שתף קטע נבחר

בעלי דירות רפאים ישלמו ארנונה כפולה

ועדת הכספים של הכנסת אישרה תקנות חדשות בנושא דירות רפאים, לפיהן בעלי דירות שבהן לא מתגוררים דיירים תשעה חודשים בשנה, ישלמו תעריף ארנונה כפול מהנהוג באזור המגורים. התקנות ייכנסו לתוקף ב-2014 למשך כשנתיים. כדי לקבוע מהי דירת רפאים תיבדק צריכת החשמל בדירה

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ב') תקנות חדשות בנושא "דירות רפאים". על פי התקנות, בעלים של "דירות רפאים", שאין גרים בהן תשעה חודשים בשנה, ישלמו עליהן ארנונה כפולה מהתעריף של אזור המגורים. התקנות ייכנסו לתוקפן בתחילת 2014.

 

כתבות נוספות על דירות רפאים בערוץ הנדל"ן :

 

כפל המס יחול לפי הגדרת התקנות החדשות על "מבנה מגורים שלא התגורר בו איש דרך קבע בתשעה מתוך 12 החודשים שקדמו למועד החיוב בארנונה, ברציפות או במצטבר, למעט על דירות שבמסגרת הדיור הציבורי".

 

הסנקציה נכללה בחוק ההסדרים לשנים 2013-2014 לפי אחת ההמלצות של ועדת טרכטנברג, כדי לעודד את השכרתן או העמדתן למכירה של דירות אלה במטרה להגדיל את היצע הדיור ביישובים העירוניים. בהחלטת הממשלה נקבע כי את התקנות ליישומן יתקינו שרי האוצר והפנים. על הרשות המקומית, שאמורה לדעת באיזה מקומות מדובר, להחיל את הכללים החדשים ולגבות את הארנונה הכפולה בהתאם.

 

יצוין כי על פי נתונים שהוגשו לקבינט החברתי-כלכלי, בישראל ישנן 46,855 דירות שאינן בשימוש. הערים בהן התופעה היא הנפוצה ביותר הן תל אביב (4,746 דירות), חיפה (3,445 דירות) וירושלים (3,429 דירות).

 

דירת רפאים = צריכת חשמל מינימלית

אריאל יוצר מאגף התקציבים במשרד האוצר אמר בוועדה כי לפי הערכת האוצר, קיימות בארץ יותר מ-40 אלף יחידות דיור אשר עונות על הקריטריון של "דירה שאיננה בשימוש", לגביה חלות התקנות החדשות. הקריטריון נקבע בבדיקת האוצר של צריכת החשמל מינימלית לפי דירה, שבה הצריכה עד 10% מהממוצע הארצי השנתי של משקי הבית, שמראה כי כמעט לא משתמשים בדירה.

 

מבדיקה זו עלה כי בארבע הערים הגדולות - תל-אביב, ירושלים, חיפה ונתניה - קיים ריכוז של מעל 25% מהדירות בארץ שענו על הקריטריון הזה. יוצר ציין כי בירושלים יש לא מעט "שכונות רפאים" כאלו. הוא הדגיש כי התקנות הן בגדר "ניסוי למשך שנתיים כדי שלא יחשבו שמדובר בקנס חד-פעמי", עד סוף 2016. בפועל הן יחולו על הארנונה עבור השנים 2014-2015 כי הן מוגשות לתושבים בראשית כל שנה עבור השנה הקודמת.

 

מדובר ב"תמריץ מיידי", שייקבע לפי מידת אכלוס הדירה החל מהשנה הבאה כי התקנות אינן רטרואקטיביות. את הארנונה הכפולה הראשונה ישלמו הבעלים ב-2015, אם לא מיהרו להשכיר או למכור אותה ב-2014.

 

איתי חוטר, סמנכ"ל מרכז השלטון המקומי, תמך במהלך אך דרש לתת לכל רשות המקומית סמכות לאמת את מידת אכלוס הדירה, על פי דו"חות שתאגיד המים המקומי וחברת החשמל יחויבו לספק לגבי היקף הצריכה בתחום הרשות. הוא ביקש לעגן זאת בחקיקה, והצטרף אליו מנכ"ל פורום 15 הרשויות הגדולות, איתן עטיה, בטענה ש"אחרת אין לנו סמכות לבצע זאת ונהיה חשופים לתביעות".

 

המתנגדים: "מדובר במהלך פופוליסטי"

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי), הגיב שעל פי חוות דעת היועצים המשפטיים של משרדי הפנים והאוצר, יש סמכות לרשויות המקומיות להטיל את כפל הארנונה. "אם יתברר שאין סמכות, נבצע שינוי בחוק עצמו ולא בתקנות הנוכחיות שלא עוסקות בכך".

 

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, הביע ספק רב לגבי אפשרות האכיפה של התקנות על ידי הרשויות המקומיות ולגבי השפעת הסנקציה על משבר הדיור. "ברור לכל שדירות הרפאים הן לא סטנדרטיות, אלא בדרך כלל דירות יוקרה, באזורים יקרים מאוד. בעלי הדירות הם אנשים עשירים, שמסוגלים לחיות גם עם אורות דולקים באופן רציף בדירה כדי לעמוד במכסת החשמל שנקבעה. מדובר במהלך פופוליסטי, אשר לא יעזור לזוגות הצעירים ולמעמד הביניים".

 

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) הצטרפה לדעתו. "ארנונה כפולה היא לא כלי אפקטיבי שירתיע את הבעלים של דירות היוקרה, עליהם ראוי להטיל לא ארנונה כפולה אלא פי 3 ואף פי 4", אמרה.

 

היו"ר סלומיאנסקי מקווה שאישור התקנות יסייע לפתרון משבר הדיור, בין השאר באכלוס הדירות הריקות במרכזי הערים והגדלת היצע הדירות להשכרה. הוא דרש ממשרדי האוצר והפנים לדווח לוועדה על קצב איתור הדירות והטלת הארנונה הכפולה החל מסוף 2014, ועד כמה תאגידי המים וחברת החשמל שתפו פעולה עם הרשויות המקומיות לאתר את דירות הרפאים.

 

שר הפנים, גדעון סער, אמר עם אישור התקנות כי "המשבר מחייב לנקוט בכל צעד אפשרי כדי להגדיל היצע הדירות בשוק, בין להשכרה ובין לרכישה. הכפלת תשלום הארנונה על דירות מגורים שאינן בשימוש תעודד את השכרת הדירות, תגדיל את היצע הדיור בבנייה הקיימת ותסייע בשמירת המרקם העירוני".

 

שר האוצר, יאיר לפיד, הוסיף כי "התקנות שאושרו היום בוועדת כספים הן צעד נוסף שיסייע להגדיל את היצע הדירות בישראל. אמשיך לפעול בכל מסגרת אפשרית כדי לפתור את מצוקת הדיור ולהקל על מעמד הביניים הישראלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
דירות רפאים בירושלים
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים