שתף קטע נבחר

הפגנת ענק בקייב: רוצים אירופה, לא רוסיה

עשרות אלפים השתתפו בהפגנה הגדולה ביותר שידעה אוקראינה מאז "המהפכה הכתומה" ב-2004. הם מחו על כניעת הממשלה ללחץ מצד רוסיה ועל החלטתה שלא לחתום על הסכם שותפות עם האיחוד האירופי. "אירופה היא התפתחות, רוסיה תהרוס אותנו", הסבירו חלקם בדמעות

עשרות אלפי בני אדם הפגינו היום (א') בקייב, בירת אוקראינה, בדרישה מממשלתם לחזור בה מההחלטה שקיבלה בשבוע שעבר, ולחתום על הסכם שיתוף פעולה חשוב ביותר עם האיחוד האירופי. החלטתה של אוקראינה לוותר על ההסכם נתפשה ככניעה ללחץ מדיני וכלכלי כבד מצד רוסיה, השואפת להשיב לעצמה את ההשפעה באוקראינה, שהייתה בעבר חלק מברית המועצות.

 

הפגנת הענק בקייב הייתה הגדולה ביותר שידעה אוקראינה מאז "המהפכה הכתומה" בשנת 2004, שבישרה את תחילת הצעידה של אוקראינה לעבר הדמוקרטיה ושהעלתה לשלטון ממשלה פרו-מערבית. את ההפגנה היום הובילו אנשי האופוזיציה הבכירים ביותר של אוקראינה, שקראו להמשיך במחאה עד שהנשיא, ויקטור ינוקוביץ', יסכים לחתום על הסכם הסחר החופשי והשותפות הפוליטית עם האיחוד האירופי, בפסגה האירופית שתיערך ביום שישי הקרוב בווילנה שבליטא.

 

עימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון, היום בקייב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון, היום בקייב(צילום: EPA)

המפגינים בקייב הניפו דגלים ענקיים של אוקראינה והאיחוד האירופי. הם קראו "אוקראינה היא אירופה", שרו את ההמנון הלאומי וצעדו לעבר "כיכר אירופה". ההערכות הן שכ-50 אלף איש השתתפו בהפגנה.

 

"אנחנו רוצים להיות יחד עם אירופה", אמר וולודימיר מניק, כימאי בגמלאות בן 62, כשדמעות בעיניו. "אנחנו רוצים שלילדינו יהיה עתיד ושלא יופעל עליהם לחץ מצד רוסיה".

 

מנהיגי אוקראינה הודיעו בשבוע שעבר במפתיע כי הם מוותרים על ההסכם המתוכנן עם האיחוד האירופי, והסבירו זאת בכך שאוקראינה אינה יכולה להרשות לעצמה את המחיר של ההסכם הזה - ויתור על קשרי הסחר עם רוסיה. ממשלת רוסיה פעלה באופן אגרסיבי כדי לסכל את ההסכם בין אוקראינה לאיחוד האירופי ובמקום זאת להביא את אוקראינה ל"איחוד המכס" שאותו מנהיגה מוסקבה.

 

"האיחוד האירופי פירושו התפתחות עבור אוקראינה", אמר המפגין אנדריי מזטה, סטודנט לניהול בן 19. "איחוד המכס פירושו הרס עבור אוקראינה. אנחנו צריכים להתרחק מרוסיה ככל האפשר".

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

אחת מדרישות המפתח של האיחוד האירופי מאוקראינה היא שחרורה מהכלא של ראש הממשלה לשעבר יוליה טימושנקו, שהמערב סבור כי המניע לכליאתה הוא פוליטי. ינוקוביץ' ניצח את טימושנקו בפער קטן בבחירות לנשיאות ב-2010, ורואה בה איום פוליטי. הוא מתכוון להעמיד עצמו שוב לבחירה בשנת 2015.

 

בהפגנה היום הקריאה בתה של טימושנקו מכתב בשם אמה הכלואה, ודרשה מינוקוביץ' לחתום על העסקה עם האיחוד האירופי. "זו מפת

הדרכים שלנו לחיים נורמליים", הסבירה כשהיא רועדת מקור ומתרגשות. "אל תתנו לו להשפיל כך את כולנו".

 

יורי לוצנקו, בן בריתה של טימושנקו ששוחרר לאחרונה מהכלא, נקט טון חריף יותר ושאל את המפגינים אם הם מוכנים להילחם למען עתיד המדינה. "הם הכריזו מלחמה עלינו", אמר לקהל, "האם אנחנו מוכנים להיענות לאתגר הזה?".

 

האיחוד האירופי הדגיש בימים האחרונים כי הוא עדיין מקדם בברכה השתתפות של ינוקוביץ' בפסגה בליטא בסוף השבוע, שבמהלכה אמורים היו הצדדים לחתום על ההסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
עימותים בבירה האוקראינית, היום
צילום: AP
מומלצים