שתף קטע נבחר

תחליט מי אתה: הכומר היהודי שחזר בתשובה

בעיצומם של לימודי הכמוּרה במינכן. החלו להציק לדניאל פלדשטיין תהיות מן העבר, שהתבררו כחיפוש אחר זהותו היהודית. הוא החל לחפש, ולאט-לאט מצא סידור תפילה, הסתיר את הציצית תחת הגלימה - והחל לקיים מצוות. "אין לי טענות נגד הנוצרים, רק נגד עצמי. יהודי תמיד יישאר יהודי"

רק כשדניאל פלדשטיין התרחק מספיק מהארץ, והחל ללמוד בסמינריון לכמורה במינכן, החלה הזהות היהודית שלו להתעורר. "התחלתי ליטול ידיים, לברך, אפילו בתוך הטקסים הייתי קורא מהסידור, הייתי עוטף אותו שלא יראו מה זה. אחר כך גם התקנתי מזוזה בחדר שלי",הוא מספר.

 

 <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

עוד באורות:

 

אף שניסה להסתיר את המנהגים החדשים שאימץ, הבחינו חבריו ללימודים כי מתחולל בו שינוי. "הוויכוחים איתם הסתכמו במשפט אחד: תחליט מי אתה. תחליט, כי אנחנו רואים שאתה לא נוצרי", אמרו לו.

 

יהודי נשאר יהודי

פלדשטיין נולד לאם יהודייה באוקראינה ב-1974. כשהיה בן 21 החליט לעלות לארץ לבדו, ולהתגייס לצה"ל. "הייתי חייל בודד וגם אחר כך נשארתי בודד. הייתי תמיד בחיפוש רוחני כי לא הצלחתי להתחבר לארץ, לחברה, לשפה", הוא מספר.

 

 

לדבריו, הנצרות סיפקה לו מפלט מהניכור והבדידות. הוא החל לבקר בכנסיות, ולהתיידד עם כמרים ונזירות. בשנת 2005 עבר טבילה לפי מסורת הכנסייה הלטינית ביפו, ושנתיים לאחר מכן החליט לעזוב את ישראל. "לא עניין אותי יותר שום דבר, לא מצאתי שום הזדהות עם המדינה, או עם מה שקורה בה", הוא מספר.

 

פלדשטיין הקדיש את עצמו ללימודי כמורה בכנסייה של מינכן, אלא שהמרחק הציף בו שאלות של זהות. "זה שעברתי לשם, זה שהייתי מנותק פתאום מהארץ, זה שינה לי פרספקטיבה", הוא מספר.

 

פלדשטיין נטבל לנצרות בכנסייה ביפו    (צילום : אורות) (צילום : אורות)
פלדשטיין נטבל לנצרות בכנסייה ביפו (צילום : אורות)

 

גם הפרשנות הנוצרית של "הברית הישנה" לא סיפקה את פלדשטיין והוא החל מתעניין במדרשים היהודיים. "מצאתי את האתר של 'מכון מאיר' והתחלתי לראות שם שיעורים, ולשלב אותם בעבודות הסמינריון שלי. המורים שלי תפסו את זה כרעיונות מאוד

עמוקים ואמרו שזה פלא עצום, איזה לימוד ואיזה חידוש. אז אמרתי רגע-רגע, תמיד היה לי את זה - אז מה אני עושה פה בכלל?"

 

מרגע שנתבע להכריע מי הוא ומהי דתו, התרחש הכל מהר. "ברגע שהחלטתי לעזוב זה היה פלא עצום, זה היה ממש נס, הם אספו כספים וקנו לי כרטיס טיסה בחזרה לארץ". היום לומד פלדשטיין ב'מכון מאיר', ובטוח כי הגיע אל הנחלה. "אין לי טענות נגד הנוצרים יש לי רק טענות נגד עצמי. יהודי תמיד יישאר יהודי. לא יעזור כלום", הוא אומר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : אורות
"תמיד היה לי את זה - אז מה אני עושה פה?" דניאל פלדשטיין
צילום : אורות
מומלצים