שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA, shutterstock

היסטוריה בז'נבה: הסכם בין איראן למעצמות

שרי החוץ של המדינות חתמו על הסכם ביניים עם איראן לצמצום תוכנית הגרעין. שר החוץ האיראני: "יש הכרה בזכותנו להעשרה", אולם ג'ון קרי הבהיר: "אין לה שום זכות להעשיר". שר החוץ הבריטי חגג: "תוכנית הגרעין לא תתקדם במשך חצי שנה". אובמה: ההסכם ימנע מאיראן פצצה. בישראל תוקפים: ניצחון לאיראן, הולכתם שולל. צפו במשדר מיוחד מאולפן ynet

עושים היסטוריה: לאחר עשור של מחלוקת ובתום דיונים ארוכים שנמשכו יותר מהמתוכנן הודיעו הלילה (יום א') שרי החוץ של שש המעצמות - ארצות הברית, בריטניה, צרפת, רוסיה, סין וגרמניה - כי הצליחו להגיע להסכם הביניים עם איראן בנוגע לתוכנית הגרעין שלה. מה בדיוק הוא כולל? כל הפרטים .

 

ההסכם נחתם - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

ההקפאה, הפיקוח, ההקלה. זה ההסכם

אובמה: הישג גדול, נישאר מחויבים לישראל

ליברמן: ניצחון לאיראן, מרוץ החימוש החל

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי הסכם הגרעין עם איראן הוא צעד ראשון חשוב לעבר פתרון כולל. הוא הוסיף כי במסגרת ההסכם איראן לא תוכל להשתמש בצנטריפוגות המתקדמות שלה, והבהיר שההסכם קוטע את דרכה לעבר פיתוח פצצת אטום. הוא הבהיר כי אם איראן לא תעמוד בהתחייבויותיה לחצי השנה הקרובה, יוחזרו הסנקציות שהוסרו, וציין: "ארה"ב נחושה ומחויבת לבעלות בריתנו, במיוחד ישראל והשותפות שלנו במפרץ, שיש להן סיבות טובות להיות ספקניות לגבי הכוונות של איראן".

אובמה מציג את עיקרי ההסכם 

 

עיקרי ההסכם כפי שהציג אובמה:

איראן מחויבת לעצור רמה מסוימת של העשרת אורניום ולנטרל חלק מהמאגרים שלה.

  • איראן אינה יכולה להשתמש בדור הבא של צנטריפוגות להעשרת אורניום. איראן אינה יכולה להרכיב או להפעיל צנטריפוגות חדשות, והפעילות של הצנטריפוגות הקיימות תהיה מוגבלת.
  • איראן תעצור את העבודה באתר באראק שמאפשר לפתח פלוטוניום לפצצה.
  • פיקוח חדש יספק גישה אינטנסיבית למתקני הגרעין באיראן, ויאפשר לקהילה הבינלאומית לוודא שהיא ממלאת את התחייבויותיה.

 

טלפון מאובמה להרגיע את נתניהו

בישראל תקפו בחריפות את ההסכם. שר החוץ אביגדור ליברמן אמר ל-ynet שאין בו שום דבר חיובי, וכי הוא יוליד כבר כעת מרוץ חימוש גרעיני באזור. גורם בכיר בממשל האמריקני אמר כי אובמה ישוחח היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויעדכן אותו לגבי ההסכם. עוד נמסר כי גורמים בארה"ב ישוחחו עם מקבליהם בישראל לגבי הדאגות בירושלים.

 

מזכיר המדינה ג'ון קרי הבהיר: "כדי להבטיח שהתנאים האלה יתקיימו, איראן התחייבה לאפשר פיקוח, וזה הצעד הראשון. אין משמעות הדבר שלאיראן יש זכות להעשרה, לא משנה מה הפרשנות, זה לא במסמך הזה. אין לה שום זכות להעשיר. התוכנית שלה נתונה למו"מ".

חותמים בז'נבה. מנהיגי שש המעצמות ואיראן (צילום: AP) (צילום: AP)
חותמים בז'נבה. מנהיגי שש המעצמות ואיראן(צילום: AP)
 

בהמשך אמר קרי במסיבת עיתונאים בז'נבה כי ההסכם עם איראן מאפשר לה זמן ומרחב להוכיח שפניה לשלום ובו בזמן "יהפוך את בעלי בריתנו באזור לבטוחים יותר. גם את ישראל. אנחנו מכבדים את ישראל ואת ראש הממשלה נתניהו. נתניהו הוא חבר". קרי הוסיף כי שוחח עם נתניהו על הנושא בימים האחרונים והבהיר: "אין שום הבדל בין ארצות הברית לישראל לגבי המטרה הסופית, גם אם יש הבדל בטקטיקה".

 

קרי גם שיבח את איראן ואמר: "שר החוץ האיראני מוחמד זריף הגיע לכאן ועבד קשה". קודם לכן צייץ: "הסכם בז'נבה: צעד ראשון שהופך את העולם לבטוח יותר. יש עוד עבודה".


 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

אשטון וקרי מסכמים את המו"מ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אשטון וקרי מסכמים את המו"מ(צילום: AFP)
 

שר המודיעין יובל שטייניץ אמר: "התיקונים שהוכנסו ברגע האחרון רחוקים מלהניח את דעתנו, וההסכם היה ונשאר הסכם גרוע שיקשה על השגת פתרון קבע הולם. ישראל אינה יכולה לקחת חלק בחגיגה הבינלאומית המבוססת על הולכת שולל איראנית ועל מרמה עצמית".

 

עוד חדשות בעולם:

 

בכיר אמריקני אמר שאיראן התחייבה במסגרת ההסכם לאפשר לאו"ם לפקח פיקוח הדוק על תוכנית הגרעין שלה. בנוסף, איראן תקפיא את ההתקדמות בתוכניתה הגרעינית בין השאר בכור באראק. עוד לפי הבכיר, ההסכם כולל הסרה של סנקציות מוגבלות בלבד, ולפי ההערכה הבית הלבן יעניק לאיראן רק כ-7 מיליארד דולר.

 

ציוצי ניצחון

סבב השיחות הנוכחי, השלישי מאז אוקטובר האחרון, היה אמור להסתיים שלשום, אך נמשך לתוך השעות הקטנות של ליל ראשון. החל משעות הבוקר המאוחרות בשבת הסתגרו נציגי המעצמות בחדרי הדיונים מבלי שיצאו לדבר עם הכתבים המסקרים את השיחות. העיתון הבריטי "הגרדיאן" דיווח הלילה מפי דיפלומטים בריטים שנותרה מחלוקת על "כמה מילים בודדות".

 

בשעות הקטנות של הלילה הגיע האישור. עם צאתו ממלון אינטרקונטיננטל חייך שר החוץ הצרפתי לורן פביוס והניף את אגודלו כאות לניצחון. שר החוץ הבריטי וויליאם הייג צייץ: "ההסכם הוא צעד ראשון חשוב ומעודד עם איראן. תוכנית הגרעין לא תתקדם במשך שישה חודשים, וחלקים ממנה יחזרו אחורנית. ההסכם מראה שאפשר לעבוד עם איראן".

 

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף הניף את ידיו כשיצא מהמלון ואמר "יש לנו עסקה". הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "יש הכרה בזכותנו להעשרה". בהמשך הבהיר: "ההסכם חשוב, אך הוא רק צעד ראשון". נשיא איראן חסן רוחאני צייץ בטוויטר: "העם האיראני הצביע עבור מתינות. המחויבות והמאמצים הרבים של צוותי הדיונים יפתחו אופקים חדשים".

 

אמש עוד הבהיר סגן שר החוץ האיראני וראש המשלחת האיראנית לשיחות, עבאס אראקצ'י, כי איראן לא תסכים לשום עסקה עם שש המעצמות שלא תכיר בזכותה להעשיר אורניום. בסופו של דבר ה"זכות" שהייתה במחלוקת לא מצוינת מפורשות, אך במשתמע הסכימו המעצמות להמשך העשרה מוגבלת.

 

רוצים לבנות עוד שני כורים

אתמול - במהלך המשא ומתן המרתוני בז'נבה - הודיע סגן ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן (AEOI), חוסיין חלפי, כי בכוונת ארצו לבנות עוד שני כורים בעתיד הקרוב, נוסף על הכור בבושהר.

 מדבור בחלק מתוכנית ישנה של האיראנים, שההודעה על הכוונה לממשה הייתה כנראה חלק מהניסיונות להשפיע על תוצאות המשא ומתן. 

 

בלי קשר לכוונות הללו, בשבועות האחרונים הביעה ישראל התנגדות לחתימה על הסכם גרעין, שאף הפכה לעימות גלוי עם ארה"ב ובפרט עם מזכיר המדינה ג'ון קרי. נתניהו וכמה משריו ניסו להשפיע על תוכן ההסכם באמצעות ראיונות לתקשורת ושיחות עם בכירים במערב במטרה לשכנע אותם לשנות את העסקה המסתמנת - אך בימים האחרונים כבר הבינו שלא יוכלו להשפיע על מרכיבי ההסכם. בסופו של דבר התממשו רוב החששות - אך בחודשים הקרובים, במהלך המשא ומתן על הסכם הקבע, צפוי המאבק להימשך ביתר שאת.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 24/11/2013 00:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שר החוץ האיראני ושרת החוץ האירופית קתרין אשטון
צילום: AFP
מומלצים