שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA, shutterstock

אובמה: הישג גדול, נישאר מחויבים לישראל

הנשיא האמריקני פירט את עיקרי הסכם הביניים ההיסטורי עם איראן וניסה להרגיע את החששות בירושלים ובמפרץ הפרסי: "יש לכם סיבות טובות לפקפק באיראן, היא לא תתקדם לפצצה בזמן המשא ומתן"

"ארצות הברית  נחושה ומחויבת לידידינו ובעלות בריתנו, במיוחד ישראל והשותפות שלנו במפרץ, שיש להן סיבות טובות להיות ספקניות לגבי הכוונות של איראן ", הצהיר הלילה (יום א') נשיא ארה"ב ברק אובמה לפנות בוקר לאחר שהושג בז'נבה השלב הראשון בהסכם ההיסטורי בין שש המעצמות ואיראן - הסכם שעוד בטרם נחתם, הזהירו בירושלים מהשלכותיו והסכנות שבו.

 

הסכם ז'נבה - כותרות אחרונות:

היסטוריה בז'נבה: איראן והמעצמות הגיעו להסכם

ליברמן: ניצחון לאיראן, מרוץ החימוש החל

 

אובמה מסר הצהרה בבית הלבן ושיבח את השלב הראשון של ההסכם, שעוצר לדבריו בפעם הראשונה את המרוץ של איראן לגרעין, אבל הבהיר שצפויה עוד מערכה דיפלומטית קשה בששת החודשים הבאים. גורם אמריקני בכיר מסר כי אובמה צפוי לשוחח בקרוב בטלפון עם ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו ולעדכנו על פרטי ההסכם שהושג בז'נבה. הגורם הוסיף כי גורמים בארה"ב ישוחחו עם מקביליהם בישראל לגבי הדאגות בירושלים סביב ההסכם שהושג.

 

"רק דיפלומטיה יכולה להביא לפתרון יציב". אובמה על ההסכם 

 

"בסופו של דבר רק דיפלומטיה יכולה להביא לפתרון יציב לאתגר של תוכנית הגרעין האיראנית. כנשיא והמפקד העליון אני אעשה את הנדרש כדי למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני", הוא הבטיח. "אבל יש לי מחויבות עמוקה לנסות לפתור את המחלוקות בדרך שלום, במקום לרוץ לעימות.

היום יש לנו הזדמנות אמיתית להשיג הסדר כולל בשלום ואני מאמין שאנחנו חייבים לבחון אותו בחודשים הבאים".

 

אובמה אמר כי אמנם זהו השלב הראשון של ההסכם אבל הוא הישג גדול מכיוון ש"לראשונה זה עשר שנים עצרנו את ההתקדמות של תוכנית הגרעין האיראנית וחלק גדול מהתוכנית יוסג לאחור". הוא פירט את עקרונות ההסכם ובחר להדגיש את הנקודות הללו:

 

"איראן מחויבת לעצור רמה מסוימת של העשרת אורניום, לנטרל חלק מהמאגרים שלה.

איראן אינה יכולה להשתמש בדור הבא של צנטריפוגות להעשרת אורניום.

איראן אינה יכולה להרכיב או להפעיל צנטריפוגות חדשות והפעילות של הצנטריפוגות תהיה מוגבלת.

איראן תעצור את העבודה באתר הפלוטוניום ופיקוח חדש יספק גישה אינטרנסיבית למתקני הגרעין באיראן ויאפשר לקהילה הבינלאומית לוודא אם איראן ממלאה את התחייבויותיה".

 

יש הסכם. שרת החוץ האירופית אשטון ונציגי איראן, בהם שר החוץ זריף (צילום: EPA) (צילום: EPA)
יש הסכם. שרת החוץ האירופית אשטון ונציגי איראן, בהם שר החוץ זריף(צילום: EPA)

את ההסכם עם טהרן כינה אובמה "צעד ראשון חשוב" שחוסם את דרכה של הרפובליקה האיסלאמית לעבר פצצה גרעינית.

 

הנשיא אובמה הבטיח ש"יש מגבלות משמעותיות שיסייעו למנוע מאיראן לבנות פצצת אטום. הן עצרו את איראן מהדרך הקרובה הוודאית לפצצה. הצעד הראשון הזה יעניק לנו זמן ומרחב לנהל בששת החודשים הקרובים עוד מגעים". בגלל ההסכם, ציין הנשיא וביקש להרגיע חששות בישראל ובמפרץ הפרסי, "איראן לא יכולה לקדם את התוכנית שלה בחסות המשא ומתן".

 

"אם איראן לא תמלא במלואן את המחויבויות שלה במהלך התקופה של שישה חודשים, נפסיק את ההקלה ונגביר את הלחץ", אמר אובמה.

 

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר בז'נבה כי בזכות ההסכם עם איראן "בעלי בריתנו באזור בטוחים יותר. גם ישראל". קרי הוסיף כי "שר החוץ האיראני מוחמד זריף הגיע לכאן ועבד קשה".

 

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי ארה"ב ואיראן קיימו שיחות חשאיות בדרגים גבוהים לפחות שלוש פעמים בשנה האחרונה, עוד לפני תחילת השיחות בז'נבה על תוכנית הגרעין. על פי הדיווח, שאר המעצמות וישראל קיבלו עדכון לגבי השיחות החשאיות רק לפני חודשיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים