שתף קטע נבחר

קרואטיה אמרה לא לנישואי גייז

מספירת 99% מהקולות במשאל העם עולה כי רוב האזרחים הצביעו בעד השינוי בחוקה שיאסור נישואים חד-מיניים. הנשיא וראש הממשלה התנגדו: "הגדרת הנישואים לא צריכה להיות בחוקה. אומה נשפטת על יחסה למיעוטים"

הקרואטים נגד נישואים חד-מיניים: אזרחי קרואטיה הלכו אתמול (יום א') לקלפיות והצביעו במשאל עם בעד או נגד השינוי החוקתי שיאסור נישואים של אזרחים מאותו המין. מספירת 99 אחוזים מתחנות ההצבעה מסתמן כי 65.76% מהקרואטים הצביעו בעד השינוי ובכך הצהירו כי הם מאמינים שנישואים הם "איחוד בין גבר ואישה בלבד".

 

עוד חדשות בעולם:

"סליחה ששדדתי אותך לפני 35 שנה"

הפגנת הזעם באוקראינה: יותר מ-100 פצועים

לראשונה: סין שיגרה גשושית חלל לירח

 

משאל העם היה יוזמה של עמותות שמרניות והכנסייה הקתולית במדינה. פעילי זכויות אדם גינו אותו וטענו כי מדובר באפליה. נישואי גאים גרמו למחלוקת קשה בקרואטיה, החברה הטרייה באיחוד האירופי. קבוצות ליברליות טענו כי השאלה במשאל - "האם אתה מסכים לכך שנישואים חייבים להיות בין גבר לאישה" - מפרה זכויות אדם בסיסיות. ארגונים תומכי הכנסייה הצליחו לגייס 700 אלף חתימות שהבטיחו כי יציבעו בעד. 

 

נישואים - רק בין גבר לאישה. מימה סימיק ומרתה סיסק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נישואים - רק בין גבר לאישה. מימה סימיק ומרתה סיסק(צילום: רויטרס)

תמונה של השתיים בביתן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תמונה של השתיים בביתן(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

משום שלאחר ספירת כל הקולות נראה שיתברר כי רוב האזרחים בעד השינוי בחוקה, קרואטיה תחויב לאסור נישואים חד מיניים. סקרים שנערכו לפני המשאל הראו כי 60 אחוזים מהאזרחים יצביעו בעד השינוי, לעומת 30 שיצביעו נגד. אך גם נשיאה הליברלי של קרואטיה, איוו יוסיפוביץ', וראש הממשלה התנגדו לעריכת המשאל.

 

יוסיפוביץ' הצהיר כי יצביע נגד שינוי החוקה. "איננו צריכים משאל עם כזה", אמר. "הגדרת נישואים בין גבר לאישה אינה צריכה להיכלל בחוקה. אומה נשפטת על יחסה למיעוטים". ראש הממשלה זוראן מילנוביץ' אמר: "זהו המשאל האחרון שמעניק הזדמנות לרוב להפשיט את המיעוט מזכויותיו". מהאיחוד האירופי טרם נשמעו תגובות על משאל העם.


"אומה נשפטת על ידי יחסה למיעוטים". הנשיא יוסיפוביץ' (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
"אומה נשפטת על ידי יחסה למיעוטים". הנשיא יוסיפוביץ'(צילום: גטי אימג'בנק)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

סימיק וסיסק לצד שלט הקורא "נגד שנאה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סימיק וסיסק לצד שלט הקורא "נגד שנאה"(צילום: רויטרס)
 

קרואטיה, שבה חיים 4.4 מיליון תושבים, הפכה לחברה ה-28 של האיחוד האירופי ביולי והחלה לשפר במעט את זכויותיהם של ההומוסקסואלים החיים בה, אך נושא הנישואים החד-מיניים נחשב עדיין רגיש מדי בעיני אזרחי

האומה הקתולית. יוזמת משאל העם הוצעה על ידי הקבוצה השמרנית "בשם המשפחה", ובאה בעקבות טיוטה שהכינה הממשלה המאפשרת לזוגות הומואים להירשם כ"שותפים לחיים". מנהיגי הכנסייה הפצירו בחסידיהם להצביע "כן" במשאל העם. כמעט 90 אחוזים מהקרואטים הם קתולים.

 

"נישואים הם האיחוד היחידי המאפשר המשכיות הדור", אמר הקרדינל ג'וסיפ בוזניק בהודעתו לתומכיו. "זה ההבדל העיקרי בין נישואים לאיחודים אחרים". כמה פעילי זכויות הומוסקסואלים צעדו שלשום בבירת קרואטיה, זגרב, וקראו להצביע "לא" במשאל העם. "אני אצביע נגד כי אני חושב המשאל עם הוא לא חגיגת דמוקרטיה אלא פסטיבל של עריצות הרוב נגד המיעוט שנלחם על זכויותיו - ושאין לא זכויות", אמר ג'ורה מטוליק, סטודנט באוניברסיטה.

 


פורסם לראשונה 01/12/2013 22:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נישואים - רק בין גבר לאישה
צילום: רויטרס
מומלצים