שתף קטע נבחר

נרות נשמה והספדים: "הפסקול הישראלי נדם"

אזרחי ישראל וראשי המדינה אבלים על מותו של אריק איינשטיין. מעריצים הדליקו נרות נשמה באיכילוב. נתניהו: "השירים שחיבר ושר הם הפסקול של מדינת ישראל". הנשיא פרס: "העם שתה בצמא את הקול". השרה לבנת: "אבן יסוד בזמר והקולנוע הישראלי". ישראל גוריון: "הוא הפרנק סינטרה שלנו"

התרבות הישראלית מרכינה את ראשה ומדינה שלמה אבלה על מותו של אחד מגדולי אמניה בכל הזמנים. הזמר אריק איינשטיין הלך אמש (ג') לעולמו בגיל 74, ומאז ההודעה שנמסרה בקול רועד מחוץ לבית החולים איכילוב, דולקים נרות נשמה שהדליקו מעריצים. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעה ובה הביע צער עמוק על מותו: "אריק היה הגדול מכולם. כולנו גדלנו על השירים שלו. אמרת אריק איינשטיין אמרת ארץ ישראל. אריק היה זמר נפלא ואדם נפלא. השירים שחיבר ושר הם הפסקול של מדינת ישראל. אהבתי אותו מאוד. מדינת ישראל נפרדת בעצב רב מענק התרבות שיחסר לנו מאוד. אני ורעייתי כואבים מאוד את לכתו".

אריק איינשטיין. 2013-1939 ()
אריק איינשטיין. 2013-1939

איינשטיין פונה אמש לבית החולים איכילוב במצב קשה בשל מפרצת באבי העורקים. הוא הובהל לחדר המיון ושם עבר סדרת בדיקות על ידי הצוות הרפואי והיה מורדם ומונשם. בהמשך הועבר לחדר ניתוח, ושם נלחמו הרופאים על חייו עד אחרי השעה 22:30. ב-23:00 יצא מנכ"ל

בית החולים לעיתונאים שהמתינו בחוץ והודיע על מותו של איינשטיין: "לא ניתן היה להצילו. אין מי שישיר לנו יותר".

 

נשיא המדינה שמעון פרס ספד לו: "שיריו הם פס הקול של אומה שלמה. קולו ליטף את העם וחיבק את הארץ. הוא ריגש את הדורות הראשונים והחדשים כאחד. איש לא הטיל ספק בעומק רגשותיו. העם שתה בצמא את הקול האהוב שבקע ממעמקים. הוא לא התנשא ולא התיימר, והוא לא היה זקוק לזה, ואנחנו אהבנו אותו בגלל צניעותו קורעת הלב. צליליו ימלאו את הארץ. גם בלכתו, שיריו ימשיכו לנגן חיים ותקווה".

 

שרת התרבות לימור לבנת הביעה צער כבד על מותו הפתאומי: "אריק איינשטיין מגדולי גיבורי התרבות בדורנו. אמן, יוצר, שחקן ענק, מאבני היסוד של הזמר העברי והקולנוע הישראלי. אריק היה סמל לדור שלם ומקור השראה לא רק בזכות שיריו ופזמוניו, אלא גם בשל אישיותו יוצאת הדופן. בכישרון רב הוא ביטא בשיריו את הגעגוע אל ישראל הישנה והטובה ובה בעת הטביע עליה את חותמו. מותו הפתאומי הותיר את אזרחי ישראל המומים וכואבים. לנצח נמשיך להתגעגע כולנו לעוד שיר אחרון שלו, אך למרבה הצער זה כבר לא יקרה. אנו נפרדים הלילה בעצב גדול מאוד מאריק איינשטיין, אבל לא מהקלאסיקות שלו שהפכו נכסי צאן ברזל במוזיקה הישראלית ומהמורשת התרבותית שהותיר. תנחומיי הכנים לרעייתו סימה, ילדיו וחבריו".

אורי זוהר בבית החולים איכילוב (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
אורי זוהר בבית החולים איכילוב(צילום: בני דויטש)

החבר שלמה וישינסקי בבית החולים (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
החבר שלמה וישינסקי בבית החולים(צילום: בני דויטש)
 

לבית החולים הגיעו בני משפחתו וחברים רבים, בהם מוני מושונוב, צבי שיסל ורפי אדר, וכן מעריצים וסקרנים. שר החינוך הרב שי פירון ספד: ''איינשטיין היה סמל לארץ ישראל היפה. שיריו ביטאו את כל היפה שבישראליות". שר החינוך הוסיף כי אריק היה "צבר קלאסי ששיריו עיצבו דורות רבים של ישראלים". יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק

(בוז'י) הרצוג אמר כי "אריק איינשטיין היה אחד מגדולי היוצרים והאמנים שקמו למדינת ישראל. היה לו סגנון ייחודי הכי ישראלי שיש שהשפיע על דורות של ישראלים באומר ובצליל. שיריו ליוו אותנו ברגעי אבל ושמחה לאומיים. הם הקיפו עושר עצום של נושאים, ואפילו ילדי ישראל זכו לתשומת לב מיוחדת ביצירותיו. אריק יישאר בלבנו ובלבה של האומה וייזכר כאחד מגדולי האמנים שקמו לנו".

 

שר הביטחון משה יעלון ספד לאריק אינשטיין: "במשך עשרות שנים ליוו שיריו את ישראל ואת חייו של כל מי שגדל כאן. בקולו הנמוך, במילים המדויקות כל כך, בכישרונו הנדיר לגעת בכל אחד ואחת - לא היה שני לאריק איינשטיין, וגם לא יהיה. עצב גדול עוטף את הארץ".

 

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון כתבה בחשבון הפייסבוק שלה: "פס הקול של ישראל נדם. היה שלום אריק, עם החום, החיוך הכובש, השפה, ההומור והצניעות שאפיינו אותך כל כך - אדם שלא פגע באיש, שהכי אהב להיות בבית עם התה והלימון והספרים הישנים. ואנחנו נישאר עם אותה המנגינה, עם ההרגשה שיש מי שיודע לשיר את התחושות שלנו בשבילנו, שהקול שלו תמיד מחזיר אותנו הביתה ועם התקווה והאופטימיות ה'אריקית' שיהיה כאן טוב יותר ושהאהבה תנצח".

 

ח"כ אלי ישי מש"ס מסר: "אריק איינשטיין היה יוצר ייחודי שידע את שפת העם כולו. תרומתו לעולם השירה הישראלית הייתה ייחודית ויצירותיו ימשיכו ללוות את המדינה עוד שנים רבות קדימה. צר לי על לכתו ותנחומיי למשפחתו".

 

מעריצה מדליקה נרות מחוץ לביתו של אריק איינשטיין (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
מעריצה מדליקה נרות מחוץ לביתו של אריק איינשטיין(צילום: איתי בלומנטל)

 (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
(צילום: בני דויטש)

 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
(צילום: בני דויטש)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

השדר וחברו הטוב של איינשטיין, אלי ישראלי (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
השדר וחברו הטוב של איינשטיין, אלי ישראלי(צילום: בני דויטש)

החברים צבי שיסל ורפי אדר בבית החולים (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
החברים צבי שיסל ורפי אדר בבית החולים(צילום: בני דויטש)

שלום חנוך, לפני ההודעה באיכילוב (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
שלום חנוך, לפני ההודעה באיכילוב(צילום: בני דויטש)

אריק איינשטיין. "הפרנק סינטרה שלנו" (צילום: אביגיל עוזי) (צילום: אביגיל עוזי)
אריק איינשטיין. "הפרנק סינטרה שלנו"(צילום: אביגיל עוזי)

השחקן שלמה וישינסקי, שהגיע לבית החולים, אמר: "קיבלתי את ההודעה במהלך הצגה שהסתיימה כעת. היינו בקשר עם בית החולים מאחורי הקלעים כל הזמן והקהל הרגיש שקורה משהו. זה אסון גדול. רק שלשום דיברנו בטלפון על כדורגל. אני בהלם. לפני דקה הייתי על הבמה ולא רצינו להשתחוות".

 

ח"כ ציפי חוטובלי כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "אריק איינשטיין היה הזמר הישראלי האהוב עליי. זהו יום עצוב לכל מי שהשירה העברית יקרה לו. הוא החיה את מילותיהם של אלתרמן, לאה גולדברג ואברהם חלפי,

והותיר לנו את 'אני ואתה נשנה את העולם', גם אם אמרו את זה לפניו. קולו תמיד יישאר סמל לישראליות היפה. יהי זכרו ברוך". 

 

חיים טופול, השוהה בלונדון, מסר: "כשקיבלתי אותו ללהקת הנח"ל היה לי תקן לקבל שניים והוא היה בין שלושה מוכשרים. קראתי לו החוצה ואמרתי לו 'תשמע, אתם שלושה על הכיפאק. אני צריך כאלה שלא רק שרים ומצחיקים אלא כאלה שסוחבים ארגזים ובונים את הבמה, גברים-גברים. אם אתה מוריד אותי בהורדת ידיים - אתה בפנים'. הוא הוריד אותי בקלי קלות. הוא היה פשוט ילד טוב, מלא חוש הומור, צנוע, וככה חשבתי עליו כל השנים. זה נורא עצוב. אין לו תחליף. הוא התכוון לכל מילה שהוא שר. אין זמרים כאלה היום".

  

ישראל גוריון: "אריק איינשטיין היה פרנק סינטרה שלנו. פשוט איש ענק. אני עדיין לא מעכל את זה. עברנו כברת דרך ארוכה ביחד. אני מצטער שלא הייתי איתו יותר בקשר בתקופה האחרונה. פתאום אני מבין שלא לעולם חוסן. אתה יודע שדברים קורים".

 

גם מעריצים של איינשטיין, צעירים ומבוגרים גם יחד, הגיעו לבית החולים והדליקו נרות נשמה מחוץ לאיכילוב. אחד מהם, אייל, מירר בבכי בעצב ליד נרות הנשמה שפוזרו בצורת לב ובצורת הפועל תל אביב, קבוצתו האהודה של הזמר. "לבן שלי קוראים אמיר ויש לאריק שיר 'בוקר טוב אמיר' וזה אומר הכול על ההערצה שאני חש לבן אדם", אמר אייל. "אני אוהד שרוף של הפועל וכך היה גם אריק. הוא היה רואה כל משחק. אין מילים עכשיו". דין, בן 22 מתל אביב, סיפר כי איינשטיין היה עבורו אבא מוזיקלי. "אני בעצמי שר ומנגן ואריק הוא דמות חיקוי. המוזיקה שלו נצחית".

 

בהכנת הידיעה השתתפו ירון קלנר, אייל להמן ורן בוקר


פורסם לראשונה 26/11/2013 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
אריק איינשטיין
צילום: לע"מ
צילום: בני דויטש
נרות נשמה באיכילוב אחרי ההודעה על מותו של אריק איינשטיין
צילום: בני דויטש
מומלצים