ההופעה הבוקר, בפעם השנייה בתוך פחות מיממה, כבר הייתה מפתיעה, יש מי שיגידו התגרות של ממש בגורל.

 

נסראללה התייצב הבוקר שוב בפרבר הדרומי של הבירה, ומול עשרות אלפים נאם ואמר: "נישאר בסוריה כל עוד יש סיבה להישאר שם, הלוחמים שלנו נמצאים על אדמת סוריה כדי להתמודד עם כל הסכנות שמולן היא ניצבת - ההתקפות מצד גורמים בינלאומיים ואזוריים ומצד כופרים". הוא אף הדגיש שכל ניסיון של יריביו הפוליטיים הסונים של חיזבאללה בלבנון לקשור בין הקמת ממשלה חדשה בלבנון לבין נסיגה של הארגון מסוריה - ייכשל.

 

חיזבאללה טיהר את השטח: "פנו מכוניות"

בשנים האחרונות זכורים רק נאומים מעטים מאוד של נסראללה בציבור, כלומר כאלה שאליהם הגיע בעצמו ולא נאם דרך מסך. באוגוסט השנה הוא יצא לנאום במסגרת "יום ירושלים העולמי", ואמר לאלפים כי "פלסטין צריכה לשוב לבעליה האמיתיים". 11 חודשים לפני כן, בספטמבר 2012, השתתף במפגן המחאה שנערך בביירות נגד הסרט האנטי-איסלאמי "תמימות המוסלמים". ביום העשורא לפני שנתיים, ב-2011, הוא יצא
לשאת נאום קצר בפני תומכיו לראשונה אחרי שלוש שנים וחצי. "רציתי להיות ביניכם למספר דקות", אמר נסראללה לקהל בביירות תוך שהוא מנופף לעברו, "אני תמיד רוצה להיות אתכם".

 

שלוש שנים וחצי לפני כן, ב-16 ביולי 2008, השתתף מזכ"ל חיזבאללה בעצרת חגיגית בביירות לרגל שובם של מחבלים לבנונים ופלסטינים ששוחררו במסגרת עסקת השבויים עם ישראל, שבה הוחזרו לישראל גופות החיילים החטופים אלדד רגב ואהוד גולדווסר ז"ל. הוא בירך את האסיר המפורסם ביותר ששוחרר בעסקה, הרוצח סמיר קונטאר, ואמר: "אני רוצה לברך אתכם על הניצחון הזה. כמו שאמרנו בשנת 2000, עברה תקופת התבוסות והגיעה עת הניצחונות". אחרי זמן קצר פרש מהבמה, ונשא את נאומו דרך מסך וידאו מחשש לביטחונו.

 

מזכ"ל חיזבאללה מנופף להמונים. "נישאר בסוריה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מזכ"ל חיזבאללה מנופף להמונים. "נישאר בסוריה"(צילום: EPA)

כבר נאם ביום העשורא, אבל הפעם - פעמיים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כבר נאם ביום העשורא, אבל הפעם - פעמיים(צילום: AFP)

 

והנה כעת, מעז נסראללה לצאת ממחבואו פעמיים בתוך פחות מיממה, ומבלי לברוח במהרה מהבמה. לא מן הנמנע שמה שגרם לו להרגיש הפעם בטוח יותר מתמיד, הוא המבצע הביטחוני חסר התקדים של חיזבאללה במעוזו בביירות לרגל יום העשורא. הארגון נמצא על הכוונת של הסונים, על רקע מלחמתו במורדים נגד אסד בסוריה, וכשברקע שני הפיגועים הקטלניים שבוצעו במעוזו בביירות עשו הפעם בחיזבאללה הכול כדי להבטיח שאף רקטה, מטען או מכונית תופת לא יקלקלו את היום הקדוש.

 

העיתונאי קאסם קסייר, שבעבר נחשב מקורב לארגון, סיפר ביומיים האחרונים כי בין השאר הפיץ חיזבאללה מנשרים ברחבי "א-דאחייה אל-ג'נובייה", הפרבר הדרומי של ביירות שנחשב למעוז הארגון השיעי, ובהם הוא ביקש מהתושבים לסייע לו ולפנות את מכוניותיהם מאזורי טקסי העשורא, אזורים שסומנו בסרט צהוב, עד לסיום האירועים. בדיעבד אפשר היה לזהות רמז להשתתפותו של נסראללה באירוע היום כבר אמש, כשקרא לציבור להשתתף בהמוניו בצעדות העשורא: "מחר", אמר, "שום דבר חוץ מרצון אללה לא יפריד בינינו לבין חוסיין. לא סכנה, לא פיגוע, לא שפיכות דמים ולא מכוניות תופת".

 

"נסראללה רצה להראות שחיזבאללה לא לבד"

אם אתמול הקדיש נסראללה חלק ניכר מנאומו למעמד ישראל ושיתוף הפעולה בינה לבין מדינות ערביות נגד איראן, היום התרכז נסראללה בלחימה של ארגונו בסוריה והשתלח במתנגדיו בלבנון. בסיעת "אל-מוסתקבל" בלבנון, הנחשבת לאויב המר של נסראללה וחיזבאללה בזירה הפוליטית, הסביר אחמד פתפת את ההיגיון מאחורי שתי ההופעות הפומביות הנדירות.

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

"אתמול נסראללה יצא לציבור כדי לדרבן אותו להשתתף באירועי העשורא, והיום הוא יצא מחשש שהציבור לא ישתתף", טען. "הוא הופיע בציבור גם כדי לשלוח מסר לאיראן שהוא עומד מאחורי משמרות המהפכה ולא מאחורי הנושאים והנותנים בז'נבה". לדברי פתפת, "נסראללה יצא לציבור גם כדי להרגיע את אנשיו ולהראות להם שאיראן לא תנטוש את חיזבאללה". פתפת הוסיף: "חיזבאללה חווה בלבול גדול שבא לידי ביטוי בהצהרות של בכיריו ולא רק של נסראללה".

 

ראש ממשלת לבנון לשעבר, סעד אל-חרירי העומד בראש סיעת "אל-מוסתקבל", הצטרף לדבריו: "זה מביש שבזמן הזה יום העשורא הופך

להיות יום לציון העמידה לצד משטר עושק שפועל נגד עם עשוק". בדבריו התכוון כמובן למשטר אסד העלווי ולמלחמתו במורדים הסונים בסוריה. "חיזבאללה בחר להקריב את הריבונות של לבנון עבור המשטר הסורי של אסד", האשים אל-חרירי, שארגונו של נסראללה מואשם בחיסול אביו, ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי.

 

ג'ורג' סולאג', עורך העיתון הלבנוני "אל-ג'ומהוריה", המזוהה עם מתנגדיו של חיזבאללה, טען: "הטון הגבוה בנאומו של נסראללה היום נועד להרגיע את הציבור של חיזבאללה שהמשא ומתן בין איראן לארצות הברית לא יהיה על חשבון חיזבאללה". גם באופוזיציה הסורית לא שתקו. פאיז סארה, חבר "הקואליציה הלאומית הסורית", תקף את נסראללה: "דבריו מאששים את העובדה שהוא החליף את האויב שלו מישראל לעם הסורי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נסראללה בהופעתו בציבור היום. תקף את "הכופרים"
צילום: AFP
מומלצים