שתף קטע נבחר

מפקד ההגנה האווירית עולה להתקפה

"שרביט קסמים" קרובה להפעלה, ל"חץ" יש גרסה חדשה וגם טילי הפטריוט הוותיקים מבצעיים. הקרב הנוכחי של כיפת ברזל הוא לא נגד הרקטות אלא על המעמד. "אנחנו לוחמים, אין הגדרה אחרת", אומר ל-ynet תא"ל שחר שוחט

נפתח בהפרכת מיתוס על מערכת כיפת ברזל: בניגוד למה שחושבים, ללוחמים המשרתים ביחידה יש חלק מעשי ביירוטים, וזו לא "עבודה" רק של הטכנולוגיה המתקדמת. במהלך מבצע עמוד ענן נרשמו כמה מקרים שבהם המערכת האוטומטית זיהתה בטעות שיגורים מעזה ככאלו שלא מיועדים להתפוצץ באזור מאוכלס, ומי שהתערבו תוך שניות היו הלוחמים שבקרון: הם כיוונו את הטיל המיירט השמיימה ומנעו תוצאות הרסניות.

 

פעולת הלוחמים הביאה את מפקד מערך הגנה אווירית (נ"מ לשעבר), תת-אלוף שחר שוחט, לשקול להעניק להם צל"ש על תפקודם, אך בינתיים הוא ושאר מפקדי המערך מתכוונים לשמור על מעמדם. במהלך השיחה השבוע בסוללה המוצבת ליד אשקלון, לצד מפקד כנף הגנה אקטיבית אל"מ צביקה חיימוביץ', הם כינו פעם אחר פעם את חייליהם "לוחמים".

 

יעניק צל"ש? תא"ל שחר שוחט, מפקד מערך ההגנה האווירית (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
יעניק צל"ש? תא"ל שחר שוחט, מפקד מערך ההגנה האווירית(צילום: רועי עידן)

 

גם כשמזכירים להם את המלצות אגף המבצעים שהונחו לאחרונה על שולחן הרמטכ"ל, ולפיהן יש להגדיר לוחם רק את מי שנמצא בקו המגע עם האויב ומסכן את חייו, אין להם ספק: מבחינתם חיילי כיפת ברזל הם לוחמים לכל דבר ועניין. אל"מ חיימוביץ': "לוחמי ההגנה האווירית הם לוחמים, סימן קריאה. אין הגדרה אחרת לבעל תפקיד שמתמודד בסביבה שבה נופלות רקטות, ונדרש לקבל החלטות הרות גורל, עם חוסן מנטלי הכי גבוה שאפשר".

 

אבל הם משרתים בשדה חקלאי שתי דקות מאשדוד, עשרות קילומטרים מהאויב.

"שדה הקרב משתנה לנו מול העיניים. מבצע עמוד ענן נגמר ללא תמרון קרקעי. עם איומי הירי תלול המסלול היטשטשו הגבולות בין חזית לעורף. האיום הוא כבר לא רק במגע עם האויב בקו הגבול אלא במגע עם הרקטה".

 

"שדה הקרב משתנה". מפקד כנף הגנה אקטיבית, אל"מ צביקה חיימוביץ' (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
"שדה הקרב משתנה". מפקד כנף הגנה אקטיבית, אל"מ צביקה חיימוביץ'(צילום: רועי עידן)

 

תפיסת הלחימה של צה"ל השתנתה לחלוטין בעקבות המערכת המהפכנית, ראשונה מסוגה בעולם, שרשמה במבצע עמוד ענן 84 אחוזי הצלחה מול 1,500 רקטות שנורו מהרצועה, והיוותה גורם מרכזי בכך שהשנה החולפת הפכה לשנה השקטה ביותר בדרום מאז פרצה האינתיפאדה השנייה בסתיו 2000. השילוב בין ההגנה האקטיבית מרקטות לבין המודיעין המדויק מאמ"ן והפצצות הכירורגיות של חיל האוויר, שינה את מאזן האימה בין ארגוני הטרור ברצועה לישראל.

 

אבל "עמוד ענן" הוא כבר היסטוריה, ואל"מ חיימוביץ' מבקש להזכיר שמאז היירוט הראשון באפריל 2011, כל סבב לחימה בדרום התחיל כפי שקודמו הסתיים – עם ירי רחוק יותר ואלים יותר. "כל יום של שקט שעובר מקרב אותנו לסבב הלחימה הבא. לחימה בצפון או בשתי גזרות יהיו סרט אחר לגמרי ממה שראינו, עם מאות רקטות ביום. תל אביב תיכנס מהר לקו האש. אנו נערכים גם למצב של מטחים מתוזמנים מלבנון ומהרצועה לעבר ישראל. צריך להבין שחיזבאללה למד ועדיין לומד כיצד להתמודד עם כיפת ברזל".

 

"החיילים שלנו לוחמים, סימן קריאה". כיפת ברזל בפעולה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"החיילים שלנו לוחמים, סימן קריאה". כיפת ברזל בפעולה(צילום: EPA)

מחכים למל"טים של חיזבאללה. סוללת פטריוט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחכים למל"טים של חיזבאללה. סוללת פטריוט(צילום: AFP)

 

תא"ל שוחט מדגיש: "האיום בצפון מוזן משורשים איראניים ומהאנרכיה בסוריה. התחמושת זולגת מסוריה ללבנון ומזמנת לנו איומים שונים: טיסנים קטנים, מל"טים מתקדמים, רקטות בינוניות ועד לטילי קרקע-קרקע. בחיזבאללה צברו ניסיון גם בירי טילים בלתי קונבציונליים". במערך ההגנה האווירית נערכים להתמודד מול המל"טים של חיזבאללה. מי שיופקד על המשימה יהיו טילי הפטריוט הוותיקים. 

 

כיפת ברזל משתדרגת

אף שהן נראות מבחוץ אותו הדבר, סוללות כיפת ברזל של היום הן ממש לא אותן סוללות שראינו בשנה וחצי הראשונות שבהן פעלה המערכת. כולן הוסבו בשנה האחרונה ל"בלוק 2" – הגרסה החדשה והמתקדמת, שיודעת להתמודד עם כמה מטחים מכיוונים שונים במקביל, ולפגוע ברקטות כבדות.

 

מערכת "שרביט קסמים", המיועדת ליירוט טילים, רקטות גדולות ומל"טים,

 תיכנס לפעילות בעוד כשנה. גם החץ, מערכת יירוט נייחת המופעלת ממרכז הארץ ומצפונה, ביצעה השנה קפיצת מדרגה: גרסתה החדשה מאפשרת ניוד ופריסה של חלקים ממנה, מה שמגדיל את יעילותה.

 

ועדיין מערך ההגנה האווירית כמובן לא יבטיח הגנה הרמטית בעימות הבא – הטילים המדויקים של חיזבאללה ומל"טים ה"מתאבדים" על מתקנים חיוניים או בסיסים אסטרטגיים, יצריכו את מקבלי ההחלטות להחליט אם להגן על עיר מסוימת או על מתקן אסטרטגי. "משמעת האזרחים תמנע את הפגיעה בהם במקומות שבהם לא תהיה הגנה", אומר תא"ל שוחט.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים