שתף קטע נבחר

בוקו חראם חוטף נוצריות: תתאסלמי או תמותי

סיפורה של צעירה שנחטפה על ידי ארגון הטרור "בוקו חראם" חושף טקטיקה חדשה-ישנה: הלוחמים שובים נשים, מכריחים אותן להתאסלם באיומי סכין ומעבידים אותן במשימות קטלניות. "שימשתי פיתיון להרג אחרים", סיפרה האג'ה שהצליחה להימלט משוביה

האג'ה בת ה-19 הוחזקה במערה חשוכה במעלה הגבעה כשגבר הצמיד לצווארה סכין ונתן לה לבחור בין השניים: להתאסלם או למות. שני חמושים מארגון הטרור "בוקו חראם" חטפו את הצעירה הנוצרייה ביולי האחרון בזמן שקטפה תירס מחוץ לכפרה בגבעות גווזה שבצפון-מזרח ניגריה, הנאבקת זה שישה חודשים בארגון המסונף לאל-קאעידה.

 

עוד חדשות בעולם:

טקסס: אריה הרג לביאה לעיני מבקרי הספארי

תיעוד: המטוס הרוסי התרסק אנכית לקרקע

באן באושוויץ: איך אפשר להיות כל כך אכזרי?

 

סיפורה של האג'ה מגלה טקטיקה חדשה של אנשי "בוקו חראם". הם חוטפים נשים נוצריות, תוך שימוש באיומים גורמים להן להתאסלם ולאחר מכן מכריחים אותן להתחתן עם הלוחמים - טקטיקה המזכירה את צבאו של ג'וזף קוני בג'ונגלים של אוגנדה.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בשלושת החודשים שבהם הוחזקה האג'ה כשפחה בידי יחידת הגרילה בת 14 הלוחמים, היא בישלה עבורם וניקתה אחריהם, עד שהחליטה לברוח. דבריה מעניקים הצצה נדירה לאופן שבו הלוחמים האיסלאמיסטים שינו את פני המצב עם הצבא הניגרי. "אני לא מצליחה להירדם כשאני נזכרת שהייתי שם", סיפרה האג'ה לרויטרס ושחזרה צעדות כפויות בהרים, איסוף מידע על ידי מורדים וצפייה בשוביה משספים את גרונם של אסירים שהיא עזרה ללכוד.

 

אחד הטרוריסטים הרעים בעולם מת בקרב?

 

כוחות הביטחון הניגריים אומרים כי האיסלאמיסטיים הפסיקו את תקיפותיהם על בסיסיהם בחודש מאי וכעת הם שוהים בהרי מנדרה, סמוך לגבול עם קמרון וליד העיר גווזה. מהגבעות הללו הם מבצעים עוד ועוד תקיפות קטלניות. השטח ההררי המחוספס שבו הם מתגוררים - כמו חבריהם לאל-קאעידה באפגניסטן - הוכיח עצמו כיתרון לתנועה, שפעם כינתה עצמה "הטליבאן הניגרי" ורואה את כל הלא-מוסלמים ככופרים שעליהם להתאסלם או למות.

 

ביום רביעי האחרון הכריזה ארצות הברית באופן רשמי על הארגונים האיסלאמיסטיים "בוקו חראם" ו"אנסארו" בניגריה כארגוני טרור. בהודעה של מחלקת המדינה בוושינגטון נמסר כי שני הארגונים אחראים למותם של אלפי בני אדם בצפון-מזרח ניגריה ובמרכזה, בין היתר בהתקפות על כנסיות ומסגדים ובפיגוע התאבדות בבניין האו"ם באבוג'ה בשנת 2011.

"בוקו חראם" הפסיק התקיפות על הבסיסים. שוטרים ניגרים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"בוקו חראם" הפסיק התקיפות על הבסיסים. שוטרים ניגרים(צילום: AFP)

התאסלמות בכפייה

ארגון הטרור, שמשמעות שמו היא "חינוך מערבי הוא חטא", הרג אלפי בני אדם במהלך ארבע השנים האחרונות, והוא כיוון את נשקיו לעבר שוטרים וחיילים אך גם לעבר פוליטיקאים וכעת גם לעבר נוצרים באזור הצפוני של המדינה הנשלט בידי מוסלמים.

 

לא חראם. ארגון הטרור שרוצח תלמידי בית ספר

 

באותו יום ביולי, משחזרת האג'ה, היא נגררה על ידי איסלאמיסטים דרך שבילי ההרים וישנה במערות בתוך הגבעות, שטח שאינו מוכר על ידי הצבא הניגרי. היא עברה טקס רשמי שבו הפכה למוסלמית, בישלה עבור הגברים, נשאה את כלי הנשק שלהם בזמן מתקפה על תחנת משטרה והייתה אמורה להינשא לאחד הלוחמים לפני שהצליחה לבצע בריחה דרמטית. לדבריה, היא לא נאנסה.  

 

"אם בכיתי, הם היו מרביצים לי. אם דיברתי, הם היו מרביצים לי. הם אמרו לי שאני חייבת להיות מוסלמית וסירבתי שוב שוב", סיפרה בראיון לרויטרס. שמה המלא שמור במערכת סוכנות הידיעות כדי להגן על קרוביה שגרים עדיין באזור גווזה. "הם היו מוכנים לרצוח אותי כשאחד מהם התחנן בפניי לא להתנגד ומיד לפני שחתכו את צווארי - נכנעתי. הם חבשו רעלה לראשי והכריחו אותי להקריא פסוקים מהקוראן", היא סיפרה ממקום מגוריה כעת, הבירה אבוג'ה.

בית ספר שהוצת על ידי ארגון הטרור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בית ספר שהוצת על ידי ארגון הטרור(צילום: AFP)

אזור שהותקף על ידי "בוקו חראם" בבורנו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אזור שהותקף על ידי "בוקו חראם" בבורנו(צילום: רויטרס)
 

מייקל יוהאנה, חבר במועצה המקומית של גווזה, מעריך כי עשרות נערות נמצאות עדיין בשבי הארגון. חלקן התחתנו עם מפקדים, כמו במקרה המפורסם של צבא קוני, שחטף אלפי נשים ב-20 שנות הלחימה באוגנדה לפני הפסקת האש ב-1986.

 

שיספו גרונות אחד-אחד, ואני הייתי הפיתיון

איברהים טדה נגלייק הוא ככל הנראה האדם שהוביל את הקבוצה שחטפה את האג'ה. במקרה אחד נשלחה האג'ה לעמוד בשדה ליד כפר כדי למשוך את תשומת לבם של אזרחים שעובדים עם הצבא. כאשר חמישה גברים התקרבו אליה, קמו עליהם אנשי "בוקו חראם" מהמארב. "הם לקחו אותם למערה וקשרו אותם ואז שיספו את גרונם, אחד-אחד", סיפרה האג'ה. "חשבתי שלבי יתפוצץ מתוך בית החזה שלי, כי אני הייתי הפיתיון". האישה הנוספת בחבורה, שהשתתפה גם היא בטבח, הייתה אשתו של המנהיג נגלייק.

 

טבח במכללה: מוסלמים רצחו 40 בניגריה

 

היא מספרת כי הלוחמים הקיצוניים חמושים ברובי AK-47 ואקדחים שגנבו משוטרים שרצחו. הם עוברים מדי יום בגבעות כדי לא להתגלות על ידי הצבא וישנים במערות בגלל הקור ובמטרה לחמוק מתקיפות אוויריות. "הם לא משתמשים בטלפונים, אך כן בקשר", העידה האג'ה.

תושבים מתריעים בפני הקיצוניים מפטרולי חיילים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תושבים מתריעים בפני הקיצוניים מפטרולי חיילים(צילום: AFP)
 

מפקדי הצבא מכחישים שארגון הטרור "בוקו חראם" שולט בצורה כלשהי על האזור ההררי. "גווזה מפוררת. אין לנו בתי ספר. אין לנו בתי חולים, אין משרדי ממשלה שפועלים", אמר בצער חבר המועצה יוהאנה. "אני חושש

שצעירים יקחו את החוק לידיהם. המצב יהפוך למלחמה בין נוצרים למוסלמים".

 

לפי האג'ה, הלוחמים נעים בחופשיות בגבעות ואפילו בתוך גווזה. הם מבקרים בעיר כדי לאסוף כסף ותחמושת. משתפי פעולה, רבים מהם חקלאים, מזהירים אותם מסיורי הצבא. "הם מכירים טוב את האזור ואנשים רבים עוזרים להם או כי הם מפחדים או כי הם תומכים במטרותיהם".

 

בסופו של דבר, האג'ה ברחה תוך כדי שהיא מעמידה פנים כי היא חווה כאבי בטן קשים. הלוחמים, שחשבו שהיא חולה מכדי להימלט, שלחו אותה לבית חולים מלווה באישה מבוגרת. כשהגיעה למקום הומה, האג'ה איימה על האישה שתדווח על הקבוצה למשטרה, וזו נטשה אותה. "רק אז קרעתי את הרעלה והתחלתי לבכות. כל כך הרבה פעמים חשבתי שאמות", סיכמה האג'ה.


פורסם לראשונה 18/11/2013 23:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
האג'ה, כיום באבוג'ה
צילום: רויטרס
מומלצים