שתף קטע נבחר

ארה"ב: רוצח יהודים ושחורים הוצא להורג

ג'וזף פול פרנקלין מאלבמה היה גזען גדול שסלד מזוגות מעורבים. בשנים 1980-1977 הוא יצא למסעות רצח ברחבי ארה"ב וחיסל 20 בני אדם. הוא הוצא להורג בזריקת רעל למרות התנגדות מפתיעה מצד אחד מקורבנותיו המפורסמים - מו"ל המגזין הפורנוגרפי "האסלר", לארי פלינט, ששותק בגופו

אחרי שלושה ערעורים לבתי המשפט, הרוצח הסדרתי הניאו-נאצי שאימץ לעצמו מראה של היטלר שילם על פשעיו: מדינת מיזורי שבארצות הברית הוציאה אתמול (יום ד') להורג את הגזען הלבן ג'וזף פול פרנקלין שבשנים 1977 עד 1980 ניהל מסעות ירי מחוף לחוף ורצח 20 יהודים ושחורים. פרנקלין בן ה-63 הומת בזריקת רעל בבית הסוהר בון טר במדינה.

 

ארה"ב: משפט חוזר לבן 14 שהוצא להורג?

איראן: שרד את התלייה ויוצא להורג מחדש

המילים האחרונות של הנידונים למוות: 'עוד אחזור'

ההוצאה להורג ה-500 בטקסס: זריקת רעל לבת 52

 

למרות מקרי הרצח הרבים שבהם היה מעורב, פרנקלין נידון למוות רק בגלל מעשה רצח אחד, זה של ג'רלד גורדון היהודי בשנת 1977. גורדון נורה למוות מירי רובה צלפים כשיצא מבית כנסת בפרבר של העיר סנט לואיס.

 

עונש המוות נגזר עליו בגלל הרצח בבית הכנסת בסנט לואיס. פרנקלין ב-1981 (צילום: AP) (צילום: AP)
עונש המוות נגזר עליו בגלל הרצח בבית הכנסת בסנט לואיס. פרנקלין ב-1981(צילום: AP)
פרנקלין הורשע בשבעה מעשי רצח אחרים ברחבי מיזורי ולקח אחריות על יותר מ-20 מקרי רצח סך הכול, אלא שכאמור היה זה הרצח של גורדון שהביא להוצאתו להורג.

 

ההוצאה להורג הראשונה במיזורי זה 3 שנים

פרנקלין גם הודה כי ניסה להתנקש במו"ל המגזין הפורנוגרפי "האסלר", לארי פלינט, ובפעיל זכויות האדם ורנון ג'ורדן.

פלינט נפצע קשה בירי שאירע ב-1978 ונותר מאז משותק מהמותן ומטה. למרבה ההפתעה, פלינט היה מאלה שהתנגדו להוצאתו להורג של פרנקלין וקרא לבטל אותו בשל אמונתו שעונש מוות איננו גורם מרתיע ולכן מיותר.

 

מייק אוקונל מרשות הכליאה במיזורי מסר שמותו של פרנקלין נקבע בשעה 6:17 בבוקר שעון מקומי. הייתה זו ההוצאה להורג הראשונה במדינה זה שלוש שנים.


ירה באפרו-אמריקנים שיצאו עם נשים לבנות. 1998 (צילום: AP) (צילום: AP)
ירה באפרו-אמריקנים שיצאו עם נשים לבנות. 1998(צילום: AP)

מאז עונש המוות שנגזר עליו בשנת 1997 הגיש פרנקלין שלושה ערעורים וכולם נדחו. בעתירה אחת לבית המשפט טענה עורכת דינו של פרנקלין, ג'ניפר הרנדון, כי יש לחוס על חייו משום שהוא חולה נפש, בעתירה נוספת היא טענה כי חלו ליקויים בעבודת חבר המושבעים ובעתירה שלישית היא התנגדה לשימוש הראשון אי פעם של מדינת מיזורי ברעל פנטוברביטל.

 

ביהמ"ש מתח ביקורת על שיטת ההוצאה להורג

בית משפט פדרלי לערעורים דחה אתמול את ההוצאה להורג, שעות ספורות לפני המועד המתוכנן של הזרקת הרעל לפרנקלין, ומתח ביקורת על מדינת מיזורי בגלל שינוי שיטת ההוצאה להורג. אלא שהמדינה ערערה על הפסיקה בבית המשפט העליון, שקבע את גורלו של פרנקלין כשהשיב על כנה את הוצאתו להורג.

 

כמו מדינות אחרות, במשך תקופה ארוכה השתמשו במיזורי בשיטת הוצאה להורג תוך שימוש בשלושה רעלים. יצרני תרופות ורעלים הפסיקו למכור את הרעלים לבתי הסוהר ואילצו את מיזורי להכריז באפריל 2012 כי תשתמש ברעל חדש בהוצאה להורג, פרופופול.

 

שלושת ערעוריו של הגזען הלבן נדחו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שלושת ערעוריו של הגזען הלבן נדחו(צילום: רויטרס)

האיחוד האירופי איים להפסיק את ייבוא חומר ההרדמה הפופולרי פרופופול אם ארה"ב תשתמש בו בהוצאות להורג ואילץ את מיזורי לבצע שינוי נוסף ולמצוא רעל אחד לשימוש בהוצאות להורג, פנטוברביטל.

 

פרנקלין, סכיזופרן פרנואידי, גדל בעיר מובייל באלבמה. בשנת 1977, בשנות העשרים לחייו, הוא פתח במסעות רצח ברחבי ארה"ב וכדי לממן אותם הוא שדד 16 בנקים. בחודש יולי הוא השליך פצצה על בית כנסת בעיר צ'טנוגה שבטנסי. איש לא נפצע בפיצוץ בטנסי, אבל לא עבר הרבה זמן עד שאזרחים חפים מפשע התחילו לאבד את חייהם, רבים מהם מירי ברובה צלפים.

 

פרנקלין גילה סלידה גדולה מזוגות מעורבים, וכמה מקורבנות הירי שלו היו גברים שחורים שהסתובבו עם נשים לבנות. ב-8 באוקטובר 1977 הוא פתח את ספר הטלפונים, בחר באקראי את בית הכנסת "ברית שלום" בפרבר של סנט לואיס והגיע למקום כדי לבצע רצח. באותה עת נערך במקום טקס עלייה לתורה של חתן בר מצווה ופרנקלין החל לפתוח באש בסיום הטקס, כשהאורחים התפזרו במגרש חנייה סמוך. מי שמצא את מותו באותה תקרית היה ג'רלד גורדון בן ה-42.

 

מסעות הרצח של פרנקלין נמשכו שלוש שנים נוספות, והרוצח הסדרתי הניאו-נאצי נתפס בסופו של דבר באוגוסט 1990 אחרי שרצח שני צעירים שחורים שעמדו לצאת לריצה ביחד עם שתי צעירות לבנות בעיר סולט לייק סיטי.

 

רק כעבור כמה שנים הודה פרנקלין מתאו בכלא הפדרלי שהוא אכן רצח את גורדון בסנט לואיס. בימים שקדמו להוצאתו להורג אמר הנידון למוות בכמה ראיונות שהוא מתחרט על פשעיו ושהוא איננו עוד גזען.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הביע חרטה על פשעיו. פרנקלין ב-2007 במראה היטלר
צילום: רויטרס
נורה, שותק בגופו והתנגד להוצאה להורג. פלינט
מומלצים