שתף קטע נבחר

"לב טהור": "החתן בן 35; הכלה בת 14"

אונס קטינות, רצח תינוקות והרעבה - אלו מקצת העדויות הזורמות מהכת החרדית-קיצונית "לב טהור" שבקנדה, ועלו בדיון מיוחד שכנסה הוועדה לזכויות הילד, בהשתתפות נציגי האינטרפול ואף שניים מחברי הכת, שאומרים: "כל המסופר עלינו הוא עלילת דם". אם לבת החברה בכת: "פני הילדים שם הם הפנים של השואה"

מה קורה בקהילת "לב טהור" בקנדה? הוועדה לזכויות הילד בכנסת התכנסה היום (ג') זו לדיון על הנעשה בכת החרדית-קיצונית, בראשות הישראלי שלמה הלברנץ, זאת בעקבות עדויות על התעללות שלו ושל אנשיו בקטינים בשיטות אכזריות, כהכאה במוטות ברזל, נישואים וגירושים בכפייה, שלילת מזון, מתן תרופות פסיכיאטריות וכליאה ממושכת במרתף. 

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

בימים האחרונים עזבו חברי "לב טהור", המונה כמה עשרות משפחות, את מקום מושבם בפרובינציית קוויבק שבקנדה, והיגרו לאונטריו. ההערכה היא כי הם נמלטו מחקירת רשויות החוק והרווחה על הנעשה בקהילתם, אך טענתם היא כי רק ביקשו להתחמק מ"גזירות חינוך" שחייבו את ילדיהם ללמוד במוסדות ממלכתיים. על פי דיווחים שונים, ניסו חברי הכת להגר לאיראן, אך נתפסו. 

 

בעקבות ההתפתחויות האחרונות קיבלה יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד ביתנו), את הצעת חבר סיעתה, יריב לוין, לקיים דיון מהיר בעניין, כשהיא מחזיקה בעדויות קשות שהגיעו לידיה על הנעשה בקהילה הקיצונית.

 

החלפת ילדים, גרימת כאב מתמיד

על פי הדיווחים מקנדה, נישואי קטינים ב"לב טהור" הם דבר שבשגרה, אך נרשמו מקרים

קיצוניים עוד יותר כמו השאת בני זוג ששניהם בני 14, חתונה בין נערה בת 14 לגבר בן 35 ואף מיסוד "זוגיות" של נער בן 16 עם בת 24 – בכפייה.

 

עדויות נוספות שהגיעו לוועדה מספרות על השגת ציות בכת על ידי כאב מתמיד, נידויים והחרמות למשך זמן ארוך בו האדם מבודד לגמרי; קנסות כספיים, החלפת תינוקות וילדים בין משפחות בניגוד לרצון ההורים למשך שנים, ניתוק מוחלט מהמשפחה בישראל ועוד.

 

ישראלים שחיו בשנים האחרונות בקנדה (אחד מהם יועץ משפחתי) סיפרו כי בת-משפחתם הייתה מעורבת בטיפול בבני זוג ממשפחת הלברנץ שהיו בהליך גירושים, ושימשה כאומנת לילדיהם. באותה התקופה הם נחשפו לחומרת ההתעללות כשגילו "פטריות מחרידות" (כלשונם) ברגלי אחת הבנות שנעלה נעליים במידה קטנה מאוד ו"בגדים עם עובש וריח של טחב" לגוף הילדים, ושמעו כי הם נוהגים להתקלח רק בערב שבת ולא משתמשים ב"סבון עם ריח".

 

גם בנות שנתיים "לבושות כמוסלמיות"

כשבמשפחה האומנה החליפו טיטול לתינוק מבית הלברנץ, התגלתה "פטרייה חמורה",

שאותה תיאר המטפל "עור מקולף לגמרי ובשר חי אדום בוער". מהילדים הבינו כי הוריהם לא הרבו לחתל אותם, ולבקבוק השתייה של התינוק הכניסו רק שליש מכמות תחליב חלב-האם שהוא נזקק לו. עוד סיפרו: "הנשים בקהילה לבושות כמוסלמיות וגם הבנות - אפילו תינוקת בת שנתיים".

 

בדיון בכנסת השתתפו נציגים של כמה משרדי ממשלה (ביטחון הפנים, חוץ, משפטים ורווחה), האינטרפול, ארגון "לב לאחים" המטפל בנפגעי כתות, המועצה הלאומית לשלום הילד, נפגעי הכת - ואפילו שניים מחבריה, אך בקהילה הקיצונית לא אהבו את הדיון בעניינם. "יש בדיוק שבעה ילדים עם אזרחות ישראלית ב'לב טהור", תהו. "במה בדיוק דנה הוועדה, בקהילה שכמעט כל ילדיה הם עם אזרחות קנדית או אמריקאית?"

 

חברי הכת הסכימו להופיע בפני הוועדה לזכויות הילד ולהיחקר על הטענות נגדם, כדי ש"הציבור יכיר אותם ויראה בקלות שכל המסופר עליהם הוא עלילת דם". לדברי שאול בויאר, החבר בכת, השירות הסוציאלי בקנדה בדק את הטענות במשך חודשים ארוכים ולא מצא להן הוכחות, ולכן אין זה עניינה של מדינת ישראל, אך הוא סירב לנקוב במספר המחזיקים באזרחות כפולה שאחת מהן ישראלית.

 

חברי הכת טענו כי הרשויות שנכשלו בהוכחת איזו מטענותיהן כלפי "לב טהור", שלחו את היו"ר ח"כ לוי-אבקסיס לטפל תחילה ובדחיפות יתר במצבם של ילדי ישראל והנעשה במוסדות החינוך שלהם. 

 

שאול ואמו עמדו משני צדי המתרס בדיון – הוא כסניגור ל"לב טהור" והיא כאחת מנפגעיה. בדקות שקדמו לישיבה ניגשה האם לבנה, התחננה בפניו בבכי על גורל הילדים, אמרה כי היא אוהבת אותו ונשקה לו, אך הוא נותר אדיש ורק אמר כי הם נמצאים כעת במקום שבו טוב להם. בויאר עצמו חי בישראל עם ילדיו משום שהוצא נגדם צו יציאה מהארץ. בעבר ניסה להבריחם לחו"ל דרך ירדן, ונתפס.

 

אונס קטינות, רצח תינוקות

אסתר, שבתה חתנה ונכדיה חברים בכת, תיארה בבכי בשם הנפגעים את הניתוק מבני משפחתה - ואת ההתעללות שעוברת על הילדים. היא סיפרה על טבילה באגם קפוא, אונס קטינות, גרימת נכות, רצח של תינוקות, הסתה נגד משפחות – "ועוד רב הנסתר על הגלוי".

 

"הפנים שלהם הם פנים של שואה", אמרה על הילדים. "פנים נטולי הבעה של ילדים שלא זוכים לחיבוק, שמעולם לא השמיעו להם שיר כי 'רגש זה מנהג הגויים וטומאה'". על הלברנץ סיפרה כי "הפושע הזה התגאה באוזניי שהוא כמו אלוהים, ושהיו לו מורים טובים כמו היטלר וסטאלין".

 

אדם נוסף, חרדי, שמשפחת בנו חברה בכת - סיפר כי כלתו היא מעין "עובדת סוציאלית" ב"לב טהור", בלא הסמכה מקצועית, כמובן, ובמסגרת תפקידה היא מתעללת בילדים שאינם שלה "בצורה הכי אכזרית ופרטיזנית בעולם".

 

"לשלוח את ההרקולסים של אנטבה לחלץ הילדים"

יו"ר הוועדה, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד ביתנו), אמרה בפתיחת הדיון כי "מהעדויות שמגיעות משם עולה תמונה מטרידה". היא דחתה בתוקף רמיזות מצד אנשי הקהילה כי הם נרדפים ממניעים אנטישמיים, ואמרה כי הצלת הילדים הכרחית בלי קשר לשיוכם המגזרי של חברי הכת: "אי אפשר להישאר אדישים לזה".

 

יוזם הדיון, ח"כ יריב לוין (הליכוד ביתנו) טען כי "לכל סוגיית הכתות אין כיום מענה חוקי אמיתי". הוא הגדיר את המציאות הקיימת כ"מצב חירום", וקרא למשטרה ולפרקליטות להשתמש בכל הכלים שברשותם כדי לבדוק את החשדות ולטפל בהן.

 

חבר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), קרא "לשלוח את ההרקולסים של אנטבה", ולנהל מבצע

לחילוץ הילדים מהכת, שכולם ישראלים. "זו כת של סדיסטים. זה לא לב טהור. איזה לב ואיזה טהור?" אמר.

 

נציגי המשטרה והפרקליטות אמרו בדיון כי הנושא נמצא תחת טיפולם, וכי חומר החקירה שהצטבר מעלה חשד לעבירות חמורות, אך מכיוון שכולן נעשו מחוץ לשטח השיפוט של מדינת ישראל, ומדובר בכת שחבריה לא מתלוננים ומקשים על השגת ראיות - הם מתקשים להשלים את המלאכה.

 

יו"ר הוועדה הטיחה בהם כי כאשר מדובר בארגוני פשע שפועלים מחוץ לגבולות המדינה, או בעסקאות סמים גדולות הנעשות בחו"ל - רשויות החוק דווקא מצליחות להתגבר על כל הקשיים והמכשולים, ומצופה מהם לעשות כן גם – ובעיקר – בנושא זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
עדויות מזעזעות בוועדה (אילוסטרציה)
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים