שתף קטע נבחר

חיבוק צרפתי בכנסת: "נמנע איראן גרעינית"

מדרייפוס, דרך נרצחי הפיגוע בטולוז ועד דן שכטמן: נשיא צרפת יצא מגדרו כדי להציג את הידידות בין ירושלים לפריז. "ישראל היא סטארט-אפ", אמר הולנד בכנסת, אבל דרש לקדם את המו"מ: "ירושלים צריכה להיות בירת שתי המדינות. שלום דורש אומץ, אפילו יותר ממלחמה"

"ישראל היא תוצר של רצון שאי אפשר היה לעמוד בפניו". נשיא צרפת פרנסואה הולנד המשיך היום (ב') את ביקורו הממלכתי בישראל, סייר בעיר העתיקה בירושלים ונפגש ברמאללה עם בכירי הרשות הפלסטינית. לעת ערב, הגיע הולנד למתחם הכנסת, שם שמע את ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא בפומבי ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ומציע לו "לשבור את הקיפאון" ולהגיע לנאום בעצמו במליאה. הולנד עצמו הרעיף מחמאות על מארחיו, אמר כי "הישראלים הפכו את הטרגדיה שלהם למנוף שבנה את מדינתם", הבטיח לשמור על האינטרסים הישראליים מול איום הגרעין האיראני וקרא לכינון שלום בין ישראל לפסטינים. "השלום דורש אומץ לב, אפילו יותר מהמלחמה", הדגיש.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

מהם שמות הילדים הפופולריים ביותר בישראל?

אפריקה פינת המבורג: כנסייה של תקווה

 

בנאום חם וידידותי, ביקש נשיא צרפת "להצדיע לעם היהודי כולו, שתולדותיו שזורים בהיסטוריה של האנושות כולה". הוא הדגיש את הקשר החזק בין המדינות, והבהיר כי "ידידים אומרים את האמת גם כשיש חילוקי דעות". לדבריו, "צרפת הייתה תמיד לימינה של ישראל, מיומה הראשון, כדי לתמוך בזכותה לקיום. 65 שנה מאוחר יותר אני בא לומר כאן בישראל בשם צרפת: הידידות בינינו אמיצה, הרבה מעבר למנהיגים שהולכים ומתחלפים, ואפילו הרבה מעבר לעליות והמורדות של החיים הבינלאומיים".

 

הולנד עסק גם בנושא הגרעין האיראני ואמר כי לארצו "אין שום דבר נגד איראן. זוהי ארץ שבעצמה תוצר של היסטוריה ארוכת ימים ומפוארת. אין לנו שום דבר נגד העם האיראני, מגיע לו לקבל אנרגיה גרעינית אזרחית, אבל לא נוכל לקבל שיהיה להם נשק גרעיני כי זה יהווה איום עבור ישראל ומדינות נוספות באזור וכולם הבינו זאת היטב, זו גם סכנה לעולם. כאשר המשא ומתן היה תקוע ונראה היה ששום דבר לא יזוז, צרפת דאגה שכל הדרישות תילקחנה בחשבון ושכל הערבויות תילקחנה בתכנון. עכשיו איראן צריכה לענות לא במילים פשוטות ולא בהבטחות סרק, אלא במעשים שאפשר למדוד אותם. אני אומר כאן באופן ברור שאנו נשמור על הסנקציות כל עוד לא נהיה סמוכים ובטוחים שיש ויתור חד משמעי של איראן לתוכנית הגרעין הצבאית".

 

באשר למשא ומתן מול הפלסטינים, הודה נשיא צרפת כי הוא "לא בא להטיף מוסר או ללמד אתכם לקח", אלא "לדבר ביושרה ובכבוד לגבי ההחלטות שאתם צריכים לקבל כי אתם היחידים שמקבלים החלטות. לא רק בשבילכם אלא בשביל העולם כולו. זה 20 שנה הלכתם דרך ארוכה מאוד. פתרונות שנשמעו לא אפשריים הפכו לדבר של מה בכך", הסביר תוך שהוא קורא ליצירתיות במשא ומתן ומדגיש את הצורך לשמירה על ביטחון ישראל ולהפסקת ההתנחלויות. "השלום יהיה הניצחון הגדול ביותר שלכם", הוסיף לקול מחיאות כפיים בעיקר מצד סיעות השמאל.

 

הולנד ונתניהו, הערב בכנסת (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
הולנד ונתניהו, הערב בכנסת(צילום: דוברות הכנסת)
 

"ברוך בואך לירושלים, ברוך בואך לבירת העם היהודי", בירך את הולנד נתניהו. "מדינת ישראל כולה מלווה את הגעתך אלינו ברגשי אהבה וידידות כנים. אנו מוקירים את עמדתך שנשק גרעיני בידי איראן יהווה סכנה לא רק לישראל אלא לעולם כולו.

 

"בבית הזה אמרתי כמה פעמים שאני מקבל את פתרון שתי מדינות לשתי עמים וזאת במסגרת שלום אמיתי וסיום הסכסוך בצד הסדרי ביטחון איתנים לישראל. לא כל הח"כים בבית מסכימים לדבריי אלו אבל לגבי דבר אחד רובנו מאוחדים - כדי שהשלום יהיה אמיתי עליו להיות דו-סטרי. אי אפשר לבקש מהיהודים להכיר במדינת לאום פלסטינית מבלי לדרוש מהפלסטינים להכיר במדינת הלאום של העם היהודי", הוסיף נתניהו. "אני קורא לאבו מאזן מכאן: בוא נשבור את הקיפאון, בוא לכנסת ישראל, אני אבוא לרמאללה. עלה על הבמה הזו והכר באמת ההיסטורית - ליהודים יש קשר קרוב ל-4,000 שנה לארץ ישראל. היהודים הם עם בר זכות הגדרה עצמית ובשלום אמת יסתיימו כל תביעות הפלסטינים למדינת ישראל, לרבות תביעות לאומיות על שטחה וריבונותה של המדינה".

 

"בבית הזה אין מחלוקת על איראן"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) הבהירה כי "בבית הזה אין מחלוקת על כך שאסור שלאיראן תהיה יכולת לייצר נשק גרעיני ברגע שרק תחליט על כך", והוסיפה כי "אנו מנהיגים כעת את האופוזיציה בגלל הבדלים גדולים, אידיאולוגיים ומעשיים, בין הדרך שמוביל ראש הממשלה ובין דרכנו. זו מחלוקת לגיטימית בדמוקרטיה והיא אינה זרה גם לך. אם תתרחש פריצת דרך לקראת הסדר עם הפלסטינים, אנו

נשמש לנתניהו רשת ביטחון פוליטית יציבה. למרות המחלוקות בינינו. כאן לא נהיה אופוזיציה".

 

יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר כי "תקוות השלום משותפת לכולנו אולם הדרך הראויה להגשמתו שנויה במחלוקת". לדבריו, "רק הכרה כנה

ועמוקה בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית ודמוקרטית תוכל לשקם אמון שנסדק ותפתח פתח לשיתוף פעולה עתידי ולתקוות שלום".

 

הולנד, שסובל משחיקה במעמדו בצרפת, בין היתר בשל הצעותיו להטלת מס בגובה 75% על בעלי הכנסה שנתית של יותר ממיליון אירו,

זוכה לעדנה בישראל לאחר שנתפש כמי שמנע בז'נבה פשרה מערבית מול איראן.

 

"תמיד אשאר חבר של ישראל", אמר עם נחיתתו בנתב"ג, תוך שהוא מדגיש את מחויבות ארצו למניעת נשק גרעיני מאיראן. "צרפת לא תיכנע לאיום זה, לא תוותר ותעשה הכול עבור השלום ועבור ביטחונה של ישראל", הסביר. "כל עוד לא נהיה בטוחים לגמרי שאיראן ויתרה על הנשק הגרעיני - נמשיך לשמור על עמדתנו".

 

בראיון משותף עם הולנד לערוץ הטלוויזיה הצרפתי BFM TV, עסק נשיא המדינה שמעון פרס בגרעין האיראני ואמר כי "יש סיכוי כי תחת לחץ איראן תציל עצמה מהסיבוך. זה הזמן עבורה לפרוק מהנשק הגרעיני ולחזור ולהיות חלק מהקהילה הבינלאומית. איראן מאיימת על העולם מבלי שהעולם מאיים עליה".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא צרפת בכנסת
צילום: רויטרס
מומלצים