שתף קטע נבחר

החוק למען חד-מיניים: לפיד ובנט ב"מלחמה"

מבוכה במליאה: ח"כ עדי קול מיש עתיד עלתה להציג את החוק למתן נקודות זיכוי מס גם לזוגות חד-מיניים, יו"ר הכנסת קטע את הדיון והודיע על דחייה. ביש עתיד טוענים שהבית היהודי סיכלה את ההצבעה וכינו זאת "יציאה למלחמה". מפלגתו של בנט: לא נאפשר כך שינוי בסטטוס קוו. צפו במהומה

מבוכה במליאה - וקרב רווי יצרים בין הבית היהודי ליש עתיד: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע בצהריים (יום ד') על דחיית מועד ההצבעה של החוק למתן נקודות זיכוי מס לזוגות חד-מיניים. דקות ספורות לפני ההצבעה עליו בקריאה טרומית, עלתה יוזמת החוק ח"כ עדי קול (יש עתיד) כדי לנמקו, אולם אז הודיע אדלשטיין כי ההצבעה לא תתקיים היום.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

"איבדנו אמן ענק ואיש יקר". נפרדים מספי ריבלין

האם אתה חכם מנער בן 15? שאלון פיז"ה

 

"נמסר לי על ידי יו"ר הקואליציה שההצבעה נדחתה למועד אחר", אמר יו"ר הכנסת אדלשטיין. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) הגיב: "זה ביזיון של הממשלה". בעקבות הדחייה התפתח עימות בין יוזמת ההצעה ח"כ קול לבין יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד. בשיא הוויכוח בין השתיים אמר להן יו"ר הכנסת אדלשטיין: "תלכו להתווכח בחוץ". השתיים המשיכו את הוויכוח בשולי הכניסה למליאה וחברהּ של קול לסיעה, השר שי פירון, ניסה לפשר ביניהן.

 

ההחלטה התקבלה בעקבות בקשת סיעת הבית היהודי, שטענה כי פרטי ההצבעה לא תואמו עמה. במפלגתו של שר האוצר יאיר לפיד זעמו על הדחייה וכינו את המהלך "יציאה למלחמה". גורמים בקואליציה סיפרו כי במהלך נאומה של קול התלהטו הרוחות במסדרון הכנסת והחלו ויכוחים בטונים צורמים בין נציגי המפלגות.

חברות הכנסת קול (משמאל) ושקד, היום במליאה (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
חברות הכנסת קול (משמאל) ושקד, היום במליאה(צילום: ערוץ הכנסת)
 

בשעות הלילה המאוחרות עוד ניסו להגיע להסכמות בקואליציה, ולפיהן ההצעה תעבור היום בקריאה טרומית ולאחר מכן, בהמשך תהליכי החקיקה, יבוצעו התאמות והבנות עם הבית היהודי. בזמן המהומה במליאה, עם זאת, נימקה הבית היהודי את החלטתה בכך שיש עתיד "חזרה בה מהסיכומים".

 

"בדלת האחורית"

לטענת הבית היהודי, קול הסכימה שההצבעה תאשר את ההטבה מבלי לכלול הכרה בנישואים החד-מיניים בישראל. "ראינו שעדי חזרה בה מההבנות", נכתב בהודעת הסיעה, "ולכן ההצבעה לא תתקיים היום, כך סוכם בהנהלת הקואליציה". בבית היהודי הוסיפו כי הם מתנגדים ל"כפיית שינוי סטטוס-קוו בדלת האחורית". בהנהלת הקואליציה ציינו כי כלל לא הושגו הבנות לגבי דחיית ההצבעה.

בנט ולפיד. האידיליה כבר מזמן לא שם (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בנט ולפיד. האידיליה כבר מזמן לא שם(צילום: גיל יוחנן)

ח"כ פנינה תמנו שאטה מיש עתיד תקפה: "אחי-אחי, עד שמדובר בקהילה הלהט"בית. ככה זה עובד בבית היהודי. חבל שהם שוכחים גם את

זכות הילד לשיוויון. הבריחה שלהם מהסכמות ומהמליאה היא אינה פגיעה ביש עתיד אלא בציבור שלם הזועק לשיוויון זכויות".

 

בתחילת השבוע אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק, שמבקשת לתקן את פקודת מס הכנסה ולהעניק לזוגות בני אותו מין את נקודות הזיכוי בעבור ילדיהם, באותו שיעור המגיע לזוגות הטרוסקסואליים.

 

פקודת מס הכנסה לעניין נקודות זיכוי עבור ילדים קובעת זכאות שונה לגבר ולאישה, ועל כן זוגות הומוסקסואלים הופלו לרעה כשנמנעו מהם נקודות הזיכוי הגבוהות להן זכאית אם הילד עד הגיעו לגיל 18, ונהנו רק מנקודות הזיכוי המגיעות לאב עד שמלאו לילד 3 שנים. ההפרש נאמד בכאלפי שקלים בשנה.

 

"הציבור צריך להיזהר מהספינים של יש עתיד", אמרה ח"כ סתיו שפיר (העבודה), שהצעתה להכרה בנישואים חד-מיניים נדחתה לאחרונה בוועדת השרים. "בזמן שהם עושים כאילו הם דואגים לקהילה הלהט"בית ולהפרדת דת ומדינה, הם כבלו את עצמם מראש בברית שהעניקה

לבנט ולרבנים שלו זכות וטו לעצור כל התקדמות בנושאים האלה".

 

בעקבות החלטתו של יו״ר הקואליציה, ח״כ יריב לוין, נדחתה ההצבעה על הצעת החוק. ההחלטה התקבלה על בסיס העקרונות שהוסכמו על ידי ראשי הסיעות ביום שני בהנהלת הקואליציה. ח״כ לוין אמר: ״לא אאפשר הצבעות שאינן מוסכמות על כל מרכיבי הקואליציה. אמשיך לחייב את כלל סיעות הקואליציה לפעול באחריות המתחייבת ולהתעלות על המחלוקות כדי להבטיח את מימוש החלטות הממשלה גם בהצבעות בכנסת״.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
ח"כ עדי קול, היום במליאה
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים