שתף קטע נבחר

נשיא המדינה פרס בעד נישואים חד-מיניים: "לכל אחד יש זכות להקים משפחה"

בראיון ל-ynet נשאל הנשיא המבקר במכסיקו אם לדעתו יש לאפשר לזוגות גאים בישראל להינשא והשיב: "זה חלק מחיינו, אסור לגזול מהם את זכויותיהם. יש לאשר חוק שיאפשר לכל אדם לחיות לפי טבעו". בנוגע למהומות על רקע הסדרת "תוכנית פראוור" אמר הנשיא: "צריך ללכת להידברות"

"יש לאשר חוק שיאפשר לכל אדם לחיות לפי טבעו במצבו". נשיא המדינה שמעון פרס מביע תמיכה במתן זכות נישואים לכל אדם באשר הוא, כולל זוגות בני אותו מין. בראיון שהעניק הלילה (יום א') ל-ynet בגוואדלחרה שבמכסיקו, רגע לפני שובו לישראל, אמר פרס כי "גם אדם שהוא חד-מיני הוא בן-אדם, יש לו זכויות. אין לנו רשות לגזול את הזכויות".

 

עוד דיווחים בחדשות ynet:

חשש מהתלקחות: שוטרים ערוכים ליד חורה

מחאה גם ביפו נגד תוכנית פראוור 

עמדה חד-משמעית. פרס במכסיקו (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
עמדה חד-משמעית. פרס במכסיקו(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

"זו זכות של אדם להיות אדם", אמר הנשיא פרס בנוגע לנישואי גאים, "ואף אחד מאיתנו לא צריך לגזול מאדם את זכותו מפני שהוא אדם שונה. זה חלק מחייהם. אנחנו לא יכולים לקחת מהם, אסור לקחת מהם את הזכות לנשום או את הזכות לאכול או את הזכות להקים משפחה".

 

דבריו של הנשיא פרס נאמרו על רקע העלאת הצעת חוק ממשלתית "חיים משותפים" של משרד המשפטים, שצפויה להסדיר מעין "ברית זוגיות" גם להומואים ולסביות. בתחילת החודש הופץ תזכיר החוק שעליו חתומה שרת המשפטים ציפי לבני. ההצעה עוד לא הונחה על שולחן הכנסת.

 

השרים אישרו: נקודת זיכוי לבן זוג מאותו מין

הבוקר אישרה ועדת שרים לחקיקה הצעת חוק המבקשת לתקן את פקודת מס הכנסה ולהעניק לזוגות בני אותו מין נקודות זיכוי עבור ילדיהם בדומה לזוגות הטרוסקסואלים. "מדובר על סכום של עשרות אלפי שקלים המוענקים להורי הילד עד להגיעו לגיל 18, סכום שנמנע עד כה מזוגות הומוסקסואלים", אמרה מגישת הצעת החוק, ח"כ עדי קול (יש עתיד). היא ציינה כי היא מברכת על כך שהמדינה רואה בזוגות בני אותו מין תא משפחתי לגיטימי.

 

חוק אחר של ח"כ סתיו שפיר, המבקש להעניק זכויות נישואין שוות לבני אותו מין, נפל בוועדת השרים לענייני חקיקה לפני כמה שבועות. שבוע לאחר מכן, הגישה סיעת "יש עתיד" הצעת חוק סיעתית המבקשת להסדיר את נושא הנישואים האזרחיים בישראל. ההצעה כוללת נישואים חד מיניים ונישואים של פסולי חיתון באמצעות הקמת גוף מקביל לרבנות שיאפשר טקסים אזרחיים שיעניקו למתחתנים זכויות שוות.

 

הצעת החוק של "יש עתיד" הונחה על שולחן הכנסת ותובא בקרוב לאישור ועדת השרים. רק לאחר אישור הוועדה, תגיע ההצעה למליאת הכנסת. עוד לפני כן, סביר להניח שגם בתוך הקואליציה יקומו לה מתנגדים כמו חברי הבית היהודי שרואים בה "מסלול עוקף רבנות".

 

עם פתיחת מושב החורף של הכנסת אמר שר האוצר יאיר לפיד כי בכוונתו להילחם על כך שגם הומואים יוכלו להתחתן. למעשה, ההצעות של לפיד ולבני דומות וכעת מדובר בקרב על הקרדיט. עדיין לא ברור בשלב זה אם ההצעות של לבני ולפיד יאוחדו.

 

"לא לסגת מתוכנית פראוור"

הנשיא התייחס גם לאירועי "יום הזעם" אתמול, שהובילו לעשרות עצורים ופצועים על רקע הסדרת תוכנית ההתיישבות הבדואית בנגב. פרס נתן גיבוי לראש הממשלה וקרא להמשיך ב"תוכנית פראוור". לדבריו, "בתוכנית הזו הושקעו מיליוני שקלים ואני בטוח שהכוונות היו טובות. לסגת זה אומר לסגת אחורה גם מבחינת הבדואים".

 

"אפשר לצפות שתהיה לזה התנגדות גדולה מאוד, אבל צריך להתנהל על פי החוק ולנהל שיחות", הבהיר הנשיא. "אין לממשלה שום כוונה רעה ועם סבלנות רבה צריך ללכת להידברות כשנסמכים על החוק".

 

פרס התייחס בראיון גם לביקור במדינה המרכז-אמריקנית ולחשיבותו:

 "מכסיקו נכנסת לעידן החדש. היתרון שלנו הוא השם שיצא לנו בתחום המדע והטכנולוגיה. באנו עם הדבר הנכון ברגע הנכון". הנשיא, שנפגש בין היתר עם האיש העשיר בעולם קרלוס סלים ועם נשיא מכסיקו ונאם בסנאט המקומי, הוסיף: "נוצרה כימיה בין הנשיא לביני וביני לבין אנשי עסקים".

 

בהתייחס למועד פרישתו מתפקיד נשיא המדינה אמר פרס: "נבחרתי לשבע שנים. יש לזה התחלה ויש לזה קץ ואני מכבד את שניהם. אני לא רוצה להיות מעבר לזה או לבקש להיות מעבר לזה. יש כל-כך הרבה שדות עשייה בישראל ואני לא צריך להחליט היום". פרס הדגיש כי החוק שמגדיר את תקופת כהונתו כנשיא "הוא מפורש. אני נגד שינוי החוק ואני בעד שנקיים את החוק".

  

Read this article in English   


פורסם לראשונה 01/12/2013 08:05

 

השתתפה בהכנת הידיעה מורן אזולאי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ניימן, לע"מ
פרס במכסיקו
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים