שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  ללא נעליים וללא כסף: מסכת השפלות בנתב"ג

  נסיעתו של יזם ההיי-טק האני עלמי ממזרח ירושלים הפכה לסיוט בבידוק הביטחוני בשדה התעופה בלוד. לדבריו, הוא אולץ לפשוט את בגדיו, נאסר עליו לעלות לטיסה עם נעליו משום שהן "חשודות" והוא לווה עד שרוול המטוס. רשות שדות התעופה: "פעלנו לפי נוהלי הביטחון"

  נסיעה שגרתית לחו"ל הפכה למסכת השפלות: האני עלמי מבית חנינא שבמזרח ירושלים, יזם בתחום ההיי-טק בישראל וברשות הפלסטינית, מספר כי מעולם לא נתקל בשורה של בדיקות ביטחוניות שהסתיימו בדרישה שיתפשט.  

   

  עלמי הגיע בתחילת החודש לשדה התעופה בן גוריון לצורך נסיעת עסקים לפריז בטיסה של חברת אייר פראנס. היזם, שמרבה לנסוע לחו"ל לרגל עסקיו, כבר מורגל בבדיקות הביטחוניות הקפדניות שנעשות לתושבי מזרח ירושלים ולערביי ישראל בשדה התעופה. הפעם הוא הקדים את בואו מתוך ידיעה כי הוא עתיד לעבור בדיקה מדוקדקת יותר.

   

  עוד כתבות בערוץ החדשות של ynet:

  היום פריימריז בעבודה: יחימוביץ' מול הרצוג

  שי מאובמה: מדליית החירות לכהנמן ולאופרה

   

  עלמי מספר כי בתחילה פתחו הבודקים את המזוודה שלו כמו בכל פעם והחלו לבדוק את חפציו. "נאמר לי כי לא אוכל להעלות למטוס את מטען המחשב הנייד ואת מכונת הגילוח שלי וחפצים נוספים. הבודקים הדגישו שהפריטים ייארזו ויועלו לבטן המטוס ולא בתיק הצד", סיפר.

  "שלחו אותי למטוס בלי כלום". האני עלמי ()
  "שלחו אותי למטוס בלי כלום". האני עלמי

  עלמי לא התנגד, אך אז הגיעה הבדיקה המשפילה ביותר. לדבריו, הוא נאלץ לפשוט את בגדיו בחדר צדדי לצורך בדיקתם. בשלב זה נאמר לעלמי כי לא יוכל לעלות עם נעליו למטוס משום שיש בהם משהו חשוד. כששאל אם הם דורשים ממנו להסתובב בשדה התעופה ולעלות יחף למטוס, הוא נענה כי ייתנו לו כפכפים שעמם יוכל להמשיך לדרכו, אך נעליו יישלחו עם שאר הכבודה לבטן המטוס.

   

  "לא הסכמתי להשפלה הזאת, שבה אני נאלץ לעלות למטוס עם כפכפים, ונאמר לי כי אם אני לא רוצה, אני רשאי פשוט לא לעלות לטיסה", אמר עלמי המושפל. לבסוף, אחד הבודקים הסכים שעלמי יעלה עם זוג נעליים נוסף שהחזיק במזוודתו, אך לא עם הנעליים "החשודות".

  נוסעים בנתב"ג. ארכיון (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  נוסעים בנתב"ג. ארכיון(צילום: ירון ברנר)

  אך כאן לא הסתיימה מסכת ההשפלות. לדברי עלמי, אחת הבודקות החליטה כי הוא אינו יכול לעלות למטוס עם תיק היד שלו ושהוא יישלח עם המזוודה לבטן המטוס. בתיק היו חפציו האישיים כמו שעון, ארנק וטלפון סלולרי, שמותר להעלותם לכלי הטיס. עם זאת, נאמר לו שאסור לו להעלות דבר - גם לא את כספו.

   

  "שלחו אותי למטוס בלי כלום. הדבר היחיד שהתירו לי לקחת זה את תעודת המעבר שלי וכרטיס הטיסה", אמר עלמי, וציין כי הוא לא התלונן על כך משום שכמעט איחר לטיסה בשל העיכוב בבידוק הביטחוני.

   

  את הסיומת לסיוט של עלמי סיפקו אנשי הביטחון בהחלטה להצמיד לעלמי מלווה לאורך כל המשך המסלול בשדה עד שיעלה למטוס. "אפילו כשנכנסתי לשירותים, הוא נכנס איתי ואמר לי שיש לו הוראה שלא לעזוב אותי לרגע. הוא עמד מאחוריי כל הזמן וליווה כל צעד שלי עד שנכנסתי לשרוול בדרכי למטוס", סיפר עלמי.

   

  רשות שדות התעופה: נעליים מחייבות בדיקה נוספת 

  בימים אלה מתנהלת בבג"ץ עתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח לגבי הבידוק הביטחוני המפלה שעוברים אזרחים ערבים בישראל. העתירה הוגשה כבר בשנת 2007, אך בג"ץ עדיין לא הכריע בעניין.

   

  לדברי עו"ד עווני בנא, ראש מחלקת זכויות המיעוט הערבי באגודה לזכויות האזרח, מסכת ההשפלות שעבר עלמי נובעת ממדיניות בדיקה גזענית שרואה בערבים סכנה מהלכת: "המדיניות הזו לא מהססת להשפיל אותם בבדיקות פולשניות, בעיכובים, בהרס של ציוד אישי ובהחרמה. חשוב לבדוק אנשים לפני העלייה למטוס, אבל מכאן ועד להשפלה הקבועה שעוברים ערבים בנתב"ג, המרחק גדול".

   

  בתגובה לטענות מסרה רשות שדות התעופה כי תהליכי הבידוק הביטחוני מונחים לרשות שדות התעופה על ידי גורמים ממלכתיים במדינת ישראל ומעוגנים בחוק הישראלי והבינלאומי בכל הקשור לביטחון תעופה אזרחית.

   

  הבדיקה הביטחונית בנתב"ג כוללת כמה שלבים: תשאול קצר, שיקוף כבודותיו של הנוסע, בדיקת תיקי היד וגוף הנוסע, בשילוב אמצעים טכנולוגיים לאיתור חומרי נפץ.

   

  "אנו מצרים על תחושותיו של הנוסע בגין הבדיקה הביטחונית בנמל התעופה בן גוריון. יחד עם זאת, נבקש לציין כי על פי נוהלי הביטחון, פריטים כמו נעליים למשל, שמתריעים במהלך הבידוק, נדרשים לבדיקה נוספת וזאת על מנת לוודא ולהבטיח שלא נשקפת כל סכנה לביטחון הנוסעים והטיסה. אם ניתן, נשלחים הפריטים להטסה בבטן המטוס", אמרו ברשות.

   

  בנוגע לבדיקה הגופנית שעבר עלמי אמרו ברשות שדות התעופה: "מדובר בבדיקה שנעשית על מנת לבדוק ולוודא כי נוסע לא יגיע למטוס ועל גופו או בתיק היד שהוא נושא עמו נמצאים חפצים העלולים לסכן את ביטחון המטוס והנוסעים. אשר לבדיקה זו יובהר, כי בשונה מבדיקת הכבודה שנעשית באולם הציבורי, הבדיקה הגופנית נעשית בחדר נפרד. הבדיקה מתבצעת כדי לשמור, ככל שניתן, על צניעותו ופרטיותו של הנוסע".

   

  ברשות שדות התעופה הבהירו כי לא קיים כל הליך ביטחוני שבגינו ניתנים לנוסע כפכפים או כל סוג אחר של נעליים. "תהליכי הביטחון כוללים מענה המאפשר את שמירת נוחות הנוסע וכבודו, תוך מתן מענה מבצעי ומקצועי שמונע את סיכון ביטחון הטיסה".

   

  עם זאת, ברשות שדות התעופה בחרו שלא להגיב לשאלה מדוע לא הותר לעלמי להעלות את חפציו האישיים כולל ארנקו וכספו למטוס כמו כל שאר הנוסעים.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים