שתף קטע נבחר

רוצח נשאר רוצח: האלימות של שמעון ולוי

מעריצים נקמה פטריוטית? חושבים שיש אלימות מוצדקת? מבינים את שמעון ולוי שיצאו לנקום את כבוד אחותם בבני שכם? כדאי שתבדקו מי האחים שהציעו לרצוח את יוסף כמה פרקים מאוחר יותר - אותם שמעון ולוי. כי מי שדוגל באלימות, יפנה אותה לבסוף כלפי משפחתו. צפו בפרשה

לאחר המפגש המוצלח של יעקב עם עשיו אחיו, המתואר בתחילת הפרשה – אנו נופלים משיא של פיוס, לתהום של אלימות. בנו של נשיא שכם חוטף את דינה בת יעקב ולאה, ואונס אותה באכזריות. אחר כך הוא מבקש להינשא לה, ומה שנשמע בעינינו כאכזריות לשמה, מתברר בתקופת התנ"ך כסוג של תיקון.

 

 << הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

 

יעקב אבינו מתנה את הנישואין והפיוס בתנאי אחד: שאנשי שכם יעשו ברית מילה – והתנאי מתקבל. אלא ששמעון ולוי, בני יעקב ולאה, לא אהבו את ההסכם, וביום השלישי של הברית, כאשר אנשי שכם נמצאים בשיא של כאבי ברית המילה - הם פולשים לשכם כדי לתקוף אותם.

 

יעקב ששומע את הסיפור, מתעמת עם בניו בעיקר על רקע הבאשת ריחו בעיניי עמי הארץ, והסיפור נגמר בסימן שאלה מצלצל: הלזונה יעשה את אחותנו?

 

ד"ר מיכה גודמן, ראש מדרשת "עין פרת" שבאלון, ואפרת שפירא רוזנברג, מרצה במדרשה – מעמידים את שמעון ולוי למשפט ההיסטוריה. "האמת הכואבת צריכה להיאמר", אומר ד"ר גודמן, "היו פרשנים שאהדו את טבח שמעון ולוי בשכם, אך האם התנ"ך אהד את זה?"

 

אלימות היא אלימות

ד"ר גודמן מפנה למדרש חז"ל שניסה להניח מי היו אחי יוסף שניסו להורגו, רגע לפני שיהודה מציע את הפשרה:

למכור אותו. בפענוח מהיר – אלה לא היו בני השפחות, כי לא היה להם מעמד. כמובן שגם לא צעיר הבנים ואחיו היחיד של יוסף מאמו, בנימין בן רחל. נותרו ארבעת הבנים הגדולים, בני לאה. אלא שראובן הבכור כלל לא היה בשטח, ויהודה כזכור הוא מי שהציע את פשרת המכירה. נותרו: שמעון ולוי.

 

"האחים שרצו לרצוח את יוסף, הם אותם אחים שטבחו בכל אנשי שכם", אומר גודמן. "אלימות היא אלימות. אם מישהו מזדהה עם האלימות שלהם כי הם מגוננים על המשפחה – שיזכור שאותה האלימות תופנה בסוף כלפי השבט שלך. וכל מי שמפנטז על אלימות פטריוטית למען האומה – שיזכור שלבסוף אותה האלימות תופנה אל תוך הקהילה".

 

 • "עין פרת", המדרשה באלון, הוא בית מדרש ישראלי שלומדים בו בכל שנה מאות צעירים וצעירות מכל גווני הקשת הישראלית, המבקשים להעמיק בזהותם היהודית ישראלית.
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר מיכה גודמן
  צילום: מדרשת עין פרת באלון
  אפרת שפירא רוזנברג
  צילום: מדרשת עין פרת באלון
  מומלצים