שתף קטע נבחר

למרות הקור והאיומים: אלפי מפגינים בקייב

רה"מ אזרוב הזהיר את המפגינים כי ייענשו על "כל מעשה בלתי חוקי", אבל המונים הגיעו להפגין נגד ממשלתו גם הערב. הם מוחים על ההחלטה להיכנע לאיומי רוסיה ופוטין, ולוותר על הסכם אסטרטגי עם האיחוד האירופי שהיה מקרב את אוקראינה למערב. משלחת אוקראינית הגיעה למוסקבה

אלפים מתומכי האופוזיציה קוראים תגר גם הערב (יום ד') נגד הקור הכבד ונגד הממשלה, ומפגינים במרכז קייב במחאה על החלטתה לזנוח את הכוונה לחזק את הקשרים עם האיחוד האירופי, ובמקום זאת לשוב ולחזק את הקשרים עם רוסיה. זאת למרות אזהרתו של ראש הממשלה האוקראיני מיקולה אזרוב, שהתרה בהם מוקדם יותר ואמר כי הם ייענשו על "כל מעשה בלתי חוקי". ynet העביר שידור חי מקייב.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

מוקדם יותר היום הגיעה למוסקבה משלחת אוקראינית ונפגשה עם ראש הממשלה הרוסי, דמיטרי מדבדב, שאמר כי אוקראינה זקוקה ל"יציבות וסדר". מדובר בפגישה הראשונה בין נציגים אוקראינים ורוסים בכירים מאז החלטתה של קייב שלא לחתום על הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי עם האיחוד האירופי כדי לא לאבד את הדיבידנדים הכלכליים מצד רוסיה, שבהם היא תלויה כל-כך. ההחלטה הזו הובילה למחאה החריפה ביותר שידעה אוקראינה מאז "המהפכה הכתומה" של 2004, על רקע חששם של תומכי האופוזיציה כי חזרה לחיקה של רוסיה לא תאפשר להעמיק את הדמוקרטיה והעצמאות של אוקראינה ולקדם את הכלכלה האוקראינית.

 

מפגינים באוקראינה, היום (תילום: EPA) (תילום: EPA)
מפגינים באוקראינה, היום(תילום: EPA)

גם הקור לא מבריח את פעילי האופוזיציה (תילום: EPA) (תילום: EPA)
גם הקור לא מבריח את פעילי האופוזיציה(תילום: EPA)

ראש ממשלת אוקראינה האשים היום את האופוזיציה כי היא מנסה להביא לאלימות, ובקייב נותרה המתיחות בעינה. אלפי מפגינים ניצבו מול שורות של שוטרים חובשי קסדות מול לשכתו של הנשיא ויקטור ינוקוביץ'. מנהיג מפלגת הימין הקיצוני הלאומנית סבובודה הכריז על הפגנה מול משרד הפנים שתיערך היום, אולם לא דווח על עימותים שם בין מפגינים למשטרה.

 

מחר יגיעו לקייב שרי חוץ מארגון OSCE לפגישות שיימשכו יומיים, ואזרוב ניסה לשדר תמונה של שמירה על שליטה על רקע היעדרו של הנשיא ינוקוביץ', שיצא לביקור בסין. הוא קרא לכוחות הפוליטיים להימנע מהסלמה נוספת, ואמר: "כולם צריכים להבין שחוקת המדינה וחוקיה תקפים, לאף אחד אסור להפר אותם... כל אלה הנאשמים במעשים בלתי חוקיים יעמדו על כך לדין".

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

בהמשך האשים אזרוב את האופוזיציה כי היא מנסה לגרום לצרות. "אנחנו יודעים שיש 2,500 לוחמים שבעזרתם מנסים לגרום למוסדות אכיפת

החוק להתנגד. אנחנו מראים שאיננו משתמשים בכוח, אבל האופוזיציה כן משתמשת בכוח", אמר. במוסקבה, משלחת בראשות סגן ראש הממשלה יורי בויקו מנסה להביא להסכם שבמסגרתו ימכרו הרוסים לאוקראינה גז טבעי במחיר נמוך יותר ויסייעו להם לסגור את גירעון תקציבי.

 

אוקראינה בחרה לשמר את יחסיה עם רוסיה על חשבון התקרבות לאיחוד האירופי, במידה רבה משום שנשיא רוסיה ודלימיר פוטין איים בסנקציות על קייב אם תחתום על ההסכם שהתגבש בינה לבין האיחוד בחודש שעבר. ינוקוביץ' החליט לזנוח את ההסכם ברגע האחרון, וגרם לתדהמה גדולה בקרב המנהיגים האירופים ולזעם בקרב מבקריו מבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תילום: EPA
מפגינה מתגוננת מפני הקור בקייב
תילום: EPA
מומלצים