שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מאובמה עד בונו: כל המנהיגים יגיעו לדרא"פ

  נלסון מנדלה ייקבר בעוד 9 ימים בכפר של אבות אבותיו, לפני כן ייערך טקס אשכבה באיצטדיון שאירח את גמר המונדיאל. ראשי מדינות, האפיפיור וגם ביל גייטס ואופרה וינפרי צפויים להגיע. וגם: 10 דברים שלא ידעתם על מנדלה

  עשרת ימי אבל על מותו של אחד מגדולי מנהיגי העולם: נשיא דרום אפריקה לשעבר נלסון מנדלה, שהלך אמש (יום ה') לעולמו בגיל 95, יובא למנוחת עולמים בכפר קונו שבמזרח המדינה ב-15 בדצמבר - בעוד יותר משבוע. הנשיא הנוכחי ג'ייקוב זומה, שמסר את ההודעה, אמר כי שבוע האבל הלאומי יכלול גם טקס אשכבה פתוח לציבור באיצטדיון הכדורגל ביוהנסבורג, שאירח את גמר מונדיאל 2010. טקס זה יתקיים ב-10 בדצמבר.

   

  "כולנו צריכים לעבוד יחד כדי לארגן את ההלווייה ההולמת ביותר בשביל הבן המובחר של מדינתנו, בשביל אבי האומה", אמר זומה בהודעתו היום. "הכרזנו על יום ראשון, 8 בדצמבר, כיום תפילה והגות לאומי. אנחנו קוראים לכולם לסייע בכנסיות, במסגדים, במקדשים ובבתי הכנסת כדי לארגן תפילות שמשקפות את חייו של מאדיבה ואת תרומתו למדינה שלנו ולעולם".

   

  מאדיבה מת, כתבות נוספות

  בעין המצלמה: חייו של מנדלה בתמונות

  נפרדים ממנדלה בפרחים ובריקודים

  אובמה על מנדלה: "לקח את ההיסטוריה בידיו"

   

  לאחר הטקס באיצטדיון הכדורגל יועבר ארון המתים לבניין הממשלה בפרטוריה. ב-CNN נכתב כי הארון יונח קרוב מאוד למקום שבו נשבע מנדלה ב-1994, כאשר היה לנשיא הדרום-אפריקני הראשון שנבחר בבחירות דמוקרטיות במדינה. בשבוע הבא, כנראה ביום שישי או שבת, מנדלה יילקח במטוס צבאי לקונו, כפר מגוריהם של אבות אבותיו, שם ביקש להיקבר. הטקסים השונים יכללו שילוב בין מסורות אפריקניות למערביות וכמה ראשי השבט של מנדלה צפויים לתפוס תפקיד מרכזי בהם.

   

  ההלווייה עצמה, שצפויה להיות מהגדולות בכל הזמנים, תביא לדרום אפריקה רשימה ארוכה של מנהיגי עולם. נשיא ארצות הברית ברק אובמה, רעייתו מישל ובנותיהם צפויים ללוות את מנדלה בדרכו האחרונה, לצד כל נשיאי ארצות הברית החיים, ובהם גם ביל קלינטון, שהכיר את מנדלה מלפני ומלפנים.

   

  חייו של מנדלה: האיש ששינה את פני ההיסטוריה    ( )

  חייו של מנדלה: האיש ששינה את פני ההיסטוריה    ( )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מנדלה, מישל אובמה והבנות. צפויות להגיע להלוויה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  מנדלה, מישל אובמה והבנות. צפויות להגיע להלוויה(צילום: MCT)

  מנדלה וביל גייטס. גם הוא צפוי לטוס לדרום אפריקה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מנדלה וביל גייטס. גם הוא צפוי לטוס לדרום אפריקה(צילום: רויטרס)

  מבריטניה צפויים להגיע בין היתר ראש הממשלה דיוויד קמרון, המלכה אליזבת והנסיך צ'רלס. גם האפיפיור פרנסיסקוס והמנהיג הטיבטי דלאי למה עשויים לטוס לקונו. בנוסף, יגיעו לכפר הקטן רשימה ארוכה של סלבריטיז שיצרו קשרים אישיים עם מאדיבה. ביניהם, ניתן למנות את המנחה אופרה וינפרי, הזמרת אנני לנוקס, סולן U2 בונו, מייסד מייקרוסופט ביל גייטס ודוגמנית העל נעמי קמפבל. עדיין לא ברור מי יגיע מישראל להלווייה. דזמונד טוטו, לשעבר הארכיבישופ של קייפטאון, צפוי לנהל את הטקס.

   

  שיחק בסרט של ספייק לי

  מנדלה היה אהוב ומוערך בכל העולם, סרטים וספרים רבים נכתבו עליו ובמשך השנים הוא הומטר בפרסים ובשבחים. אבל אפילו לאישיות הכי ציבורית בעולם יש כמה סודות בביוגרפיה שלה שלא כולם מכירים אותן. כתבת CNN, פיית' קארימי, מנתה 10 עובדות מפתיעות שאולי לא ידעתם על מנדלה.

   

  1. הוא חי בהתאם לשמו: מנדלה נולד בשם רוליהלאלה. בקוסה, אחת השפות הרשמיות של דרום אפריקה, המשמעות של רוליהלאלה היא "לכרות ענף מהעץ" - או במילים אחרות "עושה בעיות". השם נלסון ניתן לו על ידי מורתו ביומו הראשון בבית ספר יסודי. לא ברור מדוע היא בחרה בשם ספציפי זה. היה זה בתחילת שנות העשרים של המאה העשרים וילדים אפריקנים קיבלו שמות אנגליים כדי שהקולוניאליסטים הבריטים יוכלו להגות אותם בקלות.

   

  2. הוא מילא תפקיד קטן בסרט של במאי הקולנוע האמריקני ספייק לי: מנדלה השתתף בסצינה קצרה בסרטו של ספייק לי "מלקולם אקס" ב-1992. בסוף הסרט הוא שיחק מורה שמצטט את נאומו המפורסם של מלקולם אקס, פעיל זכויות האדם השחור, בפני כיתה מלאה בתלמידים. אלא שמנדלה הפציפיסט לא היה מסוגל לומר את המשפט "בכל אמצעי שיידרש" ולכן הבמאי לי הוסיף קטע וידאו של מלקולם אקס עצמו שבו הוא אומר את המשפט.

   

  בשירה ובריקודים: מציינים את מות מנדלה    ( צילום: רויטרס)

  בשירה ובריקודים: מציינים את מות מנדלה    ( צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  זוכרים בהודו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  זוכרים בהודו(צילום: רויטרס)

  מניחים פרח בלונדון (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
  מניחים פרח בלונדון(צילום: גטי אימג'בנק)

  3. יש נקר שנקרא על שם מנדלה: מקייפ טאון ועד קליפורניה נקראו רחובות על שמו של מנדלה. אבל הנשיא הדרום אפריקני המנוח זכה להוקרה גם בדרכים לא רגילות. בשנה שעברה קראו מדענים לנקר מתקופה פרהיסטורית על שמו של מנדלה: אוסטרלופיקוס נלסון מנדליי. בשנת 1973, המכון לפיזיקה באוניברסיטת לידס בבריטניה קרא לחלקיק גרעיני בשם "חלקיק מנדלה".

   

  4. הוא נישא לגברת ראשונה: לפני שהחליפה נדרים עם מנדלה ביום הולדתו ה-80, גרסה מאשל הייתה נשואה לנשיא מוזמביק סמורה מאשל. חתונה של גרסה למנדלה לאחר מות בעלה הפכו אותה אולי לגברת הראשונה הראשונה בשתי מדינות שונות.

   

  5. הוא היה אמן התחפושות: כשמנדלה חמק מהרשויות בזמן מאבקו באפרטהייד, הוא הסווה את עצמו בדרכים שונות, אחת מהן כנהג. התקשורת כינתה אותו "המרגנית השחורה" בגלל טקטיקות הבריחה שלו. "הפכתי ליצור הלילה. במהלך היום הייתי במסתור ויצאתי לעשות את העבודה שלי כשנעשה חשוך", אמר מנדלה בביוגרפיה עליו "ארוכה הדרך לחירות".

  חוגגים ואבלים. דרום אפריקה, ביום שאחרי (צילום: AP) (צילום: AP)
  חוגגים ואבלים. דרום אפריקה, ביום שאחרי(צילום: AP)

  6. נמשך לספורט הדמים: מלבד פוליטיקה, התשוקה הנוספת של מנדלה הייתה אגרוף. "לא אהבתי את האלימות באגרוף. התעניינתי יותר במדע של זה – איך אתה מזיז את הגוף שלך כדי להגן על עצמך, איך אתה משתמש בתוכנית כדי לתקוף וכדי לסגת ואיך אתה מנהל את הקצב במהלך קרב", אמר מנדה בביוגרפיה עליו.

   

  האוכל האהוב עליו - מעיים

  7. האוכל האהוב עליו הוא כנראה לא מה שאהוב עליהם: מנדלה אכל מאכלים שונים אצל מנהיגים רבים בעולם, אבל הדבר שהוא הכי אהב לאכול היה מעיים.

   

  8. עבודתו הרצינית הראשונה: מנדלה למד משפטים באוניברסיטת וויטווטרסרנד ביוהנסבורג ופתח את משרד עורכי הדין השחור הראשון ביוהנסבורג בשנת 1952.

   

  9. הוא היה ברשימת הטרוריסטים של ארצות הברית: מנדלה לא הוסר מרשימת הטרוריסטים של ארה"ב עד שנת 2008, כשהיה בגיל 89. הוא וחברים נוספים ב"מפלגת הקונגרס הלאומית" (ANC) נכללו ברשימה בגלל מאבקם המיליטנטי נגד האפרטהייד.

   

  10. הוא קיבל השראה משיר: כשהיה כלוא שנים רבות באי רובן, הקריא מנדלה לעמיתיו בכלא את השיר "אינוויקטוס" של המשורר ויליאם ארנסט הנלי מהמאה ה-19. השיר, שמדבר על לא להיכנע לעולם, השפיע מאוד על מנדלה, בין היתר בגלל השורה "אני אדון הגורל שלי. אני קפטן הנשמה שלי". אגב, רבים מכירים את הסרט "אינוויקטוס, שבו משחק מורגן פרימן את נלסון מנדלה.

   

  הכתבה תורגמה על ידי ynet ובאחריותו

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  על שער כל עיתון בעולם. נלסון מנדלה
  צילום: AP
  מומלצים