שתף קטע נבחר

חולקים את הרכב אבל לא את הקנסות

מועדון הרכבים להשכרה "קאר טו גו" הגיע למונטריאול ועימו דו"חות חנייה אותם נאלץ המועדון לשלם בעצמו

מי אחראי לקנסות? זו השאלה שעולה מאז נפתח מועדון הרכב (car sharing) החדש car2go מונטריאול.

 

מונטריאול הצטרפה מוקדם יותר החודש ל-24 ערים בעולם שבהן פועלת החברה, וגם היא, כמו אחרות, נתקלת בחבלי הלידה שנציגי החברה מכירים כבר מניסיון. מאז שנפתח השירות ב-2 בנובמבר, יותר ויותר רכבים שהושכרו מן המועדון נמצאים חונים במקומות אסורים ברחבי העיר, והמשכירים "שכחו" לשלם את הקנס, כי אם הקנס לא על שמם, והחשבון מגיע למועדון, אז למה לשלם?

 

 (photo.com) (photo.com)
(photo.com)

 

החגיגה מתחילה כאשר המשכירים, הבוחרים רכב מתוך 250 רכבי "סמארט-קאר" המפוזרים בעיר, משתמשים ברכב המושכר לנסיעה חד-כיוונית, מה שנקרא הלוך ללא חזור. הם מחנים את מכוניתם במקום הנוח ביותר, כפי שרבים מאיתנו חולמים לעשות אבל לא עושים כי רובנו לא נהנים לחזור למכונית ולמצוא דו"ח חניה מחכה לנו על הדש. במקרה הזה לא צריך לחשוש, כי המכונית איננה שייכת לך, כך שגם הקנס יכול לעוף ברוח ולנחות על מישהו אחר.

 

בכירי קאר טו גו דווקא אופטימיים בעניין ואמרו, בכתבה שהתפרסמה ב-CBC, שאנשים עדיין לא התרגלו למערכת השיתופית החדשה. "זוהי רק ההתחלה. אנשים צריכים להתרגל למערכת", אמר מנהל הלוקיישן של החברה במונטריאול, ג'רמי לבואה. "זה יקח קצת זמן אבל זה בסדר – זה חלק מתהליך הלמידה". לבואה לא אמר כמה דו"חות הגיעו לידי החברה מאז פתיחת השירות לפני פחות משבועיים.

 

תוכנית קאר טו גו מתנהלת ב-12 ערים אחרות בקנדה, בארה"ב וברחבי העולם, ביניהן טורונטו, ונקובר, מיאמי, וושינגטון, סיאטל, לונדון, אמסטרדם וברלין. לפי לבואה, גם ביעדים הנ"ל התמודדו עם אותה בעיה כשמועדון השיתוף נפתח. "זהו קונספט לגמרי חדש. לא כולם שמעו עליו. לוקח זמן עד שאנשים נחשפים לרעיון".

 

קאר טו גו מונטריאול זמין לתושבי מונטריאול בינתיים באזורי רוזמונט-לה פטיט-פטרי (Rosemont–La Petite-Patrie), בפלטו (Le Plateau) או בקוט-דה-נייג'-נוטרה דאם דה גראס (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce).

 

 (photos.com) (photos.com)
(photos.com)

 

בנוסף לאפשרות להחנות את הרכב בכל הרחובות שבהם מותר לחנות למשך 24 שעות הנמצאים באזורי המגורים של השכונות, יש אפשרות להשאיר את הרכב בשישה חניונים שבהם יש אזור המיועד לרכבי "קאר טו גו".

 

במציאות, מי שמחנה את הרכב ומקבל קנס, עליו לשלם אותו. אבל לעת עתה, הדו"חות מגיעים ישירות אל החברה, כדי לתת לאנשים זמן להתרגל לחוקים. בעתיד מקווים בחברה להגיע להסכם עם העיר - מה שנהוג בכמה ערים אחרות – ולאפשר לרכבי החברה לחנות בחינם במקומות חניה שיש בהם עמדות תשלום.

 

בחברת קאר טו גו רשומים 500,000 חברים ברחבי העולם. בקנדה השירות ניתן ב-4 ערים: מונטריאול, טורונטו, קלגרי וונקובר. מונטריאול הפכה ב-2 בנובמבר לעיר ה-13 במספר בצפון אמריקה ולעיר ה-25 במספר ברחבי העולם. גם בישראל תראו בקרוב את שירות שיתוף הרכבים. עיריית ת"א הודיעה בחודש שעבר על מיזם המתעתד להשכיר רכבים חשמליים בעלות שלא תעלה על 25 ₪ לחצי שעה שימוש או 60 ₪ לשעת שימוש, אך לא ברור עדיין מה הכדאיות לצרכן.

 

פרטים נוספים באתר של Car2go במונטריאול

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
photo.com
הדוח"ות מגיעים ישירות לחברה
photo.com
מומלצים