שתף קטע נבחר

דתיים, תמחקו את החיוך מהפרצוף

גם בציבור הדתי והחרדי יש בני נוער שמכורים לסמים ולמין. גם ב"מגזר" יש בעלי סמכות שמנצלים את מעמדם כדי להישג טובות הנאה, ורבנים שחשודים במתן שוחד. אחיי הדתיים, די לשביעות הרצון העצמית נוכח פרשת הזמר והקטינה, ואל תכו "על חטא" על החזה של הציבור החילוני

בחורה אחת הגיעה לרב והתוודתה בפניו כי היא ידעה את מיטב הבחורים בעיירה. הרב הסביר לה שאצל היהודים לא מתוודים, כפי שמקובל אצל הנוצרים הקתולים, אבל הוא המליץ לה לשתות מיץ שנסחט משני ק"ג לימונים. "ואם אשתה את מיץ הלימונים, ה' ימחל על חטאיי?" שאלה הנערה. "כנראה שלא", השיב הרב, "אבל זה ימחק את החיוך שלך מהפרצוף".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

ובכן, אני לא רב, אבל ממליץ לציבור הדתי והחרדי למחוק מהפרצוף את שביעות הרצון והשמחה לאיד, המתעוררות בשיחות סלון, ברשתות החברתיות ואיפה לא - נוכח פרשת הזמר החשוד. החל מסוף השבוע האחרון החלו שומרי המצוות לחייך: היו שטענו כי מעתה אסור לחילונים למנוע נישואי קטינות חרדיות, אחרים התלהבו מהעובדה שבעיתון הדתי או החרדי שלהם לא היו ידיעות על הזמר ועל המעשים שבהם הוא חשוד. אחרים ניסו להסביר להורים החילונים שאם רק היו שולחים את בניהם ובנותיהם למוסדות חינוך חרדיים, כל הבנים היו הופכים לרבנים, וכל הבנות היו צנועות וחסודות.

 

אל תגידו: אצלנו זה לא קורה

ובכן, הגיע הזמן להודות: גם בציבור הדתי והחרדי יש בני נוער שמכורים לאלכוהול, לסמים ולמין. גם ב"מגזר" יש בעלי סמכות שמנצלים את מעמדם כדי להישג טובות הנאה מיניות מצעירים וצעירות. יש רבנים שחשודים במתן וקבלת שוחד, אחרים נמצאים בקשר עם משפחות פשע, ויש ראשי ישיבות ואולפנות שמטיפים לשנאת האחר, גם אם הוא שומר מצוות כמוהם, אבל בעל דעה שונה במקצת.

 

נכון, אם הפקרות מינית הייתה תחרות ריצה - אני מניח שהדתיים והחרדים היו מאחור, בהשוואה למצב במגזר החילוני. אבל מדהים שדתיים וחרדים שמתפלצים מנערה בת 15-16 שמקיימת יחסים, לא מבינים שרבות מהנערות החרדיות שמתחתנות בגיל 18 (וגם ומעלה), עוברות למעשה אונס מדי חודש, כאשר הן נאלצות להפקיר את גופן בידיי בעל שפעמים רבות לא מכיר את עולמן הרוחני, לא יודע להתחשב בהן וברגשותיהן, וחושב שבאקט הכוחני, שבו פעמים רבות הוא הנהנה היחיד - יש מצווה גדולה.

 

לשמחתי הגדולה, קרוב משפחה שלי למד בשנה החולפת ב"מכינת העמ"ק", מכינה קדם-צבאית המיועדת לבנים ולבנות דתיים וחילוניים. במהלך אותה שנת לימודים, הוא ואני למדנו להכיר מקרוב שיש בציבור החילוני נערים ונערות חילונים שרחמנא לצלן אמנם שומעים אייל גולן וליידי גאגא, אבל גם אוהבים יהדות, ומתעניינים בציונות וסוציאליזם.

 

יחד עם המדריכים והמדריכות של "מכינת העמ"ק", אותם נערים ונערות התנדבו וסייעו לבני נוער במצוקה, וראו שיש חילונים ודתיים (גם יחד) בגיל ההתבגרות שסובלים מהזנחה, ומוצאים נחמה במין ואלכוהול.

 

"חברת מופת" זו שאיפה

בהקשר הזה ראוי לשוב ולהתמקד לרגע בגישה החרדית. זו טוענת כי ככל שייכפו צניעות מוגזמת על בנות, וימנעו מהבנים ידע כלשהו בעברית, חשבון, תנ"ך ואנגלית; וככל שיפרידו בין זכרים ונקבות בצורה היסטרית, תוך חינוך להקשיב ללא פקפוק לרבנים – כן תיכון חברת מופת.

 

צר לי לבשר, אבל השיטה הזו מעולם לא הצליחה - לא בתקופת התנ"ך, לא בתקופת המשנה והתלמוד, לא בארץ ולא בבל, לא באירופה של ימי הביניים ולא בארצות המזרח. בכל הריכוזים הדתיים והחרדיים היו בנות שעסקו במקצוע העתיק בעולם, היו סרסורים וגנבים שהכשירו את עצמם בעזרת שוחד ושלמונים. היו עשירים שהתעמרו בעניים, צעירים וצעירות ש"יצאו לתרבות רעה", והיו גם רבנים ומנהיגים שניצלו את מעמדם.

 

אסור להתבלבל בין השאיפה הנפלאה להיות חברת מופת, לבין שגיאה ההיסטורית שלפיה יש עדה או זרם ביהדות שהצליחו לקיים חברת מופת שכזו.

 

בניגוד לרוב המומחים לחינוך, ליהדות ולמוסר, אין לי פתרון קסם. אני לא באמת יודע איך אפשר לכפות סמכות הורית, ואיך להפוך ילדים לצדיקים. גם לא מנחמת אותי העובדה שלאחדים מגדולים הרבנים הדתיים והחרדים, בהווה ובעבר, היו ילדים שלא הלכו בתלם.

 

הבקשה היחידה שלי מהציבור הדתי והחרדי, היא להפסיק ולחשוב שאצלם-אצלנו הכל בסדר, ולהפסיק להכות "על חטא" על החזה של הציבור החילוני בישראל. לכולם יש עוד הרבה מה לתקן אצלם בבית, לפני שהם מתפנים לתקן את הנעשה בביתו של השכן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי בלומנטל וגלעד מורג
אל תכו על החזה של החילונים
צילום: איתי בלומנטל וגלעד מורג
יצחק טסלר
מומלצים