שתף קטע נבחר

דיסקין: עסקת האסירים מבחילה, נתניהו חלש

מתקפה חריפה מצד ראש השב"כ לשעבר על התנהלות ראש הממשלה בכל הקשור למשא ומתן המדיני. על עסקת שחרור האסירים אמר שהיא "צינית ומבחילה, נרקמה כדי להימנע מהקפאת התנחלויות". הוא קרא לכונן קואליציה חדשה ועקץ את בנט. בסביבת נתניהו ענו: הוא מנותק מהמציאות, מונע מתסכול אישי

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין תוקף את התנהלות ממשלת נתניהו על רקע המשא ומתן עם הפלסטינים, מאשים את נתניהו בחולשה וקובע שעסקת שחרור האסירים "היא צינית ומבחילה שנרקמה כדי להימנע מהקפאת התנחלויות". בכנס שנערך במוזיאון תל אביב במלאות עשור ליוזמת ז'נבה, קרא דיסקין לכינון קואליציה חדשה שתהיה מורכבת ממפלגות שתומכות בשלום.

 

ידיעות נוספות בחדשות ynet:

ראש השב"כ: שחרור אסירים יפגע בביטחון

למנוע עכשיו את הפיצוץ הגדול / יובל דיסקין

 

"בדומה לכלכלה במשבר, עצם קיומה של תקווה יכול לסייע לתהליך של צמיחה. איך עושים את זה? אלה שבחרו בהם ומוכרים כתומכים בפתרון שתי מדינות לשני עמים צריכים לבצע שינוי פוליטי במפה הפוליטית. קרי, הקמת קואליציה חדשה שבה ישתתפו המפלגות התומכות בשלום".

מתריע: דיסקין הערב בתל אביב (צילום: שלום ענסי) (צילום: שלום ענסי)
מתריע: דיסקין הערב בתל אביב(צילום: שלום ענסי)

שחרור האסירים, אוקטובר 2013 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שחרור האסירים, אוקטובר 2013(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

"ישראל חייבת להקפיא התנחלויות" (צילום: AP) (צילום: AP)
"ישראל חייבת להקפיא התנחלויות"(צילום: AP)
 

בהתייחסו לשאלות שייווצרו עם כינון הסכם שלום עתידי עם הפלסטינים, עקץ ראש השב"כ לשעבר את שר הכלכלה נפתלי בנט. "לא נוכל להתייחס לשאלות אלו כ'רסיס בישבן', כמו דברי אחד משרינו החדשים. אחת השאלות הקשות שעליהן נצטרך לענות היא מיהו הרסיס ומיהו הישבן?".

 

על מנהיגותו של ראש הממשלה נתניהו בקידום המשא ומתן המדיני, הוסיף דיסקין: "המנהיגים בשני הצדדים, אלו שאמורים להוביל, לייצר תקווה ולסחוף את ההמונים, חלשים ועסוקים בהאשמות הדדיות רוב הזמן". 

 

שאלת שחרור האסירים כמחווה לאבו מאזן זכתה אף היא למטחי ביקורת מצד ראש השב"כ לשעבר נגד ראש הממשלה. "הסכם שלום מצדיק אפילו שחרור אסירים אבל נכון לעשותו רק בשלבים הסופיים של ההסכם", אמר. "העסקה שהתבצעה הייתה בשלב בוסרי באופן שעורר ביקורת מוצדקת מצד רבים בציבור הישראלי".  

 

"הסכסוך - יותר קיומי מהגרעין האיראני"

דיסקין קרא להעדיף את קדושת העם על קדושת הארץ ולהפוך את ישראל לבית שאינו מחייב כיבוש של עם אחר. הוא הוסיף שישראל חייבת להקפיא התנחלויות ואמר שכמות המתנחלים בשטחי הגדה המערבית מגיעה לממדים שאף ממשלה לא תצליח לפנות. "זו עכשיו אולי ההזדמנות האחרונה להגיע לפתרון שתי המדינות. יוזמת ז'נבה מניחה תשתית נכונה להסכם. לכל הסדר סיכוי נמוך לשרוד ללא הסכם אזורי", לדבריו. "השלכות היעדר פתרון לסכסוך הישראלי פלסטיני קיומיות יותר מהגרעין האיראני", קבע.

 

הוא הזהיר: "הדבר המסוכן ביותר בחברה הפלסטינית הוא שאין לה עתיד, יש לה רק עבר. העתיד המשותף איתנו כבר לא קיים. אבל אסור להתעלם מתופעת האביב הערבי שיכולה להתרחש גם כאן, היא עלולה להוביל לדרך ללא מוצא. המוני צעירים פלסטינים שנולדו אל תוך כיבוש ממורמרים, מתוסכלים וחסרי תקווה. גם בקרב החברה הישראלית קיימים מתחים בין הרוב היהודי למיעוט הערבי שיכולים להתפוצץ.

 

"טפטוף הפיגועים בחודש האחרון ואפילו התפרצות הבדואים בנגב סביב מתווה תוכנית פראוור יכולה להתפרץ לכדי יציאה של המוני פלסטינים וערביי ישראל לרחובות - זהו תרחיש סביר".

 

גורמים בסביבת ראש הממשלה אמרו בתגובה כי "מי שחושב שהאיום הפלסטיני גדול מהאיום של פצצה גרעינית בידי איראן שחרתה על דגלה את השמדת מדינת ישראל מנותק מהמציאות וחסר ראייה אסטרטגית. ראש הממשלה ימשיך לפעול להסרת האיום הגדול ביותר על עתידה של מדינת ישראל שהוא נשק גרעיני בידי משטר האייטולות של איראן, ובמקביל ינסה לקדם הסכם מדיני עם הפלסטינים, אך רק כזה שישמור על האינטרסים הביטחוניים של אזרחי מדינת ישראל". עוד אמרו בסביבת ראש הממשלה כי "נתניהו לא יושפע מאמירות ממוחזרות, וגם לא מהטפות מוסר מתחסדות שנובעות מתסכול אישי של מי שרצה לקבל מנתניהו את תפקיד ראש המוסד ולא קיבל".

 

בהכנת הכתבה השתתף אטילה שומפלבי

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יובל דיסקין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים