שתף קטע נבחר

הקסם נחשף: כך הצליח הארי הודיני להיחלץ

בפעלול "עינוי המים הסיני" אמן ההיחלצויות כפת עצמו באזיקים, אך הצליח להשתחרר למרות שהיה הפוך במכל מים המלא עד גדותיו. איך עשה זאת?

נחשף הסוד שמאחורי ההיחלצויות המדהימות של הארי הודיני : הסוד השמור כל כך הוא זוג אזיקים פשוט למראה אך מותאם אישית, אזיקים שנפתחו בעת שהודיני ביצע תנועה מסוימת. הקוסם ההונגרי כפת את עצמו באזיקי הברזל בפעלול המפורסם "עינוי המים הסיני", אז הדהים את הקהל כששחרר את עצמו משלשלאות, למרות שהיה קשור והפוך במכל המלא מים עד גדותיו.

 

הדגמה של "עינוי המים הסיני":

 

האזיקים, שיוצרו בבירמינגהאם, הועברו בירושה לאחיו של הודיני, לאחר מותו של הקוסם ב-1926. ב"טלגרף" הבריטי נכתב כי זהו זוג האזיקים הראשון של הקוסם שידוע כי עבר שינוי כלשהו. המנגנון שאפשר להודיני להשתחרר נחשף על ידי הקוסם הבריטי בילי מקומב, שקנה בשנות השישים את האזיקים, כחלק מאוסף אביזרים שהיה שייך לאחיו של גדול אמני ההיחלצויות בכל הזמנים.

 

כותרות נוספות בערוץ החדשות

מאובמה עד בונו: כל המנהיגים יגיעו להלוויית מנדלה

פילה ברחה מקרקס ושוטטה ברחובות רומא

חי בבועה: למה לברק אובמה אין אייפון?

אסון בטיול: נסע לאחור ודרס את בנו התינוק

 

מקומב גילה את סודו של הודיני, שנולד ב-1874 בשם אריך וייס, בעת שניקה את האזיקים. על פי ההערכות, הקוסם האגדי החזיק את האזיקים מעל ללהבה כדי לשנות מעט את המנגנון שלהם, לפני שכפת את עצמו. בעת שהאזיקים הונחו על פרקי כף ידו הם ננעלו באופן רגיל, אבל כשסובב את ידיו - האזיקים השתחררו. האזיקים ההיסטוריים, שנקנו על ידי אספן פרטי לאחר מותו של מקומב ב-2006, יימכרו במכירה פומבית ב"בלומסברי" בלונדון וצפויים להימכר ב-3,000 ליש"ט לפחות.

 

מייקל הסלטיין, בכיר ב"בלומסברי", הרחיב: "הודיני החל להשתמש באזיקים בקסמים שלו מ-1895. הוא ביצע כמה וכמה פעלולי מים וקיימת אפשרות שבאזיקים הללו הוא השתמש בפעלול 'עינוי המים הסיני', שהיה מסוכן במיוחד. האזיקים שונו כדי שייפתחו בעת תנועה מסוימת, וזו הפעם הראשונה ששמעתי על אזיקים כאלה".

 

לדברי הסלטיין, "אין כאן מכניזם סודי והאזיקים ננעלים באופן רגיל, אבל לפי מה שאנחנו סבורים, לפני שהוא אזק את עצמו הוא חימם אותם כדי להקטין את הלחץ. זה אומר שכאשר הם היו על ידיו האזיקים היו נעולים, אבל אם הם הוזזו באופן מסוים, הם נפתחו. הוא היה צריך זאת כאמצעי זהירות כדי לוודא שייצא בשלום, והקהל לא ידע על כך כי הפעלולים שלו היו עניין של שניות".


פורסם לראשונה 06/12/2013 21:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים