שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תעלומה: הלגונה הזוהרת הפסיקה לזהור
  דאגה רבתי בפורטו ריקו: הלגונה המפורסמת ליד העיר פחרדו איבדה לפתע מזוהרה, וחברות התיירות נאלצות לפצות תיירים שקיוו לצאת לשיט לילי קסום. האם זה קשור לבניית מתקן סמוך? הדעות חלוקות

  לגונה זוהרת מול חופה הצפון-מזרחי של פורטו ריקו הפכה לפתע חשוכה כמעט לחלוטין, וביולוגים מנסים לגלות מדוע. שלל תיאוריות כבר הועלו בתשובה לתהייה, ובין השאר יש הסבורים כי מי שופכין מאתר בנייה סמוך, מזג אוויר סוער או פינוי שיחים ועצים על-ידי אנשים במטרה לאפשר לסירות גדולות יותר לשוט באזור הם שגרמו לתופעה המוזרה.

   

  עוד חדשות מהעולם :

   

  "אנחנו אוספים נתונים", אמרה כרמן גררו, השרה למשאבי טבע, בראיון טלפוני בדרך לשמורת הטבע לאס קבסאס דה סאן חואן, לשם נסעה יחד עם צוות של מדענים כדי לחקור את הבעיה. "יש גורמים רבים שיכלו להשפיע".

   

  הלגונה בפורטו ריקו. איבדה מזוהרה גם ב-2003 (צילום: AP)
  הלגונה בפורטו ריקו. איבדה מזוהרה גם ב-2003(צילום: AP)

   

  הלגונה הזוהרת, שלעתים קרובות מתייחסים אליה כאל מפרץ, מושכת אליה תיירים רבים היוצאים לשיט בקיאקים או בסירות בלילה מהעיר הסמוכה פחרדו כדי לראות את המים זוהרים כתוצאה מגירוי אורגניזמים מיקרוסקופיים. הלגונה מפיצה בדרך כלל אור ירקרק, אלא שלאחרונה פחת האור הזה עד כדי כך שמפעילי סירות התיירים נאלצו לבטל סיורים ולפצות מבקרים.

   

  ראש העיר פחרדו, אניבל מלנדס, אמר לכתבים כי הלגונה חשוכה כבר שמונה ימים לפחות. "לא ראינו מעולם דבר כזה", אמר. מלנדס האשים את הזרם מאתר בנייה סמוך של מתקן מים וביוב, וביקש להעביר את המתקן למקום אחר. אלא שאנשים המעורבים בבניית המתקן דוחים את

  הטענה כי הוא הסיבה להחשכה הפתאומית. למרות זאת, כצעד מנע הורתה הממשלה על השעיה זמנית של הבנייה בפרויקט לשבועיים, עד שמדענים מסוכנויות שונות יוכלו לפענח את הבעיה.

   

  לדברי גררו, אפשרות נוספת היא שסערה שיצרה גלים גדולים היא שהשפיעה על הזוהר בלגונה.

   

  מיגל ססטרה, פרופסור לביולוגיה מאוניברסיטת פורטו ריקו שחקר במשך זמן רב את תופעת הזוהר בלגונה, אמר כי גם לפני עשר שנים, ב-2003, היא איבדה לכמה חודשים את זוהרה מסיבות לא ידועות, אולם הוא שב אליה לאחר מכן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "תעלומה: הלגונה הזוהרת הפסיקה לזהור"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים