שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הנחיות חדשות: זריקת טטנוס - לאחר כל פציעה

  עד כה קבעו ההנחיות כי זריקת אנטי טטנוס תינתן עד שלושה ימים לאחר הפציעה. מקרה בו לקתה בת 81 במחלה הקטלנית לאחר שלא חוסנה הביא לשינוי בהנחיות משרד הבריאות, ומעתה יינתן החיסון לאחר כל פציעה מדממת, ללא קשר לזמן שחלף

  בקרוב: זריקת טטנוס לאחר כל חבלה. בעקבות מקרה שאירע לפני כחודש, בו אישה מבוגרת נדבקה בחיידק הטטנוס לאחר שנחבלה ולא קיבלה חיסון בשל העובדה שחלפו מספר ימים מרגע הפציעה, משנה משרד הבריאות את ההנחיות ומורה על מתן החיסון לאחר כל חבלה, ללאקשר לזמן שחלף.

   

  המקרה התרחש באוקטובר האחרון: אישה בת 81 מאיזור המרכז, הסובלת ממחלת ריאות כרונית, הופנתה לחדר המיון בשל קוצר נשימה ואושפזה. במהלך האישפוז היא החלה לסבול מהתכווצויות שרירים, נוקשות בשרירי הצוואר, תנועות בלתי רצוניות בגפיים וחום שהגיע עד 39 מעלות. בבדיקה נמצא כי יש לה פצע במרפק שמאל.

   

  בשל ההידרדרות במצבה היא הועברה למחלקה לטיפול נמרץ. בחקירה התברר כי היא נפלה ברחוב כשבועיים לפני הופעת הסימפטומים וטופלה במרפאת קופת חולים. אלא שהרופא שטיפל בה לא הציע לה חיסון טטנוס, מאחר ועברו יותר מ-72 שעות מרגע הפציעה. לאחר טיפול מצבה התייצב ונמצא כעת במגמת שיפור.

   

  טטנוס היא מחלה קשה הנגרמת על ידי החיידק קלוסטרידיום טטני, הנפוץ בטבע באדמה, בקרקע, בהפרשות בעלי חיים, בצואת אדם ואפילו באבק הבית. החיידק חי בסביבה דלה בחמצן כדי להתרבות והוא חודר לגוף דרך פצעים. עם חדירתו מפריש החיידק רעלן העובר בזרם הדם ומערכת הלימפה אל מערכת העצבים המרכזית, שם הוא תוקף וגורם לסימני המחלה: נוקשות והתכווצות שרירים, עד לחנק ומוות.

   

  עד כה קבעו ההנחיות כי חיסון טטנוס ינתן עד 48 שעות לאחר פציעה. כאמור, בעקבות המקרה הורה משרד הבריאות לכל הרופאים לחסן כל אדם הסובל מפציעה עמוקה, גם אם חלפו ימים ארוכים מאז הפציעה, זאת משום שנמצא כי תקופת הדגירה של חיידק הטטנוס היא שלושה עד 21 ימים, ולעתים גם חודשים ארוכים.

   

  בנוסף, מחדדים במשרד הבריאות, גם במקרה של פציעה אצל אדם שחוסן בעבר בטטנוס, יש לחזור ולתת חיסון אם חלפו חמש שנים או יותר מאז החיסון הקודם. בתוך כך ממליץ המשרד לכל אדם להתחסן נגד טטנוס אחת ל-10 שנים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  טטנוס. גורם לחנק ולמוות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים