שתף קטע נבחר

הישג לחירשים: חובת כתוביות בסרטים מדובבים

כתוביות למען החירשים: בעקבות הפרסום ב-ynet כי ילדים חירשים וכבדי שמיעה אינם יכולים ליהנות בקולנוע כמו חבריהם ובדיקת מבקר המדינה את הנושא, הודיע משרד המשפטים כי החוק יותאם - ותחול חובה להוסיף כתוביות גם לסרטים מדובבים לעברית. תחילת היישום: בקיץ הקרוב

סוף סוף גם ילדים חירשים ולקויי שמיעה יוכלו לבקר עם חבריהם בקולנוע: בעקבות הפרסום ב-ynet על כך שבתי הקולנוע אינם מקרינים סרטים מדובבים עם כתוביות ללקויי שמיעה וחירשים הודיעה היום (ב') נציבות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות במשרד המשפטים כי היא תחייב את מפיצי הסרטים ובתי הקולנוע לעשות כן.

 

לפני מספר חודשים, בתקופת החופש הגדול, פורסם ב-ynet סיפורה של טלי נעים, אם לשני ילדים לקויי שמיעה. נעים נעים תיארה כיצד בעוד שמרבית הילדים יכולים לבקר בקולנוע עם חבריהם בחופשיות, בתה ב-10 ובנה בן ה-8 אינם יכולים לעשות זאת. הסיבה: סרטי הילדים המדובבים מוקרנים ללא תרגום, כך שהילדים אינם מבינים דבר ממה שמתרחש על המסך, כיוון שהם לא יכולים לקרוא שפתיים בסרטים מצוירים.   

 

"שני הילדים שלי נעזרים במכשירי שמיעה וגם איתם הם לא שומעים כל כך טוב", תיארה אז. "הם מצליחים להבין אולי 10% ממה שנאמר להם, ואת השאר בדרך כלל הם מבינים מקריאת שפתיים. עד השנה שעברה הלכנו איתם לסרטי הילדים המדובבים ומסבירים להם לאט-לאט מה מתרחש בסרט, כיוון שבסרט מצויר הם לא יכולים לקרוא שפתיים, ולמעשה לא מבינים דבר".

 

נעים ציינה שבתה הגדולה, אשר לומדת בכיתה רגילה, מאוד הייתה רוצה ללכת לקולנוע עם חבריה השומעים, אך מדובר בסיו של ממש. "כשהיא ניסתה ללכת איתם לסרט מדובב רגיל היא פשוט ישבה ולא הבינה דבר", סיפרה בעצב. "כולם לידה צחקו והיא לא הבינה על מה. היא ראתה את התמונות, אבל לא הבינה את העלילה - אז היא פשוט עשתה את עצמה צוחקת בכל פעם שהם צחקו כדי להרגיש חלק מהקבוצה. אבל כשהיא חזרה הביתה היא אמרה שהיא הרגישה איום ונורא - ומאז היא מסרבת ללכת שוב לסרט עם החברים, למרות שהם מזמינים אותה שוב ושוב. ניסיתי לשכנע אותה ללכת שוב, כדי להיות חלק מהקבוצה, אבל היא לא מוכנה בשום אופן".

 

כאמור, בקרוב תוכל בתה של נעים ללכת עם חבריה לסרט מבלי שתזדקק להסברים. בעקבות פרסום הכתבה ב-ynet ופנייתה של נעים פנה מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, לנציבות שיוויון אנשים עם מוגבלויות וביקש לבדוק את הנושא. "במצב כיום, שבו סרטי ילדים מדובבים אינם מכילים כתוביות, מודרים ילדים בעלי מוגבלות שמיעה אשר אינם יכולים ליהנות מסרטים אלו ולהצטרף לחבריהם לבילוי בבית הקולנוע".

 

הנציבות לא הסתפקה בכך וקבעה חד משמעית כי מעתה ועל פי חוק מחוייבים בתי הקולנוע כי לפחות 10% מההקרנות המדובבות יהיו עם כתוביות ללקויי שמיעה וחירשים ובשעות המתאימות לילדים - בכל אחד מבתי הקולנוע בארץ. בנוסף תחול החובה על בתי הקולנוע לפרסם את מועדי ההקרנות הללו - לטובת ציבור הילדים החירשים וכבדי השמיעה. מועד הביצוע יהיה עד ה-1.7.2014, כלומר עד תחילתו של החופש הגדול הבא.     
 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בתי קולנוע. בקיץ הבא גם ילדים חירשים יהנו מהסרטים
צילום: shutterstock
מומלצים