שתף קטע נבחר

דיווח באיראן: ראש המודיעין הסעודי נועד עם מקבילו הישראלי במהלך שיחות הגרעין בז'נבה

סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" ציטטה ציוצים של חושף שחיתויות סעודי שטען כי בזמן שיחות הגרעין נפגש ראש המודיעין הסעודי עם מקבילו הישראלי

טענה איראנית לקשר חשאי בין ישראל וסעודיה בזמן שיחות הגרעין. סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית למחצה "פארס" ציטטה ציוצים של חושף שחיתויות סעודי שדיווח כי ראש המודיעין הסעודי, הנסיך בנדר בין סולטן, נפגש כמה פעמים עם מקבילו הישראלי ובכירים נוספים מישראל בז'נבה בזמן שיחות הגרעין בחודש שעבר. מהדיווח לא ברור אם מדובר בראש המוסד תמיר פרדו או בבכיר מודיעיני אחר.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

בכנסיות ובבתי הכנסת. נפרדים ממנדלה

סובב עולם: מה חיפש קוסמונאוט במצולות?

 

הדיווח הסתמך על חשבון טוויטר בשם Mujtahid שמייצג "אדם מקושר היטב במעגלים הפנימיים של המודיעין בממלכה". על פיו, הסכימו הצדדים בפגישה שהתקיימה ב-27 בנובמבר על "מספר נושאים קריטיים, ובהם בלימת איראן בכל אמצעי שיידרש, הידוק השליטה על פעילות הג'יהאד העולמי בסוריה, הצרת צעדיהם של האחים המוסלמים במצרים וכן עצירת גלי האביב הערבי".

 

בחודש שעבר פורסם ניתוח של סוכנות הידיעות AP, לפיו הצליחו ישראל ומדינות המפרץ בראשות סעודיה למצוא מכנה משותף ושפה פוליטית זהה בהתנגדותן להסכם המתבשל בין המערב לטהרן, שיקפיא את תוכנית הגרעין האיראנית אך יותיר ללא שינוי אלמנטים אחרים כמו העשרת אורניום. "הפתגם הישן שאומר 'האויב של האויב שלי הוא חברי' התברר כנכון ביחס לאיראן", אמר תאודור קרסיק, מומחה לביטחון ויחסים פוליטיים במכון למזרח הקרוב, היושב בדובאי. "המצב שהתגלגל יצר כמה אפשרויות מעניינות".

 

בין סעודיה לאיראן יש יריבות אידיאולוגית וגיאופוליטית ארוכת שנים. סעודיה נחשבת

לערש הפלג הסוני של האיסלאם ואיראן נחשבת לערש הפלג השיעי. לפיכך שתיהן נחשבות למנהיגות הזרמים העיקריים בעולם המוסלמי, ושואפות להגמוניה אזורית. לא פעם בעבר האשימה סעודיה את איראן בניסיונות להביא להפיכות בקרב בנות בריתה כמו בחריין (שם מיעוט סוני שולט על רוב שיעי) ולהתקוממויות של שיעים גם בתוך סעודיה עצמה. איראן מצדה משפיעה רבות על שכנתה עיראק, שגם בה יש רוב שיעי. סעודיה חוששת שאיראן גרעינית תפעל ביתר חופשיות במזרח התיכון, ותנסה להשתלט בכוח על אזורים שאותם היא מחשיבה לשלה.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 08/12/2013 22:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
שיחות הגרעין בז'נבה
צילום: AP
מומלצים