שתף קטע נבחר

דב לאוטמן הלך לעולמו והוא בן 77

לאחר שנים רבות שבהן סבל ממחלת ניוון השרירים ALS שגרמה לשיתוקו, נפטר לאוטמן באיכילוב. הוא כיהן בעבר כנשיא התאחדות התעשיינים ואף היה חתן פרס ישראל. את שנותיו האחרונות הקדיש לקידום החינוך

דב לאוטמן, מבכירי התעשיינים בישראל וחתן פרס ישראל, הלך היום (שבת) לעולמו והוא בן 77. במשך שנים רבות נאבק לאוטמן במחלת ה-ALS, מחלת ניוון שרירים, שגרמה לשיתוקו.

 

 

לאוטמן נולד בשנת 1936 בתל-אביב. לאחר שירותו הצבאי הוא נסע ללמוד הנדסת מכונות במכון הטכנולוגי היוקרתי MIT בארצות הברית והתמחה בהנדסת ייצור. שנתיים לאחר תום לימודיו חזר לארץ ובגיל 27 מונה למנכ"ל חברת הטקסטיל "סברינה". 

 

לאחר מכן הקים לאוטמן את מפעל "גיבור" בקריית שמונה ובשנת 1975 הקים את מפעל "דלתא" בכרמיאל להלבשה תחתונה. באותה שנה הוא מונה לעמוד בראש ועדת העבודה של התאחדות התעשיינית, תפקיד אותו מילא 11 שנים. בהמשך נבחר לנשיא התאחדות ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים בישראל.

 

ב-1993 סיים לאוטמן את תפקידו בהתאחדות התעשיינים ולבקשת ראש הממשלה דאז יצחק רבין קיבל עליו בהתנדבות תפקיד של שגריר מיוחד לעידוד השקעות מחו"ל. במקביל לעבודתו בדלתא, הוא נפגש עם אנשי עסקים מהעולם ושכנע אותם להשקיע בארץ.

 

בשנת 2007 קיבל את פרס ישראל בתחום מפעל חיים. לאחר שקיבל את פרס ישראל, בשל מחלתו מכר לאוטמן את השליטה במפעל דלתא ביולי 2007 לאייזיק דבח. "דלתא היא עבורי מפעל חיים", אמר אז לאוטמן, "לנוכח מצבי הבריאותי ומתוך אחריות לדלתא, לעובדיה ולשגשוגה, ולאחר מחשבה ארוכה, מתוך רצון לראות בהמשכיות החברה, החלטתי למכור את השליטה בה לדבח".

 

בראיון ב-2010 שפורסם ב"ידיעות אחרונות", סיפר לאוטמן על המחלה. "לא חשבתי פעם אחת על הסוף," הוא אמר אז בהתייחסו על המוות. "גם עכשיו אני מרגיש כאילו זה לא אני. אני אופטימיסט חסר תקנה ואני חושב לעצמי, או שאני אידיוט או... שמע, גם בשעות שאני לבד אני ממש לא חושב על זה. וגם בתקופה שלא ידעתי שאחיה, בתקופה שחשבתי שיש לי רק שלוש או אולי ארבע שנים לחיות, התעלמתי מזה לחלוטין".

 

בחודש ינואר, כמה שבועות לפני הבחירות לכנסת, התארח לאוטמן באולפן ynet ודיבר על תפקידו כיו"ר תנועת "הכל חינוך". לאוטמן התייחס אז להתנהלות הממשלה בתחום החינוך בשנים 2008-2012: "הושקע הרבה כסף בשכר למורים, אבל לצערי לא נעשה כמעט כלום בניסיון לסגור את הפערים בחברה הישראלית. בעיני הפערים בחברה הישראלית הם פצצה מתקתקת, הם מסכנים את קיומינו יותר מהאיראנים והחמאס. גם במבחנים שראש הממשלה מדבר עליהם בפערים אנחנו מקום האחרון – הפערים בין העשירון העליון לתחתון".

  

ביחס ללימודי הליבה, קרא אז לאוטמן לבטל את התקצוב לחלק מהמוסדות החרדיים התורניים: "אם לא תיתן כסף, זה בסופו של דבר יביא לכך שגם הם ילמדו ליבה. אין בליבה שום דבר טרף. לימודי הליבה משמעותם לימודי חובה, צריכים להיות מספר מקצועות שהם חובה לכל תלמיד".

 (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

  

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
דב לאוטמן
צילום: ירון ברנר
מומלצים