שתף קטע נבחר

הממשלה תומכת: שוויון מס לזוגות חד מיניים

לפי הצעת החוק שאושרה בוועדת השרים לחקיקה תבוטל אפליית המס הנהוגה כלפי זוגות הורים בני אותו מין במתן נקודות הזיכוי עבור ילדים. ההצעה התקבלה לאחר ערעור על דחייתה בשבוע שעבר שהגישו השרים ציפי לבני, יאיר לפיד ויעל גרמן. המתנגדים: שרי הבית היהודי ו-2 משרי ישראל ביתנו

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את תמיכת הממשלה להצעת חוק מהפכנית המבטלת את אפליית המס הנהוגה כלפי זוגות הורים בני אותו מין במתן נקודות הזיכוי עבור ילדים. הצעת החוק של ח"כ עדי קול (יש עתיד) מבקשת לתקן את פקודת מס הכנסה ולהעניק לזוגות בני אותו מין את נקודות הזיכוי בעבור ילדיהם, באותו שיעור המגיע לזוגות ההטרוסקסואליים, שנהנים בשל כך מהטבת מס של אלפי שקלים בשנה.

 

נדחה חוק למתן נקודות זיכוי מס להורים חד-מיניים

נשיא המדינה פרס בעד נישואים חד-מיניים: "לכל אחד יש זכות להקים משפחה"

מי שאל אותך: בריטני ספירס נגד נישואים חד מיניים

 

הצעת החוק נדחתה בשבוע שעבר בוועדת השרים בהתנגדות שרי הבית היהודי וישראל ביתנו ובהעדרם של שרי הליכוד. יו"ר הוועדה שרת המשפטים ציפי לבני, ושרי האוצר והבריאות יאיר לפיד ויעל גרמן, שתמכו בחוק ונותרו במיעוט, הגישו ערר על ההחלטה והיום היא קיבלה את תמיכת הממשלה ברוב גדול שגבר על התנגדות שרי הבית היהודי וישראל ביתנו.

 

השר לפיד אמר היום לוועדת השרים כי "יש חשיבות להעביר את ההצעה הזו כחוק. זה לא קשור לנושא של דת ומדינה, זה קשור לחקיקה של זכויות אדם וראוי שזה יעבור כחוק." שרת הבריאות, יעל גרמן הוסיפה, "זהו נסיון לעשות צדק עם מגזר שהוא מקופח ואסור להמשיך עם האפליה הזו."

 

ח"כ קול ברכה על ההחלטה המאמצת את הצעת החוק שלה, "המהווה מסר ברור וחזק כי מדינת ישראל רואה בזוגות בני אותו מין כהורים לכל דבר ועניין, כתא משפחתי לגיטימי".

 

לא קיבלו זכויות בגובה שמגיע לאמהות

פקודת מס הכנסה לעניין נקודות זיכוי עבור ילדים, קובעת זכאות שונה לגבר ולאישה, ועל כן זוגות הומוסקסואלים הופלו לרעה כשנמנעו מהם נקודות הזיכוי הגבוהות להן זכאית אם הילד עד הגיעו לגיל 18. הזוגות החד מיניים קבלו את נקודות הזיכוי המגיעות לאב עד שמלאו לילד 3 שנים. הקיפוח הזה גורם לזוגות ההומוסקסואלים הפסד של עשרות אלפי שקלים בשנה.

 

על הצעת החוק לשוויון זכויות ההורים ההומוסקסואלים שיזמה ח"כ קול חתומים גם הח"כים מירי רגב (ליכוד-ביתנו), אלעזר שטרן (התנועה), ניצן הורביץ (מרצ), ובועז טופורובסקי (יש עתיד).

 

שרי הבית היהודי שהתנגדו להצעת החוק היו שר השיכון אורי אריאל והשר לאזרחים ותיקים אורי אורבך. מישראל ביתנו תמכו שרת הקליטה סופה לנדבר, שר החקלאות יאיר שמיר והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ. השרים אריאל ואורבך טענו נגד החוק שמטרתו, לדבריהם, להתריס נגד כל ההבנות של המדינה לגבי הזוגות החד-מיניים, ובטענה שמדובר כאן בניסיון להכניס בדלת האחורית את ההכרה בנישואים חד-מיניים. השרים הנוספים שתמכו בהצעה: ציפי לבני,  יאיר לפיד, יעל גרמן, יעקב פרי, לימור לבנת, גדעון סער, גלעד ארדן ויובל שטייניץ.

 

ח"כ קול אמרה אז בתגובה כי "ועדת השרים דחתה חוק שנועד להעיר מסר ברור וחזק כי הגיע הזמן לבטל את האפליה הכלכלית הקשה אשר היתה עד כה מנת חלקם של זוגות בני אותו מין בישראל". קול, יו"ר הוועדה לפניות הציבור של הכנסת, יזמה את הצעת החוק בעקבות פניה של זוג הומוסקסואלים. זאת לאחר שרשות המסים דחתה את בקשתם לקבל את נקודות הזיכוי הניתנות לכל זוג הורים הטרוסקסואליים, שכן לטענתם, על פי לשון החוק, נקודת הזיכוי ניתנת לאישה בלבד.

 

דובר האגודה למען הלהט"ב וחבר הוועד המנהל, גיל קול, ברך בשבוע שעבר את תומכי החוק שביקשו לערער על "החלטה אומללה שמנציחה את האפלייה בין הורה להורה ובין ילד לילד", והביע תקווה, שהתגשמה היום, כי "בהצבעה על הערר לא ייעדרו מי שנחשבים ידידי הקהילה מבין שרי הליכוד, ולא יותירו את הבמה לתפישות החשוכות של שרי הבית היהודי וישראל ביתנו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים