שתף קטע נבחר

פוקס: "10 רשתות בקשיים, חלקן יקרסו"

בפאנל שנערך בוועידת הקניונים, אמר מנכ"ל פוקס הראל ויזל, כי ברשתות האופנה 20% מהמחזור הפסדי וכי יהיו עוד "מתאים לי". סוגיה נוספת שהועלתה: האם החיסכון בעקבות הורדת מספר המאבטחים בקניונים יגולגל לצרכנים? מנכ"ל סופר-פארם: "עלויות הקניון מגולמות במחיר החיתולים לצרכן". מנכ"ל קניוני עזריאלי: "חסכנו באבטחה אך עלויות אחרות התייקרו"

"10 רשתות נמצאות בקשיים. חלקן יקרסו תוך שנה. בכל רשתות האופנה – 20% מהמחזור זה הפסדי. יש קניונים שצריכים לעשות בדק בית. הם גובים דמי ניהול של 30%. אני שומע שיחות בהן בעל הבית בקניון אומר שיעלה את דמי הניהול ואין לשוכר מה לעשות עם זה".

 

 

את הדברים האלה אמר מנכ"ל קבוצת פוקס הראל ויזל, בפאנל בוועידת הקניונים שנערכת במלון הרודס באילת, בהשתתפות יו"ר חטיבת קשתות קמעונאיות באיגוד לשכות המסחר יורם דר, מנכ"ל סופר פארם ניצן לביא, מנכ"ל קניוני מליסרון אבי לוי ומנכ"ל קבוצת קניוני עזריאלי ארנון תורן ובהנחיית אילנית חיות.

 

יורם דר אישר: "אלה נתונים נכונים". ארנון תורן טען: "צריך להבין מה זה רשת שקורסת. יש הבדל בין חברה שיש לה 3 חנויות, לבין חברה שיש בה 200 חנויות".

 

מנכ"ל סופר פארם ניצן לביא סיפר: "אני מפסיד על חיתול 10 שקלים ועוד משלם על זה שכר דירה. ככל שההוצאות על ניהול ושכר דירה בקניונים יקרות כל כך, הן מגולגלות לצרכן".

 

יש פחות מאבטחים – למה דמי הניהול לא יורדים?

בפאנל דיברו על השפעת השכירות ודמי הניהול על קריסת רשתות וכן על הורדת מספר המאבטחים בקניון עזריאלי בת"א, לצד מהלך כולל של שינוי מערך האבטחה בקניונים, ממאבטחים בכניסות למאבטחים מסיירים, כגורם שאמור להשפיע על התשלומים של הרשתות לקניונים.

 

" בגלל שהאבטחה יורדת, דמי הניהול אמורים לרדת ב-5%", טען הראל ויזל. זה כמובן עדיין לא קרה.

 

אבי לוי מנכ"ל מליסרון הבטיח: "נשתף אתכם בחיסכון".

 

"הורדנו 7 תקנים של מאבטחים בעזריאלי בת"א"

ארנון תורן, מנכ"ל קניוני עזריאלי אמר: "הורדנו 7 תקנים של מאבטחים במרכז עזריאלי. בכלל קניוני עזריאלי ירדו 20 תקנים".

  

האם החיסכון במאבטחים יגולגל לרשתות ומהן לצרכן?

 

"לא בהכרח כי במקביל, יש גידול בעליויות של פינוי שפכים, טיפול בפליטת אוויר ממסעדות, ארנונה שהחלו לגבות על שטחים ציבוריים - כל אלה עלויות שמהוות מעמסה מאוד גדולה על חברות הניהול ועל השוכר. כל זה ביחד מביא אותנו לתוצאה של דמי ניהול גבוהים. רכיב האבטחה בתשלום דמי הניהול הוא גדול, אך החיסכון בהורדתו הפך לקטן". 

 

יו"ר חטיבת רשתות המסחר יורם דר, לשעבר מנכ"ל מגה: "יש בשוק חוסר איזון. צריך להוריד בדמי הניהול 20%-25%. בארץ, דמי הניהול מגיעים בין 60 ל-100 שקל למ"ר. בחו"ל, הם עומדים על 8-7 אירו - כלומר מחצית. אם תוסיף את השמירה והאבטחה בארץ, אז נניח שהמחיר עולה לטובת ישראל בעוד 10%-15%. אז זה לא מגיע לממדים של ישראל.

 

"אנחנו משלמים 15% על שטחים ציבוריים. לקניונים אין שום מוטיבציה שדמי הניהול ירדו להיפך, מעלים את הדבר הזה בלי פרופורציה לשום דבר. ברשתות מסוימות, שכר הדירה מגיע ל-30%. עובדה שענף המזון נעלם מהקניונים כמעט לחלוטין. אני חושב שעוד מעט הקניונים יכולים להנפיק את חברות הניהול שלהם".

 

מנכ"ל פרו-מול עופר שחטר אמר בתגובה, שהסיבות לדמי השכירות והניהול הגבוהים הן החשמל, השטחים הציבוריים, הארנונה.

  

מליסרון על מתאים לי: "הם לא התנהגו כמו שצריך"

על קריסת מתאים לי אמר ויזל: "אנשים צריכים לפעול ביושרה מול הקניונים ומול הבנקים. חברות שנקלעות לבעיה תזרימית - זה קורה. אבל מילה צריכה להיות מילה. אני יודע שיש מקרים של שוכרים שלא משלמים ועדיין נשארים בקניון. לא יכול להיות שמישהו אומר שהוא משלם מחר בבוקר, כשהוא יודע שלא ישלם מחר בבוקר".

 

ארנון תורן התייחס לעניין הפינוי של חנויות ml וג'אמפ: "לא פינינו איש בכוח, אלא רק על רקע ההסכם שנחתם בין הקבוצות. ההסכם קדם לפירוק. אם אתה לא משלם אתה לא נמצא בקניון זה פשוט. כיום הם לא חייבים לי רבע שקל. שכר דירה סביר מבחינתי זה 15% מהמחזור".

 

אבי לוי, מליסרון: "חוזים יש לקיים. קבוצת מתאים לי לא התנהגה כמו שצריך. פנינו לביהמ"ש ביקשנו הפינוי שלהם. מתאים לי נהנו מזה כי הזמן נמשך והם לא שילמו שכר דירה. אני חושב שצריך לפנות שוכרים שלא משלמים. ההתלהמות על דמי הניהול לא במקומה. בגין אבי מלכה, קבוצת מליסרון מחקה 2 מיליון שקל. עזריאלי לא מחקו שקל אחד. וזה לא היה צריך להיות ככה".

 

הראל ויזל סיכם: "בלעדינו אין קניונים. בלי הרשתות שיושבות פה, הקניונים יכולים לבנות בניינים ריקים. עשינו טעויות כשנכנסנו לפעמים לקניונים מסוימים בחוזים יקרים. יחד עם זאת, אף אחד לא עושה עסק שהוא לא טוב לשני הצדדים. אין הרבה רשתות שבדרך לארץ. יש הרבה שטחי מסחר בארץ. קם יזם ובנה קניון מאוד גדול בב"ש, אולי גדול מעט לעיר, אבל כולם יתנו פייט ואם נסתכל לטווח ארוך יהיה בסדר. מה שכן, אנחנו לא פועלים יותר לפי שיטת הבלעדיות (לפיה רשת יכולה לבקש שבקניון מסוים לא תיכנס המתחרה שלה מ.ק) נלך מיד לממונה על הגבלים עסקיים בעניין הבקשה של רשתות לבלעדיות בקניונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום:  חנה דן
מרכז עזריאלי ת"א
צילום: חנה דן
מומלצים