שתף קטע נבחר

מחאה גם ביפו נגד תוכנית פראוור

זמן קצר לאחר דעיכת המחאות ברחבי הארץ, הפגינו עשרות בני אדם בכיכר השעון בעיר והגדירו את התוכנית ליישוב בדואים בנגב "טרור אתני"

עשרות מפגינים יהודים וערבים הגיעו הערב (שבת) לכיכר השעון ביפו והם מוחים נגד "תוכנית פראוור" ליישוב הבדואים ונגד מעצר המפגינים בחורה, בחיפה ובירושלים. הם נושאים שלטים שעליהם הכיתוב "פראוור=טרור אתני", "התוכנית לא תעבור" וחלקם הניפו דגלי פלסטין. הם חסמו לסירוגין נתיבי תנועה באזור וצעדו על הכביש. 

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הנשק הכימי הסורי יושמד על ספינה בים

הכבוד האבוד של ענת אלימלך. השבוע לפני

 

אחד המפגינים, עאבד אבו שחאדה מיפו, אמר כי "זו יותר מהפגנת סולידריות. לא נסכים להפקעת האדמות של הבדואים בדרום, ומעבר לכך באנו להעביר מסר לרשויות שבין אם זה בעכו, ביפו או בדרום - זו בעיה קולקטיבית ולא ניתן לרשויות לנהוג בנו באלימות מופרזת. נשתמש בכל הכלים הדמוקרטים להתנגד לאפליה, לגזענות ולהפקעת האדמות". 

מעיין דק מקואליציית נשים לשלום אמרה: "חזרנו מההפגנה בנגב שהייתה בה אלימות קשה נגד המפגינים. ההפגנה החלה כהפגנה שקטה מאוד אבל המשטרה הגיעה עם סוסים ומגינים. באיזשהו שלב ההפגנה יצאה משליטה. השוטרים נהגו באלימות, יש פצועים, זהו המאבק של הציבור הפלסטיני בישראל, אלו עשרות אלפי אנשים שרוצים לגרש אותם מאדמתם והדיכוי מתפוצץ".

 

רוזין, בת 27 שמתגוררת ביפו, הוסיפה כי "היום הוכרז יום הזעם השלישי נגד תוכנית פראוור, שבה הפתרון של המדינה היא לעקור אנשים ממדינתם והפקעת מאות אלפי דונמים. יש פתרון הוגן לאנשים הללו, יש בעלות על האדמות שלהם מקום המדינה והכירו בכך. המדינה רוצה להמשיך את הטרנספר". 

מפגינים ביפו, הערב (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מפגינים ביפו, הערב(צילום: עופר עמרם)
  

 (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
(צילום: עופר עמרם)

 (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
(צילום: עופר עמרם)

 (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
(צילום: עופר עמרם)

 

מוקדם יותר הפגינו אלפים בדרום, בחיפה ובירושלים. 28 מפגינים נעצרו. בהפגנות נפצעו 15 שוטרים, ארבעה מהם פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים. שוטר יס"מ נדקר ברגלו על ידי אחד המפגינים. מצבו קל. "נמצה את הדין עם מפירי החוק ולא נסבול התפרעויות שכאלה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה לאירועים לאחר ששוחח עם השר לביטחון פנים ועם מפכ"ל המשטרה. "אין ולא תהיה סובלנות כלפי מפירי חוק. הנסיונות של מיעוט קולני ואלים למנוע עתיד טוב יותר מאוכלוסייה גדולה ורחבה הוא חמור. נמשיך לקדם את החוק למען עתיד טוב יותר לכלל תושבי הנגב".

עימותים באזור חורה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עימותים באזור חורה(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

זרנוקי מים נגד מפגינים בחיפה  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זרנוקי מים נגד מפגינים בחיפה (צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' גינה את התנהלות המפגינים ואמר כי "לא יעלה על הדעת כי מתפרעים אלה יכלו את זעמם בשוטרים אשר עושים עבודה נאמנה במטרה לשמור על החוק ועל הסדר. משטרת ישראל נערכת לאפשר מחאה חוקית ולגיטימית. כאשר מופנית

אלימות כה קשה נגד שוטרים ברור כי מטרת המתפרעים אינה מחאה לגיטימית וחוקית".

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, אמר כי "המשטרה נערכה מבעוד מועד להתמודדות עם אירועי המחאה ובכך מנעה הסלמה". לדבריו, היא "תאפשר קיום אירועי מחאה לגיטימיים בכפוף לחוק ולא תאפשר הפרות חוק וסדר ופגיעה בשגרת החיים של התושבים". מפקד מחוז דרום, ניצב יורם הלוי, טען אף הוא להפרת תנאי קיום ההפגנה והוסיף כי "זה דבר שלא היה צריך לקרות. המארגנים איבדו שליטה על המפגינים. מצאנו את עצמנו נלחמים, זרקו עלינו אבנים ובקבוקי תבערה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
מפגינים ביפו
צילום: עופר עמרם
צילום: EPA
עימותים בצומת חורה
צילום: EPA
מומלצים