שתף קטע נבחר

כתב אישום: "השליכו אפרוחים חיים לאשפה"

בעקבות תלונה של "תנו לחיות לחיות" הגיש משרד החקלאות כתב אישום נגד מדגרת "נורדיה" בגין התעללות באפרוחים בניגוד לחוק צער בע"ח. לפי כתב האישום, עובדי המדגרה השליכו לאשפה עשרות אפרוחים חיים שלא היו ראויים לשיווק לבשר ומאות ביצי דגירה שהכילו אפרוחים שטרם בקעו. הם סבלו מפגיעות בגופם וגססו במשך שעות. הפרשה נחשפה ביוני ב-ynet

מספר חודשים לאחר שפעילים למען בעלי חיים תיעדו את המתרחש במדגרת נורדיה בשרון ועמותת "תנו לחיות לחיות" הגישה תלונה במשטרה, הגיש משרד החקלאות הגיש כתב אישום נגד מדגרת נורדיה ("מדגריות – שותפות מוגבלת") ונגד מנהל הייצור במדגרה, תושב קלנסוואה בגין עבירות של התעללות באפרוחים בניגוד לחוק צער בעלי חיים.

 

ביוני השנה נחשף ב-ynet תיעוד מצולם של השלכת אפרוחים חיים למכולת אשפה במדגרת נורדיה בשרון. פעילים למען בעלי חיים מארגונים שונים תיעדו בחודשים האחרונים הימצאות של אפרוחים חיים במכולת האשפה בשטח המפעל. במבצע לילי שתועד על ידי ynet הם הוציאו מהמכולה עשרות אפרוחים חיים, שחלקם גססו בשקיות אשפה סגורות.

 

 

בעקבות החשיפה, ערכה ועדת החינוך והתרבות בכנסת דיון בנושא. בהנהלת מדגרות נורדיה נטען אז כי זהו מקרה ראשון מסוגו וכי יפיקו לקחים למניעת הישנות המקרים.  

 

במשרד החקלאות מסרו כי נפתחה חקירה בנושא לאחר שהוגשה תלונה על ידי פעילי "תנו לחיות לחיות". במהלך החקירה, הפסיק משרד החקלאות את פעילות השלכת האפרוחים בניגוד לחוק לאשפה וקיים הדרכות בנושא.  

 

 (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)

 

עו"ד יונתן שפיגל, מ"תנו לחיות לחיות" שהגיש את התלונה במשטרה, סיפר אז ל-ynet כי "מסתבר לכאורה כי המדגרה נוהגת באופן שיטתי וקבוע להשליך מדי שבוע מאות אפרוחים חיים לפח הזבל. האפרוחים גוססים בפח במשך שעות. מעשים אלו מהווים התעללות בבעלי חיים...במקרה דנן מדובר בהתעללות באלפים רבים של בעלי חיים". 

 

"מתו מפגיעות וחנק קשה"

על פי כתב האישום, ישנה התייחסות לשלושה אירועים בהן נטען כי בוצעו עבירות בניגוד לחוק צער בעלי חיים בשטח המדגרה.

 

במהלכם הנחה מנהל הייצור את עובדיו להשליך "עשרות אפרוחים שנפסלו לשיווק ומאות ביצי דגירה שטרם בקעו ואשר הכילו עוברי אפרוחים, לפח אשפה של המדגריה. לאחר השלכתן לפח, הביצים המשיכו לבקוע. האפרוחים שבקעו, יחד עם האפרוחים הפגומים שנזרקו לפח, סבלו מפגיעות בגופם ומחנק קשה שנגרמו להם ממשקל יתר האפרוחים בפח, קליפות הביצים שנשברו ושאריות זבל אחרות בפח".

 

עוד עולה מכתב האישום כי "האפרוחים והעוברים שבקעו, סבלו במשך מספר שעות עד שחלקם מצא את מותו כתוצאה מהחנק שנגרם להם". באירוע אחר שאירע ביוני השנה, השמיד מנהל הייצור "עשרות אפרוחים פסולים בכך שזרק את האפרוחים המיועדים להשמדה אל תוך לתוך שקית נילון שחורה, שאליה הוא הזרים גז פחמן דו חמצני, דרך צינור שחובר לשקית הניילון", כך נכתב בכתב האישום.

 

 (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)

 

הוזרם גז אך לא נבדק מוות מיידי של האפרוחים

"הנאשם הזרים את הגז לתוך השקית מבלי שיבדוק את הריכוז שלו ומבלי שיוודא כי הגז הביא למוות מיידי של כלל האפרוחים. לאחר הזרמת הגז, זרק הנאשם לתוך השקית שאריות זבל אחרות, והשליך את השקית על האפרוחים שבתוכה לתוך פח האשפה...כתוצאה מתהליך ההשמדה, נצפה מספר רב של אפרוחים שנשארו בחיים ושרועים בערימה בתוך שקית הניילון, בצפיפות ובמצב של חנק וקשיי נשימה".

 

עורך הדין ג'ריס גנטוס, ממחלקת התביעות של משרד החקלאות טוען כי המדגריה ועובדיה התעללו באפרוחים, עינו אותם והתאכזרו אליהם שלא כדין ולכן האשימו אותם במספר רב של עבירות התעללות בבעלי חיים. במשרד טוענים כי נשלחו למדגרה הנחיות למניעת סבל של אפרוחים פסולים ושל אפרוחים הבוקעים במהלך הליך המיון, תוך שימוש בדרכים המותרות בחוק להמתת בעלי הכנף אמורות להבטיח מוות מיידי ומזעור הסבל.   

 

"בעמותת תנו לחיות לחיות" בירכו על החלטת המשרד להגיש כתב אישום והביעו תקווה כי "בניגוד למקרים הקודמים ידרשו גורמי התביעה מאסר בפועל בגין העבירות הקשות. לצערנו, משרד החקלאות מעלים עין ממקרים כאלו ולא מבצע פיקוח וביקורות יזומות הולמות על מנת לחשוף אותם בעצמו. לכן, הם ממשיכים לקרות פעם אחר פעם ונחשפים רק בעקבות פעילות סמויה של עמותת "תנו לחיות לחיות". חשוב להדגיש שגורלם של האפרוחים נמצא בידיים של כל אחד מאיתנו: מדי יום מומתים באופן אכזרי כ-15,000 (!) אפרוחים בתעשיית הביצים והבשר. הדרך היחידה להפסיק הרג מיותר ואכזרי זה הוא פשוט לא לצרוך מוצרים אלו, ולעבור לתזונה שמבוססת על מוצרים מהצומח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים