שתף קטע נבחר
צילום: AP ,AFP ,EPA, רויטרס

מקיין: לא להחריף סנקציות על איראן השנה

סנאטורים בכירים נענו לבקשת הבית הלבן שלא להחריף הסנקציות על איראן בזמן שיחות הגרעין. "בין אם יש עשרה, 40 או 60 אחוז סיכוי, חובה לבדוק"

סנאטורים בכירים הודיעו על נכונותם להיענות לבקשת הממשל האמריקני ולא להחריף בשלב זה את הסנקציות על איראן, כל עוד מתנהל המו"מ על הגרעין. תומך מפתיע בבקשת ממשל אובמה הוא הסנאטור הרפובליקני הנץ ג'ון מקיין, שהביע ספקנות בהצלחת המו"מ, אבל הודיע שהוא תומך באפשרות לתת לממשל הזדמנות.

 

מקיין, ידיד קרוב של מזכיר המדינה ג'ון קרי, שעומד בראש המאמץ הדיפלומטי מול איראן, אמר בראיון ל-BBC: "אני סקפטי לגבי השיחות עם איראן, אבל מוכן לתת לממשל אובמה חודשיים".

 

ג'ון מקיין וברק אובמה ברגע של התייעצות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ג'ון מקיין וברק אובמה ברגע של התייעצות(צילום: רויטרס)

 

דיווחים נוספים בנושא שיחות הגרעין:

 

איראן: אין הסכם בלי הכרה בזכותנו להעשיר

זריף עונה לקרי: לא אנחנו הכשלנו את ההסכם

 

יו"ר ועדת השירותים המזוינים בסנאט, הסנאטור היהודי קרל לווין אמר כי "בין אם יש עשרה, 40 או 60 אחוז צ'אנס, חובה לבדוק זאת. אסור לנו לכפות בשלב זה עוד סנקציות".

 

יו"ר ועדת המודיעין בסנאט, הסנאטורית דיאן פיינסטיין אמרה: "אני נדהמת מההתעקשות של כמה סנאטורים לחבל בשיחות. אמשיך לתמוך במגעים הללו ואתנגד לסנקציות חדשות, כל עוד אנחנו מתקדמים לקראת פתרון אמיתי". הסנאטורית היהודייה כתבה באתר שלה בקונגרס: "מטרת הסנקציות הייתה להביא את איראן לשולחן המו"מ והן הצליחו לעשות זאת. סנקציות חדשות או כל חקיקה אחרת לא יובילו לעסקה טובה יותר. הן יובילו לכך שלא תהיה עסקה כלל".

 

גם הסנאטור כריס מרפי מקונטיקט אמר כי "בשלב הקריטי הזה של המו"מ שבו יתכן שאיראן נמצאת על סף ויתורים רציניים לגבי תוכנית הגרעין, אני חושש שסבב סנקציות נוסף יזיק לארה"ב ויחליש את מעמדו של מזכיר המדינה ג'ון קרי".

 

זוהי הפעם הראשונה שכמה סנאטורים בכירים נענים לפניית הבית הלבן, לאפשר למעצמות לקדם את המו"מ הנוכחי שיתחדש ביום רביעי בז'נבה, מבלי להפעיל לחץ על איראן על ידי הטלת סנקציות נוספות. נכון לעכשיו יש תמיכה גדולה יותר בהחרפת הסנקציות , אולם ספק אם החקיקה תקודם לפני סבב השיחות הקרוב.

 

בכיר בממשל אמר אתמול כי המעצמות קרובות להשגת הסכם הביניים בשבוע הבא. "זוהי הפעם הראשונה בעשור האחרון בו אנו קרובים לצעד הראשון שיעצור את תוכנית הגרעין של איראן ויסיג אותה בתחומים מרכזיים".

 

אחת המחלוקות הגדולות היא העמידה של איראן על זכותה להעשיר אורניום. האיראנים דורשים שזה ייכתב בהסכם ואילו ארה"ב ושאר המעצמות מתנגדות. ההצעה של המעצמות היא שאיראן תוכל להמשיך בשלב המו"מ על הסדר הקבע שימשך חצי שנה, להעשיר אורניום ל-3 וחצי אחוז ובתמורה יורידו לה את כמות האורניום שהיא העשירה כבר ל-20 אחוז. זאת כדי להבטיח שבזמן המו"מ איראן איננה ממשיכה להתקדם לנשק גרעיני.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים