שתף קטע נבחר

זרעי בצל אבדו - הביטוח ישלם 1.5 מיליון שקל

משלוח של חברת "הזרע ג'נטיקס" מחיפה לוונצואלה אבד בין נמלים במרכז אמריקה. חברת הביטוח דרשה להוכיח את גובה הנזק שנגרם, אבל לאחר שש שנים של הידיינות קבע בית המשפט שעליה לשלם את מלוא הפוליסה

משלוח של זרעי בצל שיצא מנמל חיפה ועשה את דרכו לנמל לה-גואירה בוונצואלה, עמד במרכזה של סאגה משפטית שנמשכה כמה שנים ונסובה על סוגיית ביטוח מורכבת. משלוח הזרעים של חברת "הזרע ג'נטיקס" הישראלית לא הגיע ליעד, נפרק בנמל אחר ולבסוף אבד, והחברה תבעה מביטוח הראל פיצוי. רק לאחרונה, לאחר כשש שנים, פסק בית משפט השלום בתל אביב שהתובעת תקבל את דמי הביטוח, בסך כ-1.5 מיליון שקל

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט של ynet:

 

"הזרע ג'נטיקס", שכיום חלקה בבעלות צרפתית, נוסדה לפני קום המדינה ועוסקת בפיתוח זרעים לגידולי ופרחים. מועד ההגעה של משלוח זרעי הבצל ליעד בוונצואלה היה ביולי 2007, אלא שהוא נפרק בנמל אחר והמתין לאוניה שתיקח אותו ללה-גואירה. אבל שלושה חודשים חלפו מבלי שיקרה דבר, וכשהחברה הישראלית דרשה להחזיר את הזרעים לארץ, התברר שהמשלוח אבד לחלוטין.

ארכיון. מכולה בכל נמל (צילום: באדיבות מנו ספנות ) (צילום: באדיבות מנו ספנות )
ארכיון. מכולה בכל נמל(צילום: באדיבות מנו ספנות )

באמצעות עורכי הדין אהוד קרונפלד, דייב זיתון ואליס אברמוביץ ממשרד "איתן מהולל ושדות", דרשה "הזרע ג'נטיקס" לקבל את הערך הנקוב של פוליסת הביטוח (356,447 דולר) מבלי להוכיח את גובה הנזק. מנגד טענה חברת הביטוח הראל שחובה להוכיח את גובה הנזק, אשר מסתכם רק בעלויות ייצור הזרעים, ולא במלוא שווי המשלוח.

 

ההליך נמשך כשש שנים, שבסיומן קבע לאחרונה שופט השלום מרדכי בן חיים שהפוליסה היא אכן מסוג ערך נקוב, ובמסגרתה הסכימו הצדדים על שווי המשלוח. השופט הזכיר שהתובעת שילמה פרמיות – שנגבו על ידי הנתבעת – על בסיס הערך המוצהר של המשלוח.

 

"הגעתי למסקנה כי הן חזותה ותוכנה של הפוליסה והן הראיות... מביאות לידי מסקנה אחת, ולפיה עסקינן בפוליסה בת ערך נקוב מוסכם, ומשאירע מקרה הביטוח, על המבטח לשלם למבטוח תגמולי ביטוח לפי השווי המוצהר של המשלוח", קבע השופט בן חיים.

 

על כן חויבה הראל לשלם ל"הזרע ג'נטיקס" תגמולי ביטוח על פי השווי המוצהר וכן שכר טרחת עורכי דין בסך 25 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
בתמונה: בצלים בפחות מ-1.5 מיליון שקל
צילום: Shutterstock
מומלצים